Foto Video

Peklo řidičů i strážníků se jmenuje Šumavská!

Zákaz vjezdu v Šumavské ulici v Plzni poruší řidiči jednou za dvě minuty!

středa 27. května 19:59 , aktualizace 20:10

Doprava Městská policie

Partner článku – Autosalon Dajbych


     Již od ledna platí v Šumavské ulici v centru Plzně zákaz vjezdu do úseku od Nádražní ulice k vjezdu k městskému soudu. Tento zákaz platí pro veškerá motorová vozidla s výjimkou vozů MHD, složek IZS či Justice nebo Vězeňské služby.
     Nejenže tento zákaz je bezesporu nejdiskutovanějším zákazem vjezdu v Plzni, ale i přes jeho několikaměsíční platnost velice často informujeme, že někdo spáchal dopravní přestupek. Přestupků se zde řeší tisíce a strážníci či policisté zajistili i mnoho řidičů pod vlivem alkoholu, drog nebo třeba bez řidičského oprávnění.
     Zajímalo nás proto, kolik řidičů tento zákaz nerespektuje a vyrazili jsme se se strážníky do Šumavské ulice podívat. 

Jedno auto za dvě minuty!

     V kontrolovaném úseku jsme strávili přesně dvě hodiny, konkrétně od osmi hodin ráno do desíti dopoledne a situace je zde tristní! Za dvě hodiny na místě porušilo zákaz vjezdu v obou směrech dohromady celkem 65 vozidel, což je v průměru jedno auto za méně než dvě minuty!
     Toto číslo by pak v nepřítomnosti strážníků bylo dokonce ještě mnohem vyšší. Mnozí řidiči totiž před zákazem rychle odbočili pouze proto, že si všimli mužů a žen v uniformách, kteří stavěli a kontrolovali řidiče před nimi.

Radši nabourat než pokutu

     Snaha vyhnout se pokutě pak dokonce opakovaně vedla k situacím hrozícím vznikem dopravní nehody. Například když řidička prudce zabrzdila přímo před zákazem vjezdu a začala couvat, přičemž si ale nevšimla za ní brzdícího autobusu. Dalším případem byl řidič, který se snažil využít toho, že všichni strážníci zrovna kontrolovali zastavená vozidla, úsekem se snažil projet co nejrychleji a málem se srazil s protijedoucím trolejbusem vyjíždějícím ze zálivu zastávky. Těchto situací jsme pak za dvě hodiny napočítali asi desítku.

Proč mě jste zastavili a jeho ne?

     Několik řidičů se velice uraženě podivovalo, proč zrovna oni byli zastaveni, když mezitím jiné auto projelo. Odpověď je přitom velice jednoduchá, strážníci prostě tak obrovské množství přestupců nestíhali a je samozřejmé, že nemohou uprostřed probíhající kontroly odbíhat řešit další vozy. Zároveň také není možné v úseku zastavit větší množství vozidel najednou, protože by zablokovali dopravu MHD. 

Výsledek akce

     V průběhu dnešní dvouhodinové kontrolní akce strážníci zastavili a zkontrolovali celkem 31 vozidel. "V rámci této kontrolní akce bylo uděleno 26 pokut, ve čtyřech případech byla věc řešena domluvou a v jednom případě, kdy měl kontrolovaný řidič navíc více než půl roku propadlý řidičský průkaz bude věc předána do správního řízení," uvedla tisková mluvčí strážníků.


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.