Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Máte psa bez čipu? Pozor, pokuta je až 20.000 korun

Zbývají vám tři měsíce na očipování vašeho psa

17. září 2019 10:32 , aktualizace 11:27

Městská policie Zvířata

     Již za tři měsíce, tedy od 1. ledna 2020 vstupuje na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. V Česku jsou asi dva miliony psů a více než třetina jejich majitelů tuto povinnost nechává na poslední chvíli a jejich psi mikročipem dosud označeni nebyli. 

Výhody čipů

     Povinné čipování psů s sebou přináší několik velkých výhod. Samozřejmě nejvíce přínosné jsou v oblasti zjištění identity psa, který je ztracený či odcizený. Díky této metodě má pes mnohem větší šanci, že se vrátí do rukou svého majitele v mnohem kratší době. "Když na ulici odchytneme pejska, naše hlídka jako první zkontroluje čtečkou, zda má čip. Když ho nalezneme, v registru si zjistíme kdo je majitel a psa mu přivezeme rovnou domů, aniž by zvíře muselo do útulku. Tím pádem je pro psa celý proces mnohem méně stresující," vysvětlil nám šéf plzeňského útulku Petr Kokoška. "Vzhledem k tomu, že zároveň čipování úzce souvisí s očkováním proti vzteklině, kdy jsou štěňata čipem označena zároveň s prvním očkováním, to pomůže například v situaci, kdy cizí pes někoho pokouše. Během chvilky se pak snadno zjistí, zda je pes očkován i komu patří."
     Čipy pomohou i v boji proti takzvaným množírnám. Policisté i veterinární kontrola snadno zjistí komu feny v množírně patří a nebude se již tak snadné odvolat se například na hlídání psů známým, což je doposud nejběžnější výmluva množitelů.

Vadí čip psům?

     "Se psy pracuji celý život a svého soukromého psa, což je policejní vysloužilec, který u mě dožívá klidný psí důchod, i svého nynějšího služebního čtyřnohého parťáka mám samozřejmě očipovaného. Psi mají čip pod kůží na krku směrem k lopatce, samozřejmě o něm neví a nijak jim nevadí," uvedl nám policejní psovod, se kterým opakovaně spolupracujeme.  
     "Plzeň je pročipovaná dobře, zde je většina chovatelů zodpovědná. Díky tomu ani teď těsně před před zahájením účinnosti zákona nepociťujeme zvýšený zájem lidí o čipy a čipovat stíháme. U nás očipovat pejska stojí 600 korun. Lidé skutečně nemusí mít žádné obavy, mikročip je umístěn ve vysoce odolném, pružném, inertním materiálu a pejskovi nehrozí žádné riziko," vysvětlili nám na veterinární klinice Vedilab Plzeň.
    Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.

"Dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost, ale u vesmíru to není tak jisté.“

     Přes zjevné výhody čipování psů se už v současné chvíli najdou lidé, kteří ještě před vstoupením zákona v platnost vymýšlejí, jak se této povinnosti vyhnout.
     Na internetu tak již nyní kolují debaty a rady, jak čip deaktivovat, a to od technických, jako jsou různé elektromagnetické pulzy, až po chirurgické, kdy lidé vymýšlejí, jak čip ze psa zase vyříznout.
     Je proto zvažována úprava legislativy tak, aby podobné jednání bylo z pohledu zákona bráno jako týrání zvířat. 

Za absenci čipu pokuta

      Kontrolu označení psa čipem již nyní provádí Městská policie Plzeň jako orgán obce tak, že strážník průvodce psa vyzve ke kontrole, kterou provede elektronickou čtečkou.
     Jestliže pes nebude řádně označený mikročipem, bude ve správním řízení hrozit majiteli pokuta až 20 000 Kč.

     Myslíme si, že prohlubovat vztah ke zvířatům je vhodné již od útlého věku a proto jsme se ve spolupráci s plzeňským útulkem podíleli na tvorbě tohoto hudebního klipu pro nejmenší.


Foto ilustrační

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.