Foto Video

Strojvedoucí Regiosharku si zřejmě spletl dny

Mrtvý Čech a Němec plus čtyřiadvacet zraněných a škoda 20 milionů

středa 8. července 17:06 , aktualizace čtvrtek 9. července 01:13

Doprava Hasiči Smrt Záchranáři Železniční nehoda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Včera jsme informovali o tragickém železničním neštěstí, při kterém při srážce vlaků Regionova a Regioshark zemřeli dva lidé.

     Ke střetu došlo těsně po třetí hodině odpoledne v lesním úseku železniční trati z Karlových Varů na německý Johanngeorgenstadt, mezi Perninkem a Novými Hamry, nedaleko Jáchymova. Vlaky podle drážní inspekce jely v době nárazu oba rychlostí kolem 50 kilometrů v hodině a náraz byl tak silný, že soupravu Regionova posunul po kolejích o 12 metrů zpět a zcela zdemoloval kabiny obou vlaků. Místní lidé, kteří náraz slyšeli, ho popisovali spíše jako výbuch a někteří okamžitě vyrazili na místo zjistit, co se stalo. Později popisovali, že kolem vlaku se pohybovali zakrvácení a zranění lidé, hodně jich bylo v šoku, plakali a další cestující byli v troskách vlaků zaklíněni.
     Na místo samozřejmě okamžitě vyrazily všechny záchranné složky, zásah ale komplikovala nepřístupnost terénu a zraněné bylo třeba přenášet ručně po kolejích několik stovek metrů na železniční stanici Pernink, kde bylo zřízeno shromaždiště zraněných. Přenášet zraněné pomáhali i místní, včetně muže, který je převážel na čtyřkolce.
     V době střetu ve vlacích cestovalo celkem 33 osob, z nich 24 bylo zraněno, mezi kterými byla i velmi vážná zranění, včetně amputací končetin a nechyběly ani zraněné děti. Dva muži, jeden Čech a jeden Němec, neštěstí nepřežili.
     Vzhledem k velkému množství zraněných a komplikovanosti zásahu bylo na místo povoláno 17 jednotek hasičů a celkem na místě zasahovala více než stovka příslušníků záchranných složek, včetně německých.
     "Oba vrtulníky Letecké záchranné služby Armády ČR ze stanoviště Líně a Bechyně společně zasahovaly u železničního neštěstí mezi Nejdkem a Perninkem. Posádky transportovaly z místa nehody čtyři osoby. Dva pacienti měli vážná zranění, další dva byli zaintubováni a v kritickém stavu přepraveni do Fakultní nemocnice Plzeň," uvedla Letecká záchranná služba AČR. U neštěstí ale zasahoval i vrtulník PČR, vrtulník Letecké záchranné služby DSA a také vrtulník záchranářů z Německa.
     Podle Drážní inspekce je trať typu D3, tedy řízena lidmi, a z nahrávek komunikace mezi strojvedoucími a dispečerem vyplývá, že strojvedoucí Regiosharku měl na stanici v Perninku čekat na křížení s protijedoucím vlakem, což neučinil a na trať vyjel. Podle svědků se strojvedoucí ještě na místě zhroutil a plakal.
     Podle nejpravděpodobnější verze si strojvedoucí Regiosharku spletl dny, ve všední dny se totiž křižují vlaky v Perninku, ale v nepracovní dny onen protijedoucí vlak, s kterým se střetl, vůbec nejede. Je tedy možné, že si strojvedoucí neuvědomil, že již není víkend ani státní svátek a na trať vyjel dříve.
     Policie již včera strojvedoucího zadržela a zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
     Vyprošťování a ošetřování osob na místě bylo ukončeno po půl šesté večer. Drážním hasičům ale vyvstal další náročný úkol, a to zprůjezdnění trati. Obě soupravy se jim pomocí rozbrušovaček podařilo od sebe oddělit a následně pomocí lokotraktoru odtáhnout do železniční stanice Pernink. Trať byla uzavřena více než 14 hodin.
    Přímý účastník nehody nám uvedl, že veliký dík patří nejenom záchranným složkám, ale i místním lidem, kteří na místě pomáhali. Podle tohoto svědka bylo na místě vše naprosto perfektně zorganizované.
    Vyšetřování srážky samozřejmě dále pokračuje.

Foto: LZS, Blaulichtreport & Stormchasing, HZS, HZS SŽ

 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.