Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Zimní nouzové centrum pro bezdomovce se znovu otevírá

Město Plzeň rozhodlo o opětovném otevření nouzového centra v areálu DEPO2015

pátek 5. ledna 12:17 , aktualizace 12:25

Bezdomovci Město Plzeň

Partner článku – Ski klinovec


      Město Plzeň rozhodlo o opětovném otevření zimního nouzového centra pro lidi bez přístřeší v areálu DEPO2015, které bylo v provozu několik mrazivých dní na začátku prosince, o čemž jsme samozřejmě informovali.

      Od neděle 7. ledna, kdy mají noční a ranní teploty klesnout hluboko pod bod mrazu, až do odvolání, bude prostor bude potřebným znovu přístupný v nočních hodinách od 20.30 do 8.00 hodin, a to i se psy. Režim by měl zůstat stejný jako v prosinci.

      K udržení veřejného pořádku budou okolí centra monitorovat hlídky městské policie.


O fungování zimního nouzového centra jsme informovali v článku:

Pojďte se podívat, jak mrazivé noci přežívají plzeňští bezdomovci

    Již od soboty 2. prosince funguje v areálu bývalé myčky v objektu DEPO 2015 v Cukrovarské ulici v Plzni zimní nouzové centrum pro lidi bez domova, které provozuje město Plzeň ve spolupráci se Střediskem křesťanské pomoci Plzeň. Toto centrum slouží jako záložní prostor pro případ naplnění kapacity Domova sv. Františka ve Wenzigově ulici, což je vzhledem k počasí v posledních dnech velmi aktuální.

     Centrum v Cukrovarské ulici aktuálně pro lidi bez domova nabízí pětapadesát lůžek, tři sprchy a kuchyňku. Pro klienty se otevírá v půl deváté večer, kdy jsou vpuštěni dovnitř, kde je jim poskytnuta strava jako čaj, polévka, chléb a paštika a lůžko vybavené spacákem. Tyto lůžka si mohou klienti centra v případě opakovaného využití i označit, takže se večer vrátí přímo do "své" postele.

     Večerka je v centru v deset hodin večer a v osm hodin ráno se centrum zavírá.

     Provoz centra má také poněkud mírnější pravidla než Domov sv. Františka a ubytování je poskytnuto i lidem pod vlivem alkoholu nebo drog. Pití alkoholu a užívání drog uvnitř je ale samozřejmě přísně zakázáno. Dále v celém objektu platí zákaz kouření a ubytovaní jsou povinni udržovat pořádek, dodržovat noční klid a udržovat vzájemný respekt.

       Vzhledem k tomu, že lidé žijící na ulicích samozřejmě velmi často trpí různými nemocemi či neléčenými zraněními, jsou ubytovaným na místě k dispozici i zdravotníci Českého Červeného kříže.

     Lidé bez domova se v rámci nouzového centra nemusí odloučit ani od svých čtyřnohých kamarádů, vstup se psy je povolen a je možné, aby pejsek spal u lůžka svého pána.

     My jsme se do nouzového centra vydali podívat těsně před otevřením a již s předstihem zde čekalo na ubytování velké množství osob. "Je to trochu náročnější, přeci jen je to hodně lidí v jednom prostoru, ale žádné problémy jsme zatím řešit nemuseli a tak nebyla potřeba ani pomoc strážníků, kteří to sem občas chodí zkontrolovat," uvedl nám ředitel Střediska křesťanské pomoci Plzeň Marek Novotný.

     "Já jsem bez domova již skoro půl roku, nezvládla jsem přechod z dětského domova do běžného života a skončila na ulici, respektive v lese, kde jsem tábořila s kamarádem. Na podzim to šlo docela dobře, ale příchod zimy byl strašně rychlý.
     V centru je to skvělé, moc se těším hlavně na horkou sprchu a pak na pořádné vyspání se. Určitě také vítám možnost dobít si telefon. Ráno musím vypadnout už na šestou, abych stihla brigádu. Od ledna přecházím na trvalý pracovní poměr a mám tam slíbené i ubytování. 
     Bohužel takových jako já, kteří nefetují, nepijí a chtějí se vrátit do běžného života, tu moc není. Mám pocit, že hodně z nich už snahu dostat se z ulice, úplně vzdalo," 
řekla nám dívka před centrem s podmínkou, že její totožnost nezveřejníme.

Ski klinovec

Největší lyžařsky propojený areál v ČR. Přes 31 km sjezdovek všech obtížností. 5 lanovek z toho 3 s oranžovou bublinou. Luxusní večerní lyžování na modré sjezdovce dlouhé 1,5km a s nejnovější lanovkou s vyhřívanými sedadly. Lyžařská škola s dětským parkem s posuvnými pásy v Jáchymově.