Za znásilnění jedenáctileté dívky pouhá podmínka

Překvapivý rozsudek Vrchního soudu v Praze zrušil rozsudek plzeňského soudu

Autor: Jana Holá středa 12. června 14:54 , aktualizace 18:31

Sexuální deviant

Partner článku – Express servis


     Pražský vrchní soud včera zrušil rozsudek Krajského soudu v Plzni v případu znásilnění teprve jedenáctileté dívky.

     Plzeňský soud již v únoru odsoudil sedmapadesátiletého muže z Klatovska za znásilnění, kdy v roce 2022 spící vnučku své partnerky nejprve osahával na prsou a následně si její rukou začal třít svůj penis do doby, než se jedenáctiletá dívka začala probouzet.
     O několik týdnů později, když byl s dívkou sám, ji začal hladit na zádech a následně zajel rukou pod tričko a osahával ji na prsou, načež se dívka začala bránit. 

     Muž původně jednání popíral a tvrdil, že si vše dívka vymyslela, před krajským soudem ale otočil, vinu přiznal a dívce zaplatil stovky tisíc jako náhradu nemajetkové újmy. Krajský soud muže odsoudil k trestu tří let ve vězení, státní zástupkyně však přiznání obviněného považovala za účelový krok ve snaze vyhnout se nepodmíněnému trestu, proti rozsudku se odvolala a požadovala o půl roku delší trest.

     Odvolání u Vrchního soudu v Praze ale mělo včera velmi překvapivý výsledek. Rozsudek o trestu odnětí svobody byl zrušen a soud rozhodl o podmíněném trestu se zkušební dobou pěti let a dohledem probačního úředníka. Součástí rozsudku je i zákaz jakéhokoliv kontaktu s poškozenou.

     "Aniž by odvolací soud snižoval fakt, že jde o zvlášť závažný zločin s vysokou společenskou škodlivostí, šlo ze strany obžalovaného o jednání ojedinělé a nenásilné. Navíc je osobou zcela bezúhonnou, projevil náhled na svoji trestnou činnost a nahradil poškozené nemajetkovou újmu. To vše dovoluje uzavřít, že pouhá hrozba trestem u něj u bude pro naplnění účelu trestu dostatečná,“ uvedl ve svém rozhodnutí senát vrchního soudu v čele s předsedou Janem Kadlecem.

     Podle odvolacího soudu se sice obžalovaný znásilnění dopustil, nejednalo se prý ale o invazivní útok.


     "V podstatě ihned respektoval projevený odpor ze strany poškozené a svého jednání zanechal. Jeho chování bude nyní pod kontrolou probačního úředníka odborně vedeno. Tak je vytvořen předpoklad, že v průběhu celkem sedmi let od činu si jasně a pevně zafixuje nedovolenost obdobného chování, osvojí si pravidla a limity chování nejen k poškozené, ale nezletilým obecně,“
 odůvodnil předseda senátu.

Foto: ilustrační


Express servis

Specializujeme se na prodej, servis a opravy mobilních telefonů, servis tabletů a počítačů všech značek. Také poskytujeme servis elektrokoloběžek, upgrade a opravy herních konzolí. V naší nabídce také naleznete širokou škálu chytrého příslušenství pro iPhone, iPad a MacBook.