Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Zrůdné, okrádala postižené o jejich kapesné

Na kapesném tělesně postižených si sociální pracovnice přišla na 150.000 korun

15. listopadu 2018 15:34 , aktualizace 19:22

Krádež

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Jako naprostá hyena se zachovala zaměstnankyně Diakonie Českobratrské církve evangelické v Merklíně, která v průběhu posledních čtyř let průběžně okrádala klienty. Z morálního hlediska jde o nepochopitelný případ, poškození, zdravotně postižení lidé, byli závislí na její péči a ačkoli ona nejlépe znala jejich smutný životní úděl, neváhala je okrádat. Přitom nešlo o nijak malou částku, dle informací policie od roku 2014 okradla pracovnice své svěřence o 148.558 korun.

     Diakonie Českobratrské církve evangelické je zařízení církevní služby Českobratrské církve evangelické, druhá největší nestátní organizace zabývající se sociálními službami a občanskou pomocí v Čechách. Zejména jde o pomoc seniorům, lidem s postižením, rodinám s dětmi, lidem v obtížné životní situaci a umírajícím a má nejen nejlepší reference, ale naštěstí také fungující vnitřní kontrolu. 
     Pravděpodobnou zlodějinu zjistili zaměstnanci Diakonie sami a na případ upozornili policii. Policie se případem začala intenzivně zabývat a případ brzy objasnila.

     "Policisté obvodního oddělení Stod zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zpronevěra, neboť si žena přisvojila cizí věc, která ji byla svěřena, a způsobila tak na cizím majetku větší škodu.
     Tohoto trestného činu se měla dopustit 46letá žena v období od roku 2014 tím, že si převzala jako pracovnice v sociálních službách finanční hotovost v celkové výši 148.558 korun, které byly na potřeby klientů. Podezřelá žena si hotovost přisvojila za účelem svého osobního obohacení a tímto jednáním naplnila skutkovou podstatu shora uvedeného přečinu,"
uvedla tisková mluvčí policie.

O vyjádření jsme samozřejmě požádali i vedení Diakonie:

    "Mohu potvrdit, že trestní oznámení na pracovnici bylo podáno ze strany organizace, nikoliv ze strany klientů a podstatou tohoto oznámení je pochybení pracovnice v tom, že organizaci, respektive svému nadřízenému, nepředala kompletní dokumentaci k hospodaření s kapesným klientů. 
     Dodávám ještě, že jednoduše řečeno jde o porušení pracovně právních povinností pracovnice, kdy nesplnila své pracovní povinnosti, nastoupila do dlouhodobé pracovní neschopnosti a další domluvě a kontaktu se vyhýbá.
     My jako poskytovatel sociálních služeb máme zároveň u některých klientů povinnost předat určité doklady a dokumenty opatrovníkům klientů, tj. takové jednání pracovnice nám neumožňuje tuto povinnost splnit,"
řekla nám k případu Markéta Pinterová DiS., zástupkyně ředitele Diakonie ČCE - středisko Západní Čechy (Diakonie Západ).

     V případě prokázání viny hrozí podezřelé ženě trest odnětí svobody až na pět let.

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.