Foto

Pozor, střety se zvířaty přibývají

Následky střetu se zvěří mohou být i fatální - co dělat a jak se zachovat?

pondělí 21. října 18:37 , aktualizace 18:37

Doprava Nehody Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Právě probíhající roční období je statisticky jedno z nejrizikovějších v rámci možnosti střetu se zvěří na silnicích. Tyto nehody nyní přibývají a každou noc dojde na Plzeňsku zhruba k desítce střetů se zvěří.
     Přesný počet střetů se zvěří nevíme, policie eviduje pouze ty nejvážnější, tedy ty se zraněním či velkou škodou a těch bylo od začátku roku 171, což je o 17 případů více než za stejné období loňského roku. V tomto čísle nejsou zahrnuty nehody, které řidiči vyřešili na Euroformuláře a samozřejmě také chybí nehody, které řidiči nenahlásili, i když je to jejich povinností.
     Střety aut se zvěří se nevyhýbají ani oblastem národních parků. "Každý rok dochází k nárůst počtu usmrcených zvířat, která byla sražena nějakým motorovým vozidlem. V roce 2017  jich bylo 23, loni 27 a letos už jich bylo víc než 20 a to ještě není konec roku," uvedla Správa Národního parku Šumava. "Nejčastěji se jedná o střet se srnčí zvěří či divokými prasaty, následují jeleni a laně, ale běžné jsou i lišky, zajíci či jezevci. Bohužel již také evidujeme dva případy sraženého a usmrceného rysa."

O několika případech jsme v nedávné době informovali:

Ve Skvrňanech vběhl divočák pod auto

Ve Skvrňanech vběhl divočák pod auto

23. 09. 2019, 15:57, aktualizace 24. 09. 2019, 16:18

Odpolední procházka městem se kanci stala osudnou

Divočák zapřičinil hromadnou nehodu

Divočák zapřičinil hromadnou nehodu

09. 10. 2019, 08:42, aktualizace 09. 10. 2019, 11:07

Dvě zraněné ženy museli do nemocnice transportovat letecky

Noční krvavá nehoda

Noční krvavá nehoda

12. 10. 2019, 00:24, aktualizace 12. 10. 2019, 08:59

Na dálnici D5 vletělo auto do stáda asi deseti divokých prasat

     V reakci na tyto články nám své děsivé zážitky ze střetů se zvěří popsalo i několik čtenářů:

    "Cestou z Prahy jsme v noci vlítli do divočáků a klouzali jsme z jedné strany dálnice na druhou. Fuj, nestačila jsem ani ječet ještě že řídil manžel a ne já."

     "Mě se to stalo dokonce dvakrát za noc. Jel jsem z Karlových Varů do Plzně a u Toužimi narazil do srnky. Měl jsem radost, že na autě je minimální škoda. Bohužel o půl hodiny později jsem před Plzní vzal divočáka a celej předek je pryč."

    "Dnes v noci se nám stalo to samé, stádo teda asi 30 kousků. Přítel nejel rychle, zůstali jsme na silnici a airbagy naštěstí nevylítly. Náraz nebyl prudký, ale zůstali tam po nás čtyři a auto je na odpis. Příšerný zážitek, stále to mám před očima."

     "Střetů se zvěří se panicky bojím, za tmy mimo město nevyjedu. Takhle mi totiž umřela maminka, bourali se srnkou, otčím to nezvládl, vyletěli do pole a asi třikrát se převrátili. Maminka na tom byla hodně špatně a umřela po čtrnácti dnech!

     Protože nesprávná reakce řidiče na vběhnutí zvěře do jízdní dráhy či střetnutí se zvířetem může vést k daleko horší nehodě, často i s fatálními následky, zeptali jsme se jak reagovat těch nejzkušenějších - řidičů záchranné služby a policistů:

"Neuhnout ani o kousek"

     Policie radí, aby byli v úsecích, kde lze pohyb zvěře předpokládat, řidiči obezřetní, snížili rychlost a sledovali i okraje vozovky. V případě vběhnutí zvěře do jízdní dráhy nemají panikařit, ale držet vozidlo přímo a snažit se plynule brzdit.
     Řidiči záchranky: "Naši řidiči jsou trénovaní, aby při střetu se zvěří neuhýbali a volant drželi rovně ve směru jízdy. Ve velké rychlosti střetu pravděpodobně stejně nezabráníte, ale dostanete smyk a buď skončíte v kotrmelcích v poli nebo v horším případě čelně ve stromě. 
     Záchranná služba má právě s následky takových manévrů bohaté zkušenosti a sami nejlépe vědí, jak takové nehody dopadají."


 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.