Foto

Skončí "skutečné peklo" na Hlavním nádraží v Plzni?

Podařilo se nám prolomit ledy - město začne řešit tristní situaci kolem Hlavního vlakového nádraží v Plzni

17. srpna 2021 10:56 , aktualizace 11:54

Alkohol Bezdomovci Drogy Městská policie

Partner článku – Klimahome

     Město Plzeň oficiálně připustilo, že situace na Hlavním vlakovém nádraží Plzeň a v jeho bezprostředním okolí je skutečně tristní a začalo ji řešit.

     V uplynulých týdnech jsme jako první opakovaně informovali o zásazích policistů a strážníků v této problematické lokalitě i o strastech cestujících a hlavně obavách zaměstnanců místních prodejen o svůj život či zdraví. Právě mail zaměstnanců nás inspiroval k názvu Skutečné peklo v Plzni se jmenuje Hlavní nádraží, protože tak oni své pracoviště pojmenovali. Detaily toho, co zaměstnanci každodenně prožívají, byly pak popsány v článku Medvěd a jemu podobní prakticky ovládají nádraží.

Skutečné peklo v Plzni se jmenuje Hlavní nádraží

Skutečné peklo v Plzni se jmenuje Hlavní nádraží

20. 07. 2021, 19:38, aktualizace 29. 07. 2021, 10:48

Z jedné strany stavíme rozhledny a pomníky vysokým zmrzlinám, na druhé straně ale nezvládáme špínu, drogy a násilí

Medvěd a jemu podobní prakticky ovládají nádraží

Medvěd a jemu podobní prakticky ovládají nádraží

29. 07. 2021, 18:03, aktualizace 29. 07. 2021, 18:10

Postrach prodavaček i cestujících řeší denně strážní, strážníci i policisté

      Tyto články měly u Vás veliký ohlas a mnoho z Vás je komentovalo s vlastními, mnohdy opravdu děsivými zážitky z tohoto nádraží. Ozývalo se také mnoho hlasů, které volaly po řešení této problematiky.

     Město Plzeň nyní vydalo prohlášení, že připravuje soubor opatření, pomocí kterých by chtěla zlepšit prostředí v bezprostřední blízkosti hlavního vlakového nádraží. Součástí návrhu je zvýšit počet hlídek městské i státní policie, přidat do lokality kamery, zapojit terénní pracovníky, zvažuje se také dočasné zřízení služebny strážníků v blízkosti nádraží či například vydání vyhlášky, která by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pít alkohol na veřejnosti.   

     „Je pravda, že prostor před hlavním vstupem na nádraží je problémový. Na lavičkách se tam dlouhodobě shlukují lidé bez domova a osoby pod vlivem alkoholu i drog. V podstatě se jedná o skupinky stále stejných osob, jejichž chování snižuje pocit bezpečí cestujících, kteří místem prochází,“ přiblížil situaci radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký. Proto se v polovině srpna uskutečnila společná schůzka vedení města se zástupci městské i státní policie a Správy veřejného statku města Plzně jakožto správce pozemků v okolí nádraží, se zástupci Správy železnic jako vlastníka budovy nádraží a dalších osob. Druhá schůzka se uskuteční začátkem září a jejím výstupem by měla být série opatření, která pomohou situaci řešit. 
     „V lokalitě jsme již zvýšili počet hlídek. Bohužel strážníci a policisté mají jen omezené možnosti ve vztahu k těmto osobám, které nepáchají přestupkovou ani trestnou činnost. Nicméně dohled je nyní intenzivnější. Současně jednáme o tom, že bychom v lokalitě dočasně zřídili služebnu městské policie, a to minimálně do doby, než vybudujeme ve Wenzigově ulici nový objekt zaměřený na osoby bez domova, kde se se služebnou strážníků počítá nastálo,“ přiblížil Martin Zrzavecký. 
     Na základě doporučení policie město připravuje i posílení lokality o dvě kamery. Správa informačních technologií města Plzně také jedná se Správou železnic, jež vlastní kamerový systém v budově, že by jej napojilo na centrální kamerové středisko na Klatovské třídě, kde jsou dostupné záběry ze všech kamer města a kde pracuje městská policie spolu se státní. Obě složky by tak mohly reagovat na dění před nádražím rychleji. 
     „Osobně pak navrhuji také to, abychom zvážili vydání městské vyhlášky, jež by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pití alkoholu na veřejnosti. Toto se nám totiž osvědčilo v době pandemie covid-19, kdy bylo zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Jsem přesvědčen, že je to jeden z účinných nástrojů, jak bychom mohli právě podnapilé osoby u nádraží postihnout,“ dodal radní Martin Zrzavecký. Na plánovanou schůzku v polovině září budou přizváni také zástupci druhého městského obvodu, tématem bude i úklid prostranství před nádražní budovou. 


 


Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.