Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

"Myslel jsem, že jsem udělal dobrý skutek," sdělil nám hledaný muž

O to víc mě překvapilo, že jste po mně pátrali!

27. srpna 2015 15:00 , aktualizace 15:00

Požadavek o ztotožnění - pátrání po osobě

Minimálně jednou týdně vydáváme na žádost Policie ČR článek, pátrající po hledané osobě. Důvody mohou být různé, od nenastoupení do výkonu trestu, až po pátrání po svědkovi nehody.

Díky opravdu velké návštěvnosti našeho webu a samozřejmě hlavně díky vám čtenářům, býváme úspěšní a často se podaří osobu najít či ztotožnit.

Muž měl z bankomatu neoprávněně vybrat cizí peníze

Včerejší pátrání po muži, který měl z bankomatu neoprávněně vybrat cizí peníze patřilo také mezi ty úspěšné a do půlhodiny po vydání se nám přihlásil dokonce člověk, který se na fotce sám poznal. Muž nám sdělil, že jde o omyl a požadoval okamžité stažení článku. Vysvětlili jsme mu, že toto samozřejmě možné není, protože pátrací relaci vydává policie a nikoli my. S mužem jsme si smluvili schůzku a samozřejmě okamžitě informovali policii, což je naší povinností.

S mužem z fotografie jsme se následně i osobně sešli. Na schůzku přišel velice sympatický muž, který vše bral s nadhledem, i když ho samozřejmě zveřejnění pátrací relace s jeho obličejem pozlobilo.

Vysvětlení

Jiří (tak se muž z fotografie jmenuje), nám ochotně vysvětlil, že když k bankomatu přicházel, viděl jiného muže provádět nějakou transakci. Sám stál asi pět metrů od bankomatu a čekal, až se místo uvolní. Následně přistoupil k bankomatu a zastrčil svou kartu. Sice ho překvapilo, že bankomat nechtěl PIN, ale nijak to neřešil a vybral požadovanou částku 2000 korun. Následně po odebrání peněz bankomat vydal i dvě karty najednou, tedy jeho i kartu předchozího zákazníka. Jiří si pamatoval, kdo byl u přístroje před ním, takže následně sám muže v obchodním centru vyhledal a kartu mu vrátil.

Muže znám od vidění, měl jsem radost, že jsem ho našel a dokonce si pamatuji, že jsem po odevzdání karty odcházel s pocitem, že jsem udělal dobrý skutek,“ popsal nám dnes Jiří. „O to víc mě pak překvapilo, že jsem se uviděl u vás na Krimi-Plzeň, že po mně pátráte!“ smál se dnes původně hledaný muž.

Dnešní setkání

Jiří má za sebou výslech na policii, kde do protokolu popsal celý příběh a vysvětlil, jak k omylu došlo a my se ho následně zeptali, jak pátrání po něm vnímala rodina i přátelé. „Všichni se tomu smáli, kamarád mi dokonce nabízel, že mi i půjčí. Všichni co mě znají, mi samozřejmě věřili, že jde o omyl,“ vysvětlil Jiří a znovu, jako již včera, nám vysvětlil, proč neměl sebemenší důvod peníze odcizit a jaké vazby má k tomuto nákupnímu středisku, kde ho hodně lidí zná, a proto je krádež samozřejmě nepravděpodobná. Vysvětlené důvody jsme si ověřili, zakládají se na pravdě, ale nechceme je zde podrobně vysvětlovat. Jsou víceméně osobního charakteru a myslíme si, že Jirka včera zažil ostudy více než dost.

Proč se po muži pátralo?

Poškozený muž podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který z jeho účtu neoprávněně vybral peníze. Policie požádala banku o zaslání fotografií osoby, která výběr uskutečnila, banka zaslala fotografii viz příloha a policisté tedy rozjeli pátrání. Případ se stal 5. srpna a do médií byl požadavek předán 26. srpna, tedy po 21 dnech. Často se ptáte, proč policie zveřejňuje pátrací akce tak pozdě. Tak zde je odpověď právě na konkrétním případu. Policie nejprve použije mnoho jiných způsobů na ztotožní osoby a teprve po vyčerpání všech standardních metod přistupuje ke zveřejnění pátrání do médií.

Kdo je viník?

Zřejmě chyba bankomatu, ale do vydání tohoto článku se nám nepodařilo získat vyjádření banky GE Money, které bankomat patří. Plzeňští policisté se případem samozřejmě dále zabývají a prověřují veškeré okolnosti případu. O výsledku šetření vás bude informovat.