Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

164 minut - přesně tak dlouho trval boj o život dvaačtyřicetiletého muže

Letecká záchranná služba dnes uvolnila video k této mimořádně složité záchranné akci

5. září 2023 15:52 , aktualizace 15:57

Hasiči Záchranáři Záchrana života

Partner článku – www.rb.cz


     Včera v podvečer před sedmou hodinou došlo u rozhledny Čerchov na Domažlicku k mimořádně komplikovanému zásahu záchranných složek.

     Vše začalo oznámením manželky, že v lese asi kilometr od rozhledny zkolaboval její muž a měl by být ve velmi vážném stavu. Na místo proto vyjeli domažličtí záchranáři i dobrovolní hasiči z Klenčí pod Čerchovem a Chodova.


     Záchranáři nám uvedli, že velmi oceňují chování volající ženy. Podle nich byla naprosto perfektní, nepropadala panice a naopak velmi věcně popsala manželův stav i místo, kde se společně nacházejí, což výrazně přispělo k mužově konečné záchraně. 

     Právě díky perfektnímu popisu od manželky věděli záchranáři, že místo je jakoukoli pozemní technikou zcela nepřístupné, takže z letiště v Líních vzlétl i vrtulník Letecké záchranné služby, který ještě cestou k zásahu v Přešticích na palubu přibral specialistu hasiče-lezce.

      První se k pacientovi dostala lékařka záchranné služby z Domažlic společně s řidičem-záchranářem, kteří museli nechat auto u rozhledny a ujít i s vybavením asi kilometr náročným terénem. "Dvaačtyřicetiletý pacient se nacházel v zalesněném a špatně přístupném místě, takže se k němu z našeho vrtulníku pomocí palubního jeřábu spustil hasič lezec a zdravotnický personál včetně veškerého potřebného zdravotnického vybavení," popsala nám další průběh zásahu mluvčí leteckých záchranářů s tím, že pilot poté vrtulník posadil u rozhledny, kde vyčkal, až bude možné se na místo pro pacienta vrátit.

     V lese mezitím proběhlo prvotní ošetření muže, zajištění jeho životních funkcí a příprava k transportu. 

     Když lékař LZS povolil transport pacienta, následovala náročná pozemní cesta, během které hasiči muže přenesli na nosítkách asi o čtyři sta padesát metrů dále a výše směrem k rozhledně, kam pro něj vzlétl dosud čekající vrtulník a opět pomocí palubního jeřábu pacienta, hasiče lezce i zdravotnický personál vytáhl na palubu.

     Poté vrtulník znovu krátce přistál u rozhledny, pacient byl ze sítě, ve které byl palubním jeřábem vytažen, přemístěn na lůžko uvnitř stroje a následoval let do Plzně.

     "Po tomto velmi náročném zásahu jsme pacienta letecky transportovali na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín," dokončila popis mluvčí leteckých záchranářů s tím, že by chtěla veřejně poděkovat jak manželce muže, kolegům ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, tak i hasičům, kteří se na záchraně pacienta podíleli.

     O náročnosti tohoto zásahu vypovídá mimo jiné i fakt, že prvotní výzva o kolapsu muže přišla v 18,43 a vrtulník se na základnu vrátil až ve 21,27.

Foto: LZS, hasiči Chodov, Webcam Čerchov

 


www.rb.cz

Jsme tu pro ty, kteří potřebují pomoci vytvořit funkční ledovací kampaň či služby call centra. K tomu využíváme naše weby s celkovou návštěvností 4 000 000 uživatelů a služby profesionálního call centra s databází více než 500 000 živých kontaktů. A to vše Vám může být k dispozici. Poptejte nás!