Foto Video

Čtyři hrdinové – „Bylo to příšerné, jak ve válečné zóně!“

„Viděl jsem, kde ti muži bojovali o své životy. Mobily na zemi, z krku servaný řetízek, či ze zápěstí stržené hodinky. Byla to učiněná hrůza!“

22. června 2021 20:38 , aktualizace středa 23. června 08:13

Hasiči Smrt Záchranáři Záchrana života

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Nejen Plzní, ale i celou Českou republikou otřásl tragický případ úniku jedovatého plynu v Plzni, po kterém zemřeli tři muži. Kriminalisté městského ředitelství policie v sobotu dopoledne zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Nyní prověřují veškeré skutečnosti, ve věci budou zajisté vyžádány znalecké posudky a s největší pravděpodobností vše nakonec přebere krajská kriminálka. Vyšetřování takto závažných případů bývá dlouhé, takže nové zprávy jen těžko očekávejte v brzké době.

     „Když jsem tam přijel já, zranění již byli v nemocnici, ale to místo bylo doslova příšerné, bylo to jako ve válečné zóně! Viděl jsem, kde ti muži bojovali o své životy, když se dusili. Mobily na zemi, poházené peníze, z krku servaný řetízek, či ze zápěstí stržené hodinky. Byla to učiněná hrůza,“ popsal nám jeden ze zasahujících.


Čtyři hrdinové

     My bychom ale chtěli informovat o obrovském hrdinství dvou posádek zdravotnických záchranářů, které byly na místě jako první a nerovný boj se smrtí o život mužů zahájili. První sanitka byla na místě pouhé čtyři minuty od oznámení o nálezu mužů v bezvědomí a druhá pouze o pár vteřin později. Byli to dva řidiči - záchranáři a dvě záchranářky, přičemž nejprve nikdo z nich nevěděl, že jen pár metrů od nich do ovzduší uniká velmi jedovatý plyn ve vysoké koncentraci.

     Záchranáři hned po příjezdu zahájili resuscitaci dvou mužů ležících před vchodem do budovy. Krátce nato se dozvěděli, v jak velikém jsou nebezpečí a jak nám potvrdilo vedení záchranné služby, tito záchranáři měli plné právo zůstat ve vozech, vyčkat na hasiče s dýchací technikou a teprve poté jít zasaženým na pomoc. Ani jeden z nich ale necouvl a v oživování dál pokračovali! O pár minut později se od přítomného zaměstnance dozvěděli, že jen kousek za dveřmi leží ještě další tělo, takže se zadrženým dechem společně s mužem dokonce vstoupili do místnosti, vynesli bezvládného muže ven a zahájili i jeho resuscitaci. 

Posily už dorazit nesměly

     Hasiči dorazili chvíli po záchranářích a díky svému vybavení zjistili, o jaký plyn se jedná i jaká koncentrace plynu je v ovzduší, a tedy, že pobyt v těchto místech bez kyslíkových masek je životu nebezpečný. Čtyři záchranáři bojující o život tří mužů měli zatím obrovské štěstí, že vítr foukal opačným směrem a jed tak odnášel na druhou stranu, vše se samozřejmě ale mohlo během chvíle změnit a stateční záchranáři mohli být kdykoli zasaženi plnou dávkou.
     Hasiči v dýchací technice sice okamžitě vyrazili záchranářům na pomoc, ale už do areálu nemohli pustit jejich další posily, tady ani vozy s lékaři. Hasiči zahájili průzkum budovy a po chvíli nalezli čtvrtého muže, kterého okamžitě vynesli a zahájili i jeho resuscitaci.

     Záchranáři v resuscitaci společně s hasiči pokračovali, dokud nebylo možné všechny čtyři zasažené muže naložit do sanitek a převézt je za bránu do hasiči vytyčené bezpečné zóny, kde již netrpělivě čekali lékaři a další záchranáři záchranné služby. Ti pacienty od k smrti vyčerpaných kolegů převzali, zajistili jejich životní funkce a následně mohli být intoxikovaní muži transportováni do nemocnice.

„Jednoho jsme zachránili!“

      Bohužel tři z mužů byli plynem zasaženi natolik, že se je i přes obrovské hrdinství záchranářů na místě i následnou snahu lékařů v nemocnici zachránit nepodařilo. Čtvrtý z mužů ale přežil a jeho stav je dokonce tak dobrý, že byl již v neděli propuštěn do domácí péče. Za život tento pětapadesátiletý muž vděčí právě čtyřem hrdinům ze Zdravotnické záchranné služby.

O případu jsme již podrobně psali zde:

Děsivý konečný účet - tři mrtví

     Dnes deset minut před jedenáctou hodinou dopoledne vyjížděly všechny záchranné složky na oznámení o několika osobách v bezvědomí v prostoru firmy Suez CZ, místním známém spíše jako čistírna odpadních vod, jde o firmu zpracovávající tekuté průmyslové odpadní kaly, ležící v předních Skvrňanech v Plzni. Podle prvotní zprávy mělo být zasaženo asi deset lidí, několika se podařilo z místa utéct, čtyři to bohužel nestihli a otrávili se. Z kontaminované oblasti je evakuovali hasiči v ochranných oblecích a byla okamžitě zahájena jejich resuscitace a transport do nemocnice. Policisté a strážníci mezitím uzavřeli okolní prostor, tedy silnici od křižovatky Vejprnická x Křimická až po Vejprnická x Domažlická a také stezky pro pěší vedoucí od Vejprnické k Domažlické ulici. Samozřejmě byla zastavena i MHD.

     Tiskový mluvčí hasičů následně potvrdil, že skutečně šlo o sulfan, tedy sirovodík, který je jedovatý. Podle svědků došlo ve firmě, kde právě probíhala oprava, k další havárii a jedovatý plyn se ve velmi vysoké koncentraci začal valit ven v podobě hustého kouře, takže si svědci mysleli, že se jedná o požár. Poté z budovy začali vybíhat přiotrávení lidé. První na místě byli společně s hasiči i policisté, kteří s evakuací pomáhali, po chvíli se v okolí již dalo pracovat pouze v protichemických oblecích. Na místo proto byli povoláni krom hasičů ze všech tří plzeňských základen i hasiči z laboratoře Třemošná.
      Záchranáři z místa transportovali celkem čtyři osoby. „Událost jsme řešili jako hromadné postižení osob, na místě zasahovalo osm pozemních prostředků, tři lékaři a pět vozů RZP. Zasaženi byli všichni muži ve věku 40 až 60 let a byli ve velmi vážném stavu transportováni na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín,“ uvedla nám tisková mluvčí záchranářů. Bohužel poté dorazila zpráva, že dva muži krátce po přijetí zemřeli v nemocnici a později zemřel i třetí. Jediná dobrá zpráva je, že stav posledního muže se mírně zlepšil.

      „Hasiči na místě s technology momentálně řeší danou situaci, jakým způsobem zamezit dalšímu vývinu nebezpečných látek i jak nebezpečný odpad zlikvidovat. Souběžně s tím probíhá propátrávání budovy a snažíme se otevřít ty dveře, do kterých jsme se před tím nedostali, abychom zjistili, zda se v budově nenachází ještě další lidé,“ doplnil později tiskový mluvčí hasičů s tím, že hasiči samozřejmě měří i koncentrace jedovatého plynu v okolí a obyvatelům okolních domů bylo doporučeno nevětrat.

      Před druhou hodinou odpoledne bylo zjištěno, že obyvatelům v okolí již nehrozí žádné nebezpečí, uzavření komunikací bylo zrušeno a průjezd Vejprnickou byl povolen. Od 14.40 hodin ale opět došlo k úplné uzavírce Vejprnické ulice ve stejném úseku pro pěší, vozidla i MHD. Důvodem této uzavírky je zajištění bezpečnosti při vyklízení zbytků nebezpečného odpadu z prostor firmy.


 


 


 


 


 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.