Děti od září jezdí v Plzni zadarmo

Máte dva měsíce na aktivaci tohoto nároku na Plzeňské kartě

28. června 2018 18:56 , aktualizace 18:59

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Dnes dopoledne jsme informovali o velké razii revizorů a hned tu máme další zprávu z plzeňské městské hromadné dopravy, která zajisté potěší většinu čtenářů. Plzeňští radní schválili úpravy jízdného v plzeňské MHD.

     Od prvního září 2018 budou jezdit děti od 6 do 15 let bezplatně za podmínky, že budou mít tento nárok aktivován na Plzeňské kartě.

     Další změnou, která je vstřícným krokem rady města vůči mladým rodinám, je rozhodnutí, že osoby na mateřské či rodičovské dovolené zaplatí od 1. září pouze padesát procent z plnocenné předplacené jízdenky.
     „Rada města začala cenu předplatného jízdného pro děti ve věku 6 až 15 let snižovat již od roku 2016. Do roku 2015 měli děti slevu v MHD ve výši 50 procent, od 1. ledna 2016 poskytla rada města slevu pro děti ve výši 62,5 procent z plnocenné předplatné jízdenky, od 1. ledna 2018 pak slevu ve výši 75 procent a od 1. září 2018 bude sleva stoprocentní,“ uvedl Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí a upřesnil, že od 1. ledna 2018 je sleva ve výši 75 procent z předplatného jízdného poskytována dětem ve věku 6 až 15 let nejen v Plzni, ale také ve vnějších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňska (IDP), tedy v osobních vlacích a na autobusových linkách v objednávce Plzeňského kraje.

     Od 1. září 2018 budou děti při přepravní kontrole v plzeňské MHD prokazovat svůj nárok na bezplatnou jízdu tím, že předloží revizorovi Plzeňskou kartu se zaznamenaným nárokem na jízdu zdarma. „Plzeňským městským dopravním podnikům tak odpadne řada problémů, které byly spojeny s řešením jízd na černo v případě nezletilých cestujících,“ uvedl Petr Náhlík.
     Pokud nebudou mít děti nárok aktivován na Plzeňské kartě, budou jako dosud platit poloviční jízdné. Podle něj jsou dva měsíce prázdnin dostatečně dlouhou dobou pro zařízení aktivace tohoto nároku na Plzeňské kartě.

     „Poskytované slevy jsou vázány na držení Plzeňské karty i z evidenčních důvodů – musíme být schopni říci, kolik osob výhody poskytované městem využívá, a tak mimo jiné i vyčíslit, kolik by mohly teoreticky činit tržby PMDP, v případě, že by všechny přepravované osoby hradily plnocenné jízdné. Získané informace mají dopad na financování MHD z městského rozpočtu v dalších letech,“ doplnil Jaroslav Vosátko ze Správy veřejného statku města Plzně.

     Dětem, které 1. září nastupují do prvních tříd plzeňských základních škol, vydávají PMDP Plzeňskou kartu zdarma, pokud o ni rodiče prvňáčka požádají. „V případě vydání karty po 1. červenci 2018 na ni již bude aktivován nárok na bezplatnou jízdu. Pokud si svoji kartu vyzvedli před tímto datem, musí navštívit přepážku PMDP a nárok si aktivovat,“ uvedl Radomír Kozler, ředitel úseku Plzeňská karta PMDP.

     Cestující, kteří jsou na mateřské či rodičovské dovolené, budou mít od září předplatnou jízdenku o polovinu levnější. Doposud mohly tyto osoby jet jako doprovod svého dítěte do 6 let jeho věku za poloviční jednotlivou jízdenku. Od září si budou moci koupit zlevněné předplatné jízdné, které bude nahráno na Plzeňskou kartu. „Bude to pro ně pohodlnější, než si koupit jízdenku, označit si ji s kočárkem v ruce nebo s dítětem v náručí, a navíc budou moci jezdit za poloviční jízdné po celou dobu mateřské či rodičovské dovolené, i když pojedou MHD bez dítěte,“ dodal Petr Náhlík.


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.