Foto

Byla to divoká noc, jeli jsme na pomoc i do Německa

Povodně, zatopené sklepy, ucpaná kanalizace a nakonec záchrana továrny v sousedním státě

12. června 2018 12:23 , aktualizace 14:29

    V noci na dnešek udeřily bouřky a silné deště nejen v našem kraji a k jejich následkům tak museli vyjíždět hasiči v mnoha případech.
    K výjezdům týkajícím se našeho kraje nám řekl tiskový mluvčí hasičů: "V průběhu včerejšího odpoledne a dnešního rána vyjížděli hasiči ve 28 případech k padlým stromům, v 16 případech k čerpání vody ze zatopených sklepů a domů. 15 x vyjeli k technickým zásahům spojeným s odstraňováním následků vydatného deště. Nejvíce zasaženy byly oblasti Klatovska, Domažlicka a Plzně jihu."
     Uvádíme zde pouze několik příkladů z nočních zásahů:
     V Sušici voda vytékající ze záchodů vyplavila několik bytů, kanalizace totiž byla ucpaná kroupami. Ucpaná kanalizace způsobila záplavy i v Klatovech, kde se po Plzeňské ulici valilo až půl metru vody. Ve Vochově voda z pole zatopila zahrady novostaveb a hrozilo i zaplavení domů.
     Ve čtyři hodiny ráno zasahovali hasiči z Plas i Manětína v Manětíně, kde se rozvodnil potok a voda zatopila sklepy a zahrady. 

     Daleko hůře než my však dopadli lidé v sousedním Německu. S následky bouře a krupobití bojovali hasiči v Horním Falcu. Nejvíce byly zasaženy regiony Cham, Regensburg a Neumarkt. Na mnoha místech byly zaplavené ulice a zatopené sklepy. 
     Asi nejhůře dopadlo městečko Furth im Wald, kde obrovské kroupy zničily auta, střechy a vážně poničily i místní kostel. Jen v tomto malém městě zasahovali hasiči více než 40x a ve městě musel být zřízen krizový štáb. Poškození sedmi služebních vozidel krupobitím dokonce potvrdila i místní policie.
     Situace byla natolik nezvladatelná, že němečtí hasiči zavolali na pomoc v rámci přeshraniční spolupráce i své české kolegy a to, kromě jednotek z Klatov a Domažlic, dokonce až z Plzně.    

      "Včera po 21. hod vyjely naše jednotky v rámci přeshraniční spolupráce do Furth im Waldu v SRN k výpomoci s odstraňováním následků krupobití. Kroupy velké jako golfové míčky zde rozbily střešní světlíky na budovách firmy E+A GmbH a dále na objektu firmy DELTEC Automotive GmbH & Co. KG. 
     Na místě bylo provedeno ve spolupráci s příslušníky FFW Lam a FFW Arnbruck zakrytí rozbitých světlíků folií. Nasazeny byly 2 ks. výškové techniky HZS Plzeňského kraje. 
     Po ukončení této činnosti byly jednotky po domluvě s velitelem FFW Cham odeslány zpět na základny," popsal nám pomoc sousedům mluvčí hasičů.