Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Chcete ušetřit na dálniční známce?

Policisté a celníci letos v Plzeňském kraji přistihli kolem dvou tisíc řidičů bez dálničních známek, nebuďte jedním z nich

27. listopadu 2023 17:12 , aktualizace 18:49

Dálnice Doprava

Partner článku – Toyota Dolák


      Od 1. března příštího roku čeká řidiče v České republice změna cen dálničních známek. V souvislosti s problematikou dálničních známek, lépe řečeno jejich od roku 2021 platnou elektronickou verzí, tedy e-známkou, nás zajímalo, jak probíhá jejich kontrola a kolik řidičů bylo přistiženo na dálnici bez ní.

     Dálniční známku s cenou navýšenou o ekologický poplatek (100 - 150 Kč) určený na výsadbu stromů si můžete pořídit například zde: CZdalnice.

Kdo dálniční známky kontroluje

      Kontrolu platných e-známek na dálnicích provádějí jednak policisté z dálničních oddělení se služebními vozidly s technickým vybavením pro kontrolu a on-line ověřování a pak také celníci.
     Hlídky mají ve vozidlech k dispozici zařízení, které snímá registrační značky projíždějících vozidel. Na základě online propojení tohoto zařízení s databází elektronických známek tak mohou hned vyhodnotit, jestli má vozidlo jedoucí po zpoplatněné komunikaci uhrazen dálniční poplatek a nebo se jedná o vozidlo, které dálniční poplatek hradit nemusí, tedy například elektromobily, vozidla k užívání přeprav osob ZTP atd. Řidiči těchto vozidel se musí při zastavení a kontrole hlídkou Celní správy ČR prokázat příslušnými doklady.

      Další způsob kontroly je prostřednictvím kamer umístěných na kontrolních branách, které snímají registrační značky projíždějících vozidel. Rovněž tyto údaje jsou hlídkám do zařízení přenášeny online a sporná vozidla, tedy vozidla jejichž registrační značku systém vyhodnotí jako bez úhrady, jsou po zastavení kontrolována. 

Výše pokut a počty přestupců

      Případné přestupky jsou pak řešeny zpravidla na místě v příkazním řízení, tedy pokutou. V případě přestupku řidiče vozidla je celník oprávněn uložit pokutu příkazem na místě až do výše 5 000 Kč, v případě, že přestupek nelze projednat příkazem na místě, je věc postoupena do správního řízení, kde je možné udělit pokuty až do výše 20 000 Kč.
      V letošním roce, tedy v období od 1. ledna do 20. listopadu celníci jen v Plzeňském kraji zjistili 1817 porušení povinnosti mít zaplacený dálniční poplatek a celkem za ně uložili pokuty ve výši 2 412 600 korun.
      V případě, že udělená pokuta nebyla zaplacena a dlužník je tudíž evidovaný v databázi dlužníků, mohou řidiči vozidlu při kterékoli další kontrole zadržet registrační značky vozidla.

      Policisté i celníci budou samozřejmě v kontrolách pokračovat i nadále a proto všem řidičům používajícím dálnice doporučují si dálniční známky pořídit. V současné době mají řidiči ještě šanci ušetřit před plánovaným zdražením, ke kterému dojde v příštím březnu.

Nové ceny dálničních známek

     U roční dálniční známky dojde k navýšení ceny o 800 Kč a za roční dálniční známku tak v roce 2024 zaplatíte 2 300 Kč. Naopak známky s kratší dobou platnosti nepatrně zlevní, kdy měsíční dálniční známka zlevní ze 440 Kč na 430 Kč a cena desetidenní dálniční známky se sníží z 310 Kč na 270 Kč.
     Od příštího roku se poplatkům nevyhnou ani majitelé automobilů s hybridním pohonem, ceny dálničních známek jsou pro ně ale poměrně nízké a řidiče hybridů tak stále zvýhodňují. V letošním roce stály dálniční známky auta s pohonem na zemní plyn nebo biometan polovinu standardní ceny. Z aktuálních 750 Kč se cena roční dálniční známky pro "hybridy" zvedne na 1 150 Kč.

Můžete nejen ušetřit, ale i pomoci dobré věci

     Mnozí ale neví, že dálniční známku je možné koupit i s předstihem, a to za aktuálně platné ceny. Tato možnost vám umožňuje aktivovat zakoupenou e-dálniční známku s odstupem až 3 měsíců. Pokud si tedy známku koupíte online před zavedením nových cen, například 28. února 2024, aktivovat ji můžete kdykoliv až do 28. května 2024.

     Dálniční známku s cenou navýšenou o ekologický poplatek určený na výsadbu stromů si v předstihu můžete pořídit například na portálu CZdalnice. Tím nejen získáte oprávnění pro cestování po dálnicích a můžete v příštím roce ušetřit až 800 korun, ale zároveň podpoříte výsadbu stromů a přispějete k ekologičtější budoucnosti. Projekt CZdalnice se zabývá ochranou životního prostředí a redukcí CO2, vyprodukovaného provozem automobilů,  jelikož výnosy z této služby jsou dále investovány do nevládních projektů, které podporují volně rostoucí stromy nejen po České republice, ale i po celém světě.


Toyota Dolák

V současné době je společnost TOYOTA Dolák jediným autorizovaným partnerem značky TOYOTA v jihočeském a plzeňském kraji a také od Příbrami až po Prahu. Naším cílem je mít spokojené zákazníky, kteří k nám cítí důvěru a vědí, za jaké služby u nás platí. Jsme rádi, že se nám tento cíl daří naplňovat.