Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Chodí mi pokuty za auto, které jsem již před lety prodal!

Pokuty za nepřevedené vozidlo Vás mohou dostihnout i po letech, co s tím dělat?

4. října 2022 14:58 , aktualizace 14:58

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     S prosbou o pomoc se na nás obrátil čtenář, po kterém jsou již rok vymáhány pokuty a povinné ručení za auto, které již nevlastní:

Dobrý den,
     už jsem zoufalý a nevím co dělat, třeba mi poradíte. Před rokem a půl jsem prodal přes inzerát auto. S kupujícím jsme se dohodli na ceně, zaplatil a odvezl si auto i plnou moc na převod, takže sem věc považoval za vyřízenou.
     Najednou mi ale začaly chodit pokuty za překročení rychlosti a pak i výzva na doplacení povinného ručení. Když jsem muže, který ode mě auto koupil kvůli tomu kontaktoval, sdělil mi, že auto prodal někomu jinému, že ho to nezajímá a přestal komunikovat.
     Teď opravdu nevím, jak situaci řešit, když od auta nemám žádné doklady, nic. Je nějaká možnost, co dělat?

                                                                                                Díky, Václav

     Nedokončený převod vozidla v evidenci může prodávajícího, jako je Václav, značně potrápit. Pokud totiž kupující i přes zmocnění převod vozidla neprovede, vlastník dále odpovídá za protiprávní jednání páchané prostřednictvím vozidla, jako je například rychlá jízda nebo špatné parkování, a často až z pokut a předžalobních výzev za neuhrazené pojištění či sankcí od České kanceláře pojistitelů zjistí, že je stále veden jako vlastník vozidla. Tato nepříjemná situace může dokonce přijít i po několika letech. 

     Toto se stalo i muži z Plzeňska, který v roce 2009 prodal do autobazaru v Německu. Po deseti letech, kdy už bazar zanikl, muži začaly chodit pokuty za přestupky spáchané v Mariánských Lázních a nakonec i platba za odtah odstaveného vozu.

Právník radí

     Abyste tomuto problému předešli, je dobré se přepisu vozu na nového majitele účastnit osobně a nebo po prodeji vozu si ho ještě ponechat, až dokud vám nový majitel neukáže hotový převod.
     Další možností, jak problému předejít, je správně připravená smlouva.

     Na to, co ale dělat, pokud tento problém již nastal, jsme se zeptali našich partnerů z Advokátní kanceláře Cink a partneři, která takové situace pro své klienty běžně zajišťuje a vyřizuje od zaslání výzvy, přes zastoupení v soudním řízení, až po výmaz prodávajícího v evidenci vozidel.

     "Řešením je zaslání výzvy kupujícímu k odstranění tohoto závadného stavu a pokud výzva nepomůže, tak je třeba řešit prostřednictvím žaloby soudu na určení vlastnictví. Na základě rozsudku soudu je pak možno zajistit výmaz prodávajícího z evidence vozidel i bez součinnosti kupujícího.
     Ideálním řešením však je takovýmto komplikacím předcházet a ošetřit si převod vozidla již v kupní smlouvě tak, aby k výše popsané situaci vůbec nedošlo.
     Ze zákona totiž za přepis vozidla v evidenci odpovídá nejen kupující, ale i prodávající, a pokud nedojde k přepisu vozidla do 10 dnů od jeho prodeje, může mu být správním orgánem udělena pokuta až do výše 50.000,- Kč.   

     Jako advokátní kancelář, která se problematice kupních smluv, včetně kupních smluv na prodej motorových vozidel, dlouhodobě věnuje, jsme schopni veškerá rizika ve smlouvě ošetřit a minimalizovat tak šanci, že vozidlo přepsáno nebude," uvedl nám JUDr. Ing. Pavel Cink LL. M., MBA.

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.