Video

Vážíme si Tě a děkujeme Kristýnko!

"Chtěla jsem jí zachránit!" - školačka jako první začala bojovat o život umírající ženy

27. září 2019 23:41 , aktualizace sobota 28. září 10:29

Hrdina

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.


     Ve čtvrtek jsme informovali o smutné události v Tlučné, při které v rámci náhlého zhoršení zdravotního stavu v parku zemřela starší žena. Mimo jiné jsme uvedli, že pomoc jako první poskytla a o život ženy následně bojovala teprve školačka.

     Po vydání článku nás kontaktoval čtenář, který ženu na místě resuscitoval a upozornil nás na jednání místní dívky, které si podle něj zaslouží obrovskou pochvalu.
     Dívka totiž podle tohoto čtenáře na rozdíl od několika ostatních chodců kolabující ženu neminula, ale aktivně se zajímala jak jí může pomoci a sama jako první nabízela zavolání záchranky. Když u ženy došlo k zástavě, školačka se aktivně podílela na resuscitaci.

     Spojili jsme se tedy s ředitelem Základní školy v Tlučné Tomášem Vávrou a poprosili ho, zda by nám nepomohl tuto statečnou dívku najít. Tomáš nám vyšel vstříc a díky němu vám teď patnáctiletou žákyni základní školy Kristýnku Benešovou můžeme představit. 

     "Šla jsem do školy jako obvykle a všimla jsem si paní ležící u lavičky. Chtěla jsem zavolat záchranku, ale ona lékařskou pomoc odmítala. Mezitím tam přišel ještě nějaký pán a společně jsme se paní snažili pomoct a sanitku samozřejmě zavolali.
     Stav paní se ale rychle horšil a upadla do bezvědomí, takže jsme záchranku zavolali znovu a zahájili jsme resuscitaci. V tom nám ještě pomáhala paní, která šla kolem s malým dítětem a kamarádka Simona Hejná, která se paní postarala o to dítě.
     V resuscitaci jsme pokračovali až do příjezdu záchranky,"
popsala nám skromná dívka, které jsme se také zeptali, jak to, že právě ona jako první zareagovala na ženin vážný stav. "Jsem skaut a krom toho, že vím, že pomoci jinému je povinné, pomoct jsem skutečně upřímně chtěla. Navíc ve škole bereme zdravovědu, takže vím jak na to," odpověděla Kristýnka.

     Hovořili jsme poté i s ředitelem školy, který nám vysvětlil, že předmět Člověk a zdraví, jehož součástí je právě zdravověda a nauka o první pomoci, je ve škole součástí výuky osmých a devátých tříd.
     "My jako škola jsme velice hrdí a rádi, že naše žákyně dokázala takto duchapřítomně zareagovat a aplikovat vědomosti získané u nás na škole," řekl nám ředitel Vávra s tím, že hodlá Kristýninu snahu ocenit ředitelskou pochvalou.  
      
     

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!