Foto Video

Konflikt mezi Romy vyřešila až střelba

Hromadnou bitku ukončily až výstřely do vzduchu

úterý 19. února 13:05 , aktualizace 13:07

Alkohol Napadení Zbraně

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     
Včera jsme informovali o střelbě, ke které došlo v noci ze soboty 16. na neděli 17. února v Točníku, kde se v Kulturním domě konala "Cigánská zábava Gipsy Midaj". Článek vzbudil silně rasisticky podbarvené reakce a objevily se desítky komentářů o zlých "cikánech" a "bílém" hrdinovi. Na začátku je tedy nutné vysvětlit, že případ, který nyní policisté šetří, nemá a nemůže mít žádný rasový kontext z jednoduchého důvodu, střílel Rom, aby bránil Roma napadeného dalšími Romy.

K čemu přesně došlo?

     Po jedné hodině v noci došlo na sále k bitce, která se posléze přesunula ven před objekt a zde několik mužů fyzicky napadlo dalšího muže. Svědek z místa nám uvedl, že rvačka začala tak, že Marcel řval na Pavla „Tak ty se mě nebojíš?" a chytil ho pod krkem. Na chvilku se to uklidnilo, ale pak Marcel Pavla napadl při tanci. Útočníků pak mělo být více než deset a podle svědka Pavla bili skoro všichni.      
     Pavlovi pak naštěstí přispěchal na pomoc jeho kamarád, který chtěl zabránit dalšímu fyzickému útoku a několikrát vystřelil do vzduchu. Zřejmě i díky tomu nakonec nedošlo ke zranění napadeného muže.
      Použití zbraně potvrdila i mluvčí policie: "Třiatřicetiletý muž z Domažlicka na vzniklou situaci reagoval tím, že z legálně držené střelné zbraně opakovaně vystřelil do vzduchu. Muž se policistům přiznal, že na veřejném prostranství použil střelnou zbraň. Následně se podrobil dechové zkoušce i testu, zda není pod vlivem návykové látky, s negativními výsledky."

Vyjádření jedné strany

     Podařilo se nám také získat stanovisko majitele Kulturního domu Točník: "Napadený muž byl zároveň i startem výše zmíněného konfliktu, jedná se o muže, který je značně konfliktní pokud pije alkohol. Nejde o jeho první konflikt nejen v Točníku, ale i na jiných místech, já sám mohu potvrdit, že jsem s tímto mužem zažil několik incidentů. 
     Vše začalo tím, že tento muž napadl úderem pěsti jednoho člena ochranky, ostatní pak jen dělali svoji práci a vyvedli ho ven. Varovné výstřely skutečně padly, ne ale na ochranu toho údajně napadeného, ale k celkovému uklidnění situace. 
     Ještě bych chtěl podotknout, že ochranka měla předem pokyn žádný případný konflikt neřešit na sále, ale vždy mimo, což přesně udělali a muže, který zaútočil, pomoci chvatů vyvedli."

Vyjádření střelce

     Střelce jsme kontaktovali, ale odmítl se vyjádřit do konce vyšetřování. Informace nám ale podal přímý účastník, který zná obě strany konfliktu: "Střelec na zábavě opravdu zbraň použil, já to viděl a podle mě jednal skvěle. Pavla tam doslova tloukl každý do přišel, nemluvě o ochrance, která byla pod značným vlivem alkoholu. 
     Střelec je taky Romák, ale moc tady s místníma nepeče, má dům, ženu, děti, pracuje v Německu a je to velmi slušný člověk, kterého tady respektují. Podle mě udělal to nejlepší a jediné co mohl, párkrát vystřelil do vzduchu a vše se uklidnilo, čím zabránil lynčování. Pak sám vytočil policii, ohlásil jim, že musel použít zbraň a počkal na jejich příjezd. Když přijeli, pistoli, byla to ČZ 75 Shadow, policii předal a ještě ukázal, kde to přesně bylo.

Vyjádření policie

      Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví.

Názor právníka

      Policie samozřejmě na něco zahájit musela, jinak to ani nejde, ale myslím, že podezření na výtržnictví se týká pouze té bitky, pokud šetří i použití zbraně, tak předpokládám, že to zase odloží. Pokud se případ stal tak jak je popisován, jednoznačně jde o nutnou obranu. Zákon říká: "Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící, nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku." 
     Přeloženo do srozumitelného jazyka, není trestné, když bráním proti útoku, který ohrožuje zdraví, život nebo majetek, sebe či jinou osobu a výstřely do vzduchu se zcela jistě nedají považovat za nepřiměřené skupinovému bití člověka.


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.