Bílým koněm snadno a rychle

Za pomoc při legalizaci výnosů z trestné činnosti nyní ženě hrozí vězení

úterý 14. září 13:17 , aktualizace 13:32

Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

"Bílý kůň" - co to je?

     Bílý kůň je slangové označení osoby, která je nastrčená k páchání trestné činnosti, aby zakryla skutečného pachatele nebo osobu, která má z této činnosti prospěch. Bílý kůň pak v daném případě figuruje jako pachatel i poškozený. K roli bílého koně bývá osoba často donucena vydíráním, může se ale také jednat o naivní nebo nevzdělanou osobu, která ani nemusí tušit, že se dopouští trestné činnosti. Pojem "Bílý kůň" má původ mezi olašskými Romy, kteří jako bílé koně označovali nastrčené neromské, tj. „bílé“ osoby.

Vydělala si dvě stě tisíc, škoda je ale milion

     Nebezpečí na neopatrné a zvláště vidinou snadného zisku zaslepené lidi číhá opravdu všude, o čemž se nedávno přesvědčila i žena ze severního Plzeňska. Ta nejprve žádala neznámou osobu o půjčku, kterou nedostala, ale neznámý jí místo toho nabídl velmi jednoduchý přivýdělek spočívající v založení několika osobních účtů u různých bank a přeposílání peněz, které na ně budou přicházet na určené účty v zahraničí. Zřejmě největší motivací pro ženu bylo snadné získání finančních prostředků, a to i vzhledem k její tíživé finanční situaci, protože její provize měly činit přibližně dvacet procent příchozích peněz. Spokojila se proto s tvrzením neznámého, že se jedná o splátky úvěrů, i když jí samotné půjčka od neznámé osoby poskytnuta nebyla. 
    Policisté ale zjistili, že na ženou založené účty byly směřovány platby, vylákané z dalších lidí podvodem. "Na uvedené účty jí byly připsány podvodně vylákané platby od čtyřiačtyřiceti poškozených osob, a to za necelý milion korun. Podvodně vylákané platby dále žena převáděla v ponížených částkách na zahraniční účty, zbylé částky za více jak 210 000 korun měla použít pro vlastní potřebu, aniž by se zajímala o původ plateb," popsala tisková mluvčí policie s tím, že jednání ženy má ale trestně právní důsledky. Umožnila totiž cizí osobě z nedbalosti zastřít původ věci větší hodnoty, která je výnosem z trestné činnosti na území České republiky nebo v cizině. "Po zhodnocení všech zadokumentovaných zjištěných a prověřených skutečností plzeňští kriminalisté oddělení hospodářské kriminality čtyřiačtyřicetiletou ženu obvinili ze spáchání přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za což jí v případě pravomocného rozhodnutí může hrozit až roční trest odnětí svobody," doplnila mluvčí policie.

Policie varuje

     Policisté varují před podobnými rádoby výhodnými nabídkami. Buďte obezřetní a nenechte se zlákat lákavou finanční nabídkou. Důkladně si ověřte, že se jedná o zákonnou nabídku, upřednostňujte osobní setkání a sepsání pracovní smlouvy či dohody o provedení práce. Pokud se vám nabídka bude zdát podezřelá, nereagujte na ni a raději vše ohlaste na Policii ČR na linku 158. Cizím osobám neposkytujte informace k vašemu osobnímu ani jinému bankovnímu účtu ani jej pro jiného nezakládejte. Můžete se totiž snadno dostat až za hranu zákona.  


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.