Foto

Malý fotbalista Vojta zasažený bleskem vyhrál svůj nejdůležitější zápas

Chlapec byl dnes odpoledne z jednotky intenzivní péče přesunut na dětské oddělení

11. května 2018 17:59 , aktualizace 19:11

Záchranáři Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych


     Dnes odpoledne přišla přímo od rodiny zpráva, na kterou jsme v redakci od dopoledne toužebně čekali: "Vojtíšek je v pořádku a právě ho přeložili na dětské oddělení!"
     Již dopoledne jsme věděli, že malý, devítiletý fotbalista, kterého včera na hřišti v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zasáhl blesk, je mimo ohrožení života, ale s ohledem na rodinu jsme čekali na jejich potvrzení.

     K zásahu bleskem došlo včera půl páté odpoledne a blesk udeřil téměř z čistého nebe, prý byly jen malé mraky a nepršelo. Na hřišti bylo v ten okamžik asi pět dětí, které trénovaly na přípravný zápas.
     Náhle sjel k zemi blesk, který Vojtu zasáhl. Podle některých svědků blesk jen udeřil těsně vedle něj, ale zasáhl ho výboj energie. Jisté je, že chlapec zůstal ležet v bezvědomí se srdeční zástavou a vedle něj byla spálená tráva.
     Ostatní malé děti z hřiště utekly a k zasaženému chlapci se vrhli na pomoc lidé na místě, včetně maminek ostatních malých hráčů a místních dobrovolných hasičů. Právě tito lidé, kteří prováděli resuscitaci, dle všeho Vojtovi zachránili život. Jak správně postupovat jim radila operátorka záchranné služby (TANR) a mluvčí záchranné služby uvedl, že v podobných případech rozhodují vteřiny a pomoc laiků je do příjezdu záchranářů velmi důležitá.

     Mezitím se k dítěti řítily všechny dostupné záchranné složky včetně vrtulníku z Plzně. Na místě zasahovaly posádky RV, RZP, inspektor provozu ZZS a samozřejmě osádka vrtulníku LZS. V rámci systému First responder byli na místě i hasiči s automatizovaným externím defibrilátorem.

     Díky špičkové práci všech, zejména pak statečnosti lidí na místě, byl malý fotbalista Vojtíšek již během leteckého transportu při vědomí.

     Gratulujeme všem zasahujícím k záchraně života dítěte.

Foto a video: ZZS

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.