Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Ministr Hamáček si přijel prohlédnout výrobu nejlepších masek v evropě

Ochranné masky z Plzně by mohly v rámci druhé vlny koronaviru sloužit záchranným složkám v celé zemi

19. května 2020 18:57 , aktualizace 19:04

Koronavirus


     Ministr vnitra Jan Hamáček zavítal dnes dopoledne do Plzně, kde jako jeden z bodů programu měl návštěvu ve společnosti WPA Nanotechnologies, která vyrábí speciální nanomasky vyvinuté v rekordním čase jako odpověď na pandemii viru COVID-19.
     Jak již naši čtenáři vědí, na vývoji masek pracovali od února inženýři a konstruktéři ze společnosti Workpress Aviation zaměřující se v běžných podmínkách na výrobu součástek pro letecký průmysl. „Když propukla pandemie a my viděli, že je nedostatek kvalitních ochranných pomůcek, rozhodli jsme se, že využijeme našich kapacit, znalostí a obchodních kontaktů, abychom pomohli s řešením nastalé situace,“ řekl ředitel společnosti Jiří Heckel.
     První prototypy WPA Nanomasky dostali zdarma ti nejpotřebnější – hasiči nebo třeba zaměstnanci městských služeb. „Od začátku jsme mířili k průmyslové výrobě a hlavně jsme chtěli produkt té nejvyšší kvality. Nyní jsme schopni vyrábět čtyři tisíce masek denně. Zároveň jsme schopni výrobu okamžitě násobně navýšit a náš produkt nabídnout komukoliv včetně lékařů a sester v první linii,“ dodává Jan Saibert, jeden z konstruktérů, který se na vývoji masky výrazně podílel.
     Právě možné dodávky masek pro složky IZS během své návštěvy projednával ministr Jan Hamáček, který uvedl: „Od začátku jsme chtěli vytvořit prostor pro české firmy, kdyby se epidemie vrátila, abychom mohli získávat ochranné pomůcky na domácím trhu. Jsem rád, že firma má certifikáty a povolení pro prodej v Evropské unii a nic již nebrání tomu, aby se zapojila do tendrů, které budeme vypisovat na doplnění zásob. První vzorky pro hasiče jsme už dostali a s WPA budeme určitě nadále v kontaktu.“
     
Spolu s ministrem se návštěvy ve výrobě a následné debaty zúčastnil také náměstek hejtmana plzeňského kraje Ivo Grüner, plzeňský radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký a ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.
     „S WPA spolupracujeme od začátku vývoje. Masky jsme dodali do zařízení, kde pracují s invalidy, do nemocnic, záchranářům. Připomínky z praxe pomohly ve vývoji perfektně sedící masky,“ řekl Ivo Grüner. 

     V Čechách jsme první vlnu pandemie zvládli na výbornou. Bylo to díky včasným opatřením i díky typické české vynalézavosti, která se projevila hromadným šitím domácích roušek.

     "Celá situace s koronavirem nám ukázala, co nesmíme v budoucnu podcenit. Plzeňská firma Workpress Aviation vyrábí nanomasky proti virům, které se dají sterilizovat a používat opakovaně. Líbí se mi úspora hned na dvou stranách – přírody i peněz. Masky hned pošlu na otestování hasičům, tak jak to děláme i s jinými produkty. Už se těším na jejich zprávu a zkušenosti," uvedl ministr Hamáček na svém FB profilu.
      "Na druhou vlnu, kterou většina epidemiologů očekává, musíme být připraveni ještě lépe a být schopni dodávat výrobky s vyšší třídou ochrany, jakým jsou právě WPA Nanomasky,“ uzavřel majitel a jednatel Workpress Aviation Jiří Heckel.

     Spolupráce borské věznice se společností WPA – Workpress Aviation při výrobě leteckých komponentů je již obecně známá. WPA zaměstnává téměř stovku vězňů. Díky skvělé spolupráci s borskou věznicí se do výroby, resp. kompletace postupně zapojí přes 70 vězňů.
     „V rekordním čase jsme upravili nevyužité prostory v blízkosti věznice a vytvořili tam výrobní prostory pro tuto činnost. V současné době vězni pracují na kompletaci respirátorů v jednosměnném provozu, ale připravujeme se na zajištění další směny,“ řekl ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.
     Tím však spolupráce mezi firmou a věznicí nekončí. Do testování masek se zapojili zdravotníci z věznice a aby se v nich cítili dobře, firma jim je vyrobila v limitované edici v barvě Vězeňské služby, tedy fialové.
     „Zpětná vazba o funkčnosti respirátorů v praxi je pro nás důležitá, proto jsme uvítali možnost využít zdravotníky přímo ve věznici, se kterou máme skvělou spolupráci v oblasti zaměstnávání vězňů,“ řekl majitel společnosti Workpress Aviation Jiří Heckel.
     Vězeňská služba se již dlouhodobě zapojuje do různých projektů, které pomáhají v mnoha oblastech. V Plzni se podařilo spojit hned několik důležitých věcí – zaměstnávání vězňů a pomoc při výrobě a testování respirátorů.

     Revoluční ochranné WPA Nanomasky V2 si můžete již v tuto chvíli objednat na stránkách WPA NANO Technologies nebo zakoupit osobně například v prodejně D.S.D. Metal v Karlově ulici v Plzni.