Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Muže uštkl velice jedovatý had Chřestýšek malý

Vrtulník zraněného muže ve vážném stavu a v umělém spánku transportoval do nemocnice

24. května 2021 13:59 , aktualizace 16:39

Záchranáři Zvířata

     Již jsme informovali o případu ze čtvrtka minulého týdne, kdy na Tachovsku u Caltova v lesním porostu chovateli narozenému v roce 1990 unikl jedovatý had druhu Chřestýšek malý a policie žádala návštěvníky lesa, kde se had ztratil, o přiměřenou obezřetnost. Dnes již můžeme varovaní před hadem ukončit a uvést další podrobnosti. 

     Muž mládě hada přepravoval v přepravním boxu, chtěl ho zkontrolovat, had využil chviličky mužovy nepozornosti a uštkl ho. Vzhledem k tomu, že chřestýšek má velice silný jed, pro zraněného chovatele letěl vrtulník Letecké záchranné služby a v umělém spánku ho transportoval do nemocnice. "Můžeme potvrdit, že posádka vrtulníku Kryštof 07 letěla na pomoc muži, který byl uštknut hadem. Po nezbytné léčbě vzniklé reakce a za monitorace životních funkcí, byl muž ve vážném stavu transportován na specializované pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze," uvedli nám letečtí záchranáři.

     Had neunikl, jak se policisté původně domnívali, ale při uštknutí muže byl usmrcen, což zraněný již policistům nestačil vzhledem ke svému stavu sdělit. V současné době je chovatel z nemocnice propuštěn. Provedeným šetřením policisté dále zjistili, že chovatel nevlastní povolení k chovu druhu vyžadujícího zvláštní péči a tento delikt oznámí příslušnému správnímu orgánu - v tomto případě státní veterinární správě. 

O tomto hadovi

     Chřestýšek malý Sistrurus catenatus patří mezi menší druhy chřestýšů a dosahuje průměrné velikosti asi sedmdesát centimetrů. Had, který chovateli unikl, byl ještě mládě, ale i to však již dokáže uštknout.
     Tvarem těla je to tlustý had se širokou srdcovitou hlavou. Zbarvení druhu je šedé, hnědošedé až světlehnědé a v našich klimatických podmínkách může bez problémů přežít. Tento had je jedovatý a při útoku vyklápí jedové zuby dopředu. Jeho jed je silný, ale had má krátké jedové zuby, které mnohdy ani neprojdou oblečením. Uštknutí v případě rychlé lékařské pomoci obvykle není pro člověka smrtelné. 

Foto: z místa, usmrcený had

 


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!