Foto

Na plzeňské radnici vlaje vlajka Běloruska

Náměstek primátora vidí v současném dění v Minsku podobnost s Plzní v roce 1953

sobota 15. srpna 15:03 , aktualizace 18:04

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…

     Celý svět tyto dny sleduje události v Bělorusku, kde pokračují demonstrace proti údajnému falšování výsledků voleb. Vše vypuklo poté, co volební komise potvrdila „drtivé vítězství“ prezidenta Alexandra Lukašenka.
     Následovaly demonstrace, které se bezpečnostní složky pokusily velmi brutálně potlačit, došlo ke zranění mnoha lidí a bohužel byli i mrtví. Zatčeny byly stovky lidí, včetně zahraničních novinářů. Mezi zatčenými byl také zpravodaj Českého rozhlasu, kterého při focení zásahu jednotka OMON napadla, odvezla a vysadila až na kraji města. 

Plzeň dnes

     Protesty proti událostem v Bělorusku začaly propukat na mnoha místech světa a mezi nimi nechybí ani Plzeň. Dnešní akci inicioval Roman Černík a podpořil ji jak primátor města Martin Baxa, tak i jeho náměstek Michal Vozobule. Na plzeňské radnici tedy dnes odpoledne symbolicky zavlála historická vlajka Běloruska.
     Právě Michala Vozobuleho jsme se zeptali, proč vedení města tuto akci podporuje. "Při jakékoli snaze o svržení diktatury a nastolení demokracie a svobody je velmi důležitá podpora z demokratických zemí. Koneckonců nejinak tomu bylo i u nás v roce 1989. Proto jsme se se rozhodli podpořit Bělorusy v bojích za svobodu a demokracii právě vyvěšením vlajky nezávislého Běloruska," uvedl náměstek a připomněl, že právě Plzeňáci 1. června 1953 jako první ve východním bloku povstali proti komunistickému režimu. Stejně jako v Bělorusku poté přišla velice tvrdá odveta, v Plzni zemřeli dva postřelení lidé, zatčeno bylo šest set lidí a následně bylo odsouzeno více než tři sta osob.


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…