Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Plzeňáci měli doma granáty, náboje a dokonce i raketu do vrtulníku

Zlomek výčtu toho, co vše jsou lidé schopni mít doma, je hrozivý…

19. ledna 2017 14:01 , aktualizace 14:16

Zbraně

     V noci na dnešek byl pod Skvrňany nalezen dělostřelecký náboj ráže 100 mm. Více o tom v samostatném článku zde: Granát v Plzni způsobil noční policejní manévry Nyní přišla od policie zpráva, že byl naštěstí pouze cvičný. To ale v době nálezu samozřejmě nikdo nevěděl. 

Bohužel v Plzni nejde o ojedinělý nález takto nebezpečné munice.

Raketa FLG na Lochotíně

     29. října 2015 uzavřel nález vojenské rakety Plaskou. Na místo vyrazily desítky policistů a hasičů, protože tam byl nalezen stříbrný, válcovitý předmět, podobný raketě.
    Odborník v něm poznal vojenskou osvětlovací raketu FLG, což je velmi výkonný prostředek k osvětlení terénu. Dolet této střely je až 4,5 km od místa odpálení, raketa obsahuje jednak 2,5 kilo silné osvětlovací hořlaviny a pak také 2 kila černého prachu, lisovaného do několika válců, které slouží k samotnému odpálení a výmetu. Případný výbuch by při neodborné manipulaci v sídlišti způsobil obrovské škody. Nález speciální vojenské munice zrovna na státní svátek policisté nijak nepodcenili a uzavřeli široké okolí.
     Na místo následně dorazil pyrotechnik, který jednak potvrdil výše uvedené zjištění, ale naštěstí následnou kontrolou zjistil, že raketa je tzv. delaborovaná, tedy že veškeré slože z ní byly odstraněny a tento konkrétní kus již není nebezpečný.

Ruční granát F1 na Doubravce

     27. října 2014 byl nalezen ruční obranný granát F1 hned vedle obchodního střediska Centrum na Doubravce.
     Jednalo se o ruční granát F1 Granát F1 je původně sovětský obranný granát, který převzala a začala používat podstatná část vojsk Varšavské smlouvy. Dodnes ho používá i naše armáda. Obsahuje 60 gramů výbušné nálože, jeho celková hmotnost dosahuje cca 600 gramů. Jeho délka činí 130 mm, průměr 55 mm. Tělo granátu je vejčitého tvaru, je vyrobeno z litiny a na povrchu má drážkování pro snadnější tvorbu střepin při výbuchu. Účinný dolet střepin je 100 – 200 metrů.
     Granát byl ostrý.

Raketa S-5K určená pro vrtulníky a bombardéry na Doubravce

     21. října 2014 přinesl mladý muž do prodejny Zbraní a střeliva LOS na Doubravce, asi metr dlouhý, válcovitý předmět a značně překvapenému prodavači sdělil, že jde o nález z garáže po zemřelém tatínkovi.
     Muž za pultem v předmětu okamžitě rozpoznal neřízenou raketu S-5K typu vzduch-země, vyvinutou původně pro sovětské letectvo. Tuto velmi nebezpečnou střelu pak používaly všechny armády zemí Varšavské smlouvy. Raketa byla určena pro stíhací bombardéry a vrtulníky. Tyto rakety se používají dodnes a efektivní dolet činí přes 3 kilometry. Pro uvědomění si nebezpečnosti střely uvádíme, že tato má při výbuchu až 500 střepin, které se rozletují v počáteční rychlosti 1370 metrů za sekundu, hmotnost výbušniny v bojové části je 0,39 kg a hmotnost hnací slože raketového motoru je 1,14 kg.
     Policisté uzavřeli okolí prodejny a neprodleně zahájili evakuaci okolí, včetně blízké základní školy a mateřské školky, na tomto opatření se v součinnosti podíleli i městští strážníci a hasiči. Ihned také vyjeli policejní specialisté – pyrotechnici z Teplic. Tato raketa byla ostrá.