Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Podvodník z naivní ženy vylákal téměř milion korun

Žena si vypůjčila a na žádost podvodníka pak peníze nacpala do bitcoinmatu

12. prosince 2022 10:59 , aktualizace 11:12

Podvodníci

     O naivitě nebo hlouposti některých lidí, kteří podvodníkům své často i celoživotní úspory doslova sami přinesou či pošlou, píšeme bohužel velmi často. Kriminalisté se v tuto chvíli intenzivně zabývají dalším tokovým případem z posledních dní, při kterém zatím neznámý pachatel z ženy vylákal téměř milion korun.

     "Sedmadvacetiletou ženu telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako bankéř z oddělení rizik. Z důvodu hrozby odcizení bankovní identity přiměl ženu ke sjednání spotřebitelského úvěru ve výši 875.200 korun. Dále ženu pomocí telefonních hovorů a mobilní aplikace přiměl, aby uvedenou částku vybrala a finanční hotovost postupně vložila do bitcoinmatu za účelem splacení úvěru," popsala tisková mluvčí policie.

     Naivní žena tedy na základě instrukcí nacpala postupně na několika místech do bitcoinmatů celou částku, na kterou si sjednala úvěr v domnění, že se jedná o bankomaty a tímto bance vrací půjčené peníze. Po poslední platbě si s neznámým mužem sjednala schůzku na pobočce jedné z bank, aby celou záležitost uzavřeli, muž ale pochopitelně nepřišel.

     "Po celou dobu komunikace muž poškozené zdůrazňoval, že musí dodržet bankovní tajemství, kdy při jeho porušení hrozí pokuta až několik milionů korun a dále, že o celé záležitosti nesmí hovořit ani se svou rodinou, jelikož z pokusu o odcizení její bankovní identity jsou podezřelí i její členové. Poté, co se muž nedostavil na domluvené setkání, oznámila poškozená celou věc na policii," doplnila mluvčí policie.
     Policejní komisařka zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a po pachateli policisté intenzivně pátrají.

Vishing a spoofing

     Vishing a spoofing jsou aktuálním trendem v nezákonných postupech podvodníků, jejichž cílem je získat neoprávněně cizí finanční prostředky nebo osobní data. 

     Kriminalisté zaznamenávají stovky případů podvodů s milionovými škodami. Pachatelé totiž přicházejí s novým způsobem vylákání peněz, který je pro oběť velmi obtížné odhalit. Podvody jsou páchány prostřednictvím jedné z metod sociálního inženýrství, tzv. vishingu. 
     Podvody jsou často založeny na principu telefonních hovorů, kdy se volající představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volaného. Fiktivní bankovní úředník vystraší různými tvrzeními osobu, které volá, a přiměje jí peníze z účtu převést na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že se jedná pouze o dočasné bezpečnostní opatření. Věrohodnost pokynů fiktivního bankovního úředníka umocňuje často další telefonát, tentokrát osoby vydávající se za policistu. Ten potvrzuje volanému tvrzení uvedená v prvním telefonátu a nezbytnost převedení peněz na bezpečnější účet, nebo jejich výběr a nákup kryptoměny. 

     Tvrzení podvodníků bývají velmi věrohodná. Často předem disponují informací o skutečné bankovní instituci, ve které má volaný svůj účet. K tomu využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky nebo atp.. 

     Kromě peněz získávají podvodníci také citlivé osobní údaje, které mohou kdykoliv zneužít. Setkáte-li se tedy s podvodným jednáním s popisovaným průběhem, neváhejte kontaktovat Policii ČR, ale také svojí banku. Včasné kroky ještě mohou zvrátit ztrátu peněz.

Co dělat, pokud jste se Vy nebo někdo z Vašeho okolí z takovým podvodem setkali?

  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní či autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Pravidelně aktualizujte software ve svých zařízeních, antivirové programy a firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

Policie varuje:

     Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku.
     Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na  tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

Foto: PČR

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.