Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

POLICIE VARUJE: Pozor na krádeže z účtů. Vaše peníze zmizí v Indonésii!

Policie ČR: "V několika posledních dnech jsme přijali oznámení o neoprávněných výběrech z bankovních účtů"

7. dubna 2015 11:33 , aktualizace pondělí 21. května 16:49

Krádež Právo

Během několika posledních dnů oznámily na policejní služebny čtyři ženy neoprávněný výběr zbankovních účtů, ke kterému mělo dle oznamovacích zpráv banky dojít na blíže nespecifikovaném místě vIndonésii.Oznamovatelky vyčíslily způsobené škody na částku, která vsoučtu překročila 70 tisíc korun.

Vsoučasné době je ve věci vedeno šetření pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Zda došlo kneoprávněným výběrům za použití skimmovacího zařízení na některém zplzeňských bankomatů, ze kterých ženy vpředchozích dnech vybíraly finance, je předmětem dalšího šetření. Na případu nyní intenzivně pracují policisté zodboru hospodářské kriminality plzeňského krajského ředitelství, kteří mimo jiné spolupracují i sbankou. Vletošním roce by se jednalo o první případ skimmingu vPlzeňském kraji.

Co je to SKIMMING?

1. Skimming

Takto je označováno podvodné jednání, při kterém pachatelé (padělatelé platebních karet) zkopírují údaje z magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího právoplatného držitele. Tyto údaje pachatelé zneužijí tím, že je následně nahrají na předem připravený nosič dat – padělek platební karty.

Ke zkopírování informací z platebních karet nejčastěji dochází:

u bankomatů, kde podvodníci prostřednictvím speciálního kopírovacího zařízení zkopírují všechna data z magnetického proužku platební karty a použijí je rovněž k výrobě padělku (tento způsob skimmingu je nejrozšířenější);

u obchodníků, kde nepoctivý pracovník obchodní společnosti zkopíruje údaje z magnetického proužku platební karty před vrácením zákazníkovi a takto získané údaje použije nebo dále předá k výrobě padělku platební karty (k uvedenému podvodnému jednání dochází nejčastěji v barech, restauracích, někdy na čerpacích stanicích nebo v hotelech).

2. Skimmovací zařízení

Skimmovací zařízení je technické zařízení, umožňující zkopírování elektronických údajů z platební karty. Taková zařízení bývají nejčastěji nainstalována pachateli na bankomaty v místech pro vkládání karty. Skládají se z části, která načítá data z platební karty vložené do bankomatu a části, která umožňuje získat číselný PIN kód. Pouze získání obou těchto údajů umožní osobám, které nelegálně kopírují údaje z platební karty, následnou výrobu padělků karet a nelegální výběry z finančních účtů v ČR i v zahraničí.

3. Provedení skimmovacího zařízení

Policisté se ve své praxi často setkávají s případy, kdy jsou kopírovací zařízení nainstalována přímo na štěrbinu pro vkládání karty formou různých nástavců napodobujících originál nebo formou panelu, který bývá montován na originální součást bankomatu. Pachatelé využívají horní panel bankomatu pro umístění minikamery (velikost řádově v mm) k odpozorování PIN kódu nebo bývá používána falešná klávesnice, která je samostatně nebo formou celého panelu montována na originální klávesnici či panel bankomatu.

Kopírovací zařízení a krycí lišty kopírovacích prostředků na bankomatech jsou vesměs provedeny v barvě a kovu velmi podobných materiálů, ze kterých je bankomat vyroben. Při zběžném pohledu jsou tato zařízení od originálu téměř nerozpoznatelná.


Fotogalerie:

  • Bankomat se skimmovacím zařízením a falešnou klávesnicí
  • Falešná klávesnice
  • Falešný panel bankomatu s kamerou pro snímání PIN kódu