Pomozte zachránit život malým zajícům

Neinformovaný občan svou snahou pomoci ohrozil život mláďat

19. června 2018 17:27 , aktualizace 18:37

Zvířata

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.

     Dnes odpoledne se v boxu pro pacienty u záchranné stanice živočichů v Plzni na Doubravce objevila tři mláďata zajíce polního se vzkazem, že jsou ze Slovan. Tato snaha o pomoc však může malé zajíčky odsoudit ke zcela zbytečné smrti.

     Zajíci i jiná mláďata v přírodě bývají opuštěna jen málokdy, jejich matka k nim pouze svým pachem nechce lákat predátory a tak se pohybuje v okolí a k mláďatům se přibližuje pouze na krátko, kvůli krmení.
    Je nevhodné dotýkat se těchto zdánlivě opuštěných mláďat a "zachraňovat" je odevzdáním do záchranné stanice živočichů, jejich rodiče je pak již nemusí přijmout a šance na přežití se prudce snižuje. 
     Umělý odchov takových mláďat je velice komplikovaný a ve většině případů není úspěšný.
    "I když se jedná o roztomilá mláďátka, přesto měla rozhodně zůstat v přírodě, protože odchov zajíců v zajetí je velice složitý. Mají všeobecně velmi tučné mateřské mléko, a proto najít náhražku v lidské říši je docela problém," vysvětlil Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Ačkoliv se podaří mnohdy jen několikadenní mláďata udržet naživu díky umělé výživě, mnohá uhynou při přechodu z mléka na tuhou stravu - na seno nebo na zelené krmivo. "Odnášet mláďata z jejich lokality je pro ně téměř jistý rozsudek smrti," dodal Karel Makoň.

     Ten také naším prostřednictvím prosí toho, kdo mláďata do záchranné stanice přinesl, aby ho v co nejkratší době kontaktoval na telefonním čísle 777145960. Je totiž nezbytně nutné mladé zajíce vrátit do místa nálezu do dnešního večera. Pokud se to nepodaří, je více než pravděpodobné, že tři mláďata zajíce polního zemřou.


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!