Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Při prodeji kola přišla o více než třicet tisíc korun

Další prodávající podvodníkům poskytla přístup ke svému účtu

3. května 2022 11:42 , aktualizace 11:49

Podvodníci

     V poslední době se bohužel čím dál častěji setkáváme s podvody zaměřenými na prodejce na internetových inzertních portálech, jako jsou například Sbazar, Bazoš, Facebook Marketplace a další.
     Podvod je velmi jednoduchý a probíhá tak, že údajný zájemce o zboží zašle prodávajícímu odkaz pro vyplnění čísla platební karty, aby mu na ni mohl zaslat peníze, ale jak asi chápete, peníze z účtu oběti naopak odcizí.
     Pokusů o tento podvod jsou týdně desítky, bohužel velmi často podvodníkům vyjdou a lidé často přijdou o vše, co na účtu měli.

     Další podvedená žena se na policisty obrátila včera. "Jednatřicetiletá žena na internetovém prodejním portálu uveřejnila inzerát na prodej dámského jízdního kola za částku 4 800 korun, na který přes mobilní platformu reagovala neznámá osoba, že má o jízdní kolo zájem. Ve zprávě poté byla prodávající přesměrována na odkaz získání peněžního převodu, kam napsala přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví spolu se třemi sms kódy. Vzápětí odešla z jejího účtu částka 9600 korun a částka 21 tisíc korun," popsala tisková mluvčí policie s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a případem se intenzivně zabývají.

Pojďme se podívat, jak to podvodníci dělají

     Jde o stále opakovaný a v podstatě vždy stejný scénář. Prodejce je kontaktován přes Facebook messenger nebo WhatsApp s dotazem na nabízené zboží. Dříve byli podvodníci snadno identifikovatelní podle "strojové" češtiny a podezřelého zahraničního čísla. Dnes se však již poučili, jejich čeština je často velmi slušná a i profil na Facebooku nebo Whatsapp bývá vyplněný a zdá se být v pořádku.

     Po domluvě ohledně stavu zboží údajný kupující nabídne možnost koupě přes kurýrní společnost, která zboží vyzvedne, aby prodejce neměl starost s odesláním. Následuje zaslání platebního odkazu na podvodné stránky, vydávající se například za Zásilkovnu, Českou poštu, DPD nebo další dopravce. Tyto stránky se vyznačují relativně velmi přesně okopírovaným vzhledem webové stránky instituce, ze kterou se vydávají, takže méně zkušené uživatele snadno zmatou.

     Stránka poté po prodejci vyžaduje zadání údajů z platební karty, na kterou má být zaslána platba za zboží, tedy čísla karty, dobu platnosti karty a kód CVV.
     Přinejmenším zde by již měla většině uživatelů blikat v hlavě varovná kontrolka. Zadáním údajů z platební karty opravdu nedojde k přijetí platby, ale naopak k jejímu odeslání či předání čísla karty podvodníkům.

     Pokud prodávající není dostatečně opatrný a údaje ke kartě zadá, nejen, že nikdy neuvidí platbu za nabízené zboží, pro které si samozřejmě žádná přepravní společnost nepřijede, ale také zjistí, že dal podvodníkovi do ruce "klíče" k placení pomocí jeho karty.

Jak se nenechat napálit?

Několik jednoduchých tipů:

  • Pokud je nabídka až příliš výhodná, je třeba zbystřit.
  • Pokud na vás údajný kupující tlačí a naléhá, jde zřejmě o podvod.
  • Pokud je to možné, předejte si zboží a platbu osobně někde na veřejnosti.
  • Platbu provádějte pouze přes bankovní účet nebo v hotovosti. Případného podvodníka je pak jednodušší identifikovat.
  • Pokud kupující nebo prodávající trvá na alternativním způsobu platby a dopravy, jde zřejmě o podvod.
  • Nikdy nezadávejte údaje své platební karty na neznámé internetové stránky, zvláště, pokud vás k tomu vyzve cizí osoba.
  • Telefonní číslo kupujícího nebo prodávajícího si ověřte na specializovaných stránkách s databázemi podvodných čísle. Využít lze například Můžu to zvednoutVyhledat číslo nebo mnoho dalších.
  • Překontrolujte si webovou adresu odkazu, který vám je zaslán. Často je snadno identifikovatelná jako podvodná například chybným pořadím písmen v názvu instituce, které by měla patřit.

Stejně jsem naletěl, co teď?

     Pokud jste formulář vyplnili, a až poté si uvědomili, že jste naletěli, nezbývá než spolknout svou hrdost a okamžitě kontaktovat svou banku, aby platební kartu zablokovala. To platí i v případě, kdy jste formulář nakonec neodeslali, již jeho vyplnění může totiž u sofistikovanějších verzí podvodných stránek údaje podvodníkům poskytnout. 

     Při spojení s bankou je také třeba postupovat obezřetně a nenechat se nachytat na zpětné zavolání, podvodníci totiž disponují způsoby, jak falšovat číslo volajícího. Již jsme několikrát informovali o podvodu, kdy se klientovi banky ozval údajný pracovník téže banky nebo dokonce policista a pod záminkou údajného bezpečnostního narušení účtu oběť vmanipuloval k převodu peněz na zahraniční účet. 

     Kartu, jejíž údaje jste podvodníkům poskytli, je třeba zrušit, i když jste o žádné peníze z účtu nepřišli, a je třeba začít být opatrný. Podvodníci si totiž mezi sebou často přeprodávají nejen informace o kartách, ale i osobní data obětí, které jsou dostatečně důvěřivé a naivní, aby se mohly stát obětí dalších podvodů.
     Pokud jste o peníze přeci jen přišli, samozřejmě podvod oznamte na policii.

Foto: screenshoty několika podvodných konverzací, které nám zaslali čtenáři
Úvodní foto ilustrační

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.