Při rodinné rozepři pobodali útočníka

Policisté vyšetřují ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky

29. května 2017 15:37 , aktualizace 15:50

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V pátek 26. května večer se při rodinné oslavě na dvoře domu v Kašperských horách pokoušel pětadvacetiletý muž vyvolat rvačku, slovně napadal ostatní hosty a vyhrožoval jim.
     Kvůli nevhodnému chování nakonec výtržníkova matka spolu se svým šestatřicetiletým přítelem krátce před desátou hodinou večer odešli do domu, kde bydlí i rodina útočníka. 
     "Mladý muž je následoval do domu a neostýchal se ani vyrazit dveře. V bytě pak fyzicky napadl o jedenáct let staršího muže, sevřel ho a chtěl s ním hodit o zem. Napadený muž ve snaze se ze sevření dostat, nahmatal nůž a dvakrát útočníka bodl," popsala útok tisková mluvčí policie. 
     Pobodaný muž byl letecky transportován do nemocnice v Plzni, kde je hospitalizován. Podezřelý muž byl převezen do policejní cely a po provedení neodkladných úkonů si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání ze zločinu ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Co to je ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky

§ 146a Ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky

(1) Kdo jinému úmyslně způsobí ublížení na zdraví v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného, bude potrestán trestem odnětí svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.

(3) Kdo jinému úmyslně způsobí těžkou újmu na zdraví v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného, bude potrestán trestem odnětí svobody až na čtyři léta.

(4) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 3 na dvou nebo více osobách,
b) spáchá-li takový čin na těhotné ženě, nebo
c) spáchá-li takový čin na dítěti mladším patnácti let.

(5) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 3 smrt


Foto: Ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.