Foto Video

Poházené mrtvoly psů, jeden oběšený a další hnijící zaživa

Pozor, záběry nejsou určeny slabým povahám! Neuvěřitelné týrání téměř tří desítek německých ovčáků u Plzně

pondělí 11. ledna 19:14 , aktualizace středa 13. ledna 19:04

Zvířata

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…

     Neuvěřitelný případ strašlivého týrání téměř třiceti psů nyní prošetřují plzeňští kriminalisté.

     Vše začalo minulý týden, kdy do bývalé chovatelské stanice německých ovčáků Marat Bohemia v Malesicích, na svých webových stránkách vystupující pod názvem Marat Moravia Star se sídlem v Radčicích, byli přivoláni členové spolků pro ochranu psů. Informace se kterou tam jeli, zněla, že majitelka byla s onemocněním Covid-19 převezena do nemocnice a na pozemku se nachází asi deset psů, o které je třeba se postarat.
      Ochránci tedy na místo přijeli ve středu 6. ledna s představou, že těchto několik psů nakrmí, uklidí jim a domluví se, jakým způsobem o ně bude postaráno po dobu nepřítomnosti majitelky.

"To, co jsem viděl, připomínalo peklo!"

     To, co ale v chovné stanici našli, i zkušeným ochráncům psů vyrazilo dech. "Nepředstavitelná hrůza, nic strašnějšího jsme v životě neviděli. Psi byli pozavíraní všude, kde se daly zavřít dveře. Uklízeno tam nebylo minimálně dva roky," popsala nám jedna z účastnic záchranné akce.
      Německých ovčáků zde bylo celkem 26, část přežívala v až půlmetrových vrstvách výkalů, podvyživení a evidentně dlouhou dobu bez jakékoli péče. Psi byli pozavíráni doslova, kde se dalo, v kotcích, v garáži i v domě.
     Sedmi psům se podařilo z kotců uprchnout a na dvoře utvořili polodivokou smečku. Jedna fena, která se zřejmě také pokusila o útěk z kotce, se doslova oběsila ve spáře mezi stěnou a střechou. Tlející mrtvolu fenky pak nikdo neodklidil a nebyla jediná, další těla mrtvých psů se válela na dvoře.

Ukousnuté uši, hnijící díry v tělech, visící kusy tkáně

     To nejhorší ale zachránce teprve čekalo. Psi, kteří tohle peklo přežili, měli těla plná neošetřených ran. Někteří mají ukousané uši či ocasy. Jedna z fenek byla nalezena v kotci, kde nebyla schopna se zvednout z hromady vlastních výkalů a z otevřených hnisajících ran jí vytékalo velké množství hnisu. Další pes měl například zcela zhnisanou otevřenou zlomeninu ocasu, kdy rána zasahovala až do bederní páteře a visely z ní kusy hnijícího masa a kůže.

      Bylo jasné, že psy zde ponechat nelze a ochranáři začali situaci okamžitě řešit. Ještě v průběhu noci vyřídili s majitelkou darování psů spolku Německý ovčák v nouzi, z.s. a vznikla výzva pro další spolky, žádající o pomoc s umístěním a zajištěním péče i ošetření pro všechny zachráněné psy.

Záchranná akce

     Ty nejvážněji zraněné psy převezli ihned do péče veterinářů. Nejhůř na tom byl pes s otevřenou zlomeninou ocasu, trpěl nepředstavitelnými bolestmi a i přes okamžitý transport k veterináři a veškerou snahu zemřel na veterinárním stole. 
      Jen o něco málo lépe na tom byla fenka Zaira, kterou museli ještě během noci v kritickém stavu odvést na veterinární kliniku v Praze, kde ji hned napojili na infuze. Momentálně jí veterináři odstraňují rozsáhlé nekrotické části těla s abscesy. "Neváží ani 20 kilo, je kachektická s extrémní podvýživou, na sobě nemá ani gram tuku či svalové hmoty, neschopna se postavit, pouze ležela na boku a umírala. Na kyčelních hrbolech má rozsáhlé proleženiny, na zádech v místě páteře další velkou zanícenou ránu. Po končetinách a těle několik dalších tržných ran a zranění," popsala jedna ze zachránkyň a pokračovala: "Skoro nešlo věřit, že by mohla takový otřesný stav přežít. Ovšem ona prostě chtěla a neskutečně zabojovala, okamžitě se pustila v leže na boku do jídla a ukázala všem, že se rozhodně nehodlá vzdát, i když její tělo připomínalo spíš mrtvolu, než živé zvíře." Léčba Zairy bude podle všeho velmi zdlouhavá a nákladná.

       Zbývající dvě desítky psů byly po ošetření umístěny do péče několika dalších spolků, konkrétně Dočasky DeDe , Psí útulek Dobříš a Home4Pets, a případem se začala zabývat i policie. "Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, podezřelou je žena narozená v roce 1956. Na místě byla provedena domovní prohlídka a v současné chvíli prověřujeme veškeré okolnosti případu. K případu byly vyžádány i znalecké posudky," uvedla nám tisková mluvčí policie s tím, že na případu policie spolupracuje s dalšími orgány státní samosprávy a neziskovými organizacemi.

Obec problémy v této chovné stanici řešila opakovaně

     Podle místních jsou s obyvateli domu, ve kterém byli psi nalezeni, problémy již asi deset let. Opakované stížnosti na hluk i zápach se snažila, jak nám potvrdil i starosta, obec několikrát řešit, bohužel bezvýsledně. "Oni jsou takovej divnej pár, nebydleli tu a dům doslova nechali psům. Když se sem asi před dvěma lety nastěhovali, nechali vše jak bylo a sami bydleli v karavanu. Ale ti psi tenkrát byli, alespoň co víme, dobře živení a v kondici. Postupně se vše ale horšilo a když paní odvezli do nemocnice, tak už je asi nikdo nekrmil," popsali nám místní.
     I když je majitelka v nemocnici, v místě stále bydlí její manžel, proč se ale on o psy nepostaral, odmítl vysvětlit s tím, že nechápe, proč by to měl někomu vysvětlovat.

Pomoci těmto i dalším psům můžete i Vy

      "Jsme rádi, že se kynologickým spolkům podařilo většinu psů zachránit a jako obec jsme se rozhodli těmto spolkům na péči o ně finančně přispět," řekl nám dnes starosta Malesic Bc. Aleš Tolar s tím, že nyní již je věc v gesci Policie ČR.

     V současné chvíli probíhají materiální i finanční sbírky na pomoc zuboženým psům. Zde je seznam spolků, pod kterými se zachránění pejsci momentálně nacházejí a kterým můžete pomoci se o pejsky postarat: 

  1. HOME4 Pets s.r.o. - číslo transparentního účtu: 706670778/2010 - mají momentálně v péči čtyři psy
  2. Dočasky DEDE z.s. - číslo transparentního účtu: 2101050049/2010 - mají momentálně v péči tři psy, včetně Zairy
  3. Psí útulek Dobříš - číslo transparentního účtu: 2701424059/2010 - mají momentálně v péči dva psy
  4. Německý ovčák v nouzi z.s. - číslo transparentního účtu: 222680646/0600 - spolek zajišťuje péči o dvanáct psů

Foto a video - kynologické spolky podílející se na záchraně psů

 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…