Foto

Patnáct zbrusu nových sanitek

Plzeňští záchranáři budou jako první v České republice mimo jiné vozy používat i Seaty Tarraco

17. listopadu 2022 12:57 , aktualizace 13:11

     Zdravotničtí záchranáři včera v Plzni slavnostně uvedli do provozu patnáct zbrusu nových sanitek. Jedná se o šest lékařských vozů pro RV systém a devět RZP ambulancí. Sloužit budou zdravotníkům téměř po celém kraji, od Tachovska a jižního Plzeňska přes Plzeň až po oblast Klatovska, kam jde nových sanitních vozů tentokrát nejvíc.

     Vůbec jako první v republice budou plzeňští záchranáři používat šest automobilů Seat Tarraco 2.0 TDi s pohonem všech kol ve výkonné dieselové verzi. Zdravotnickou zástavbu provedla renomovaná česká společnost Sicar. Dále si záchranáři pořídili šest prostorných sanitních vozidel VW Crafter a tři ambulance VW Transporter šesté generace, které uplatní v horských oblastech Šumavy.

     Celková cena nově pořízených patnácti sanitek se blíží 38 miliónům a záchranáři je pořídili z několika finančních zdrojů. Jedenáct sanitek bylo financováno z projektu IROP 21/27, kde 15 % uznatelných nákladů platí ze svého rozpočtu Plzeňský kraj, dvě z Fondu zábrany škod a jedna z dotací na krizovou připravenost Ministerstva zdravotnictví ČR.
     Půl milionem přispělo záchranářům město Plzeň a nemalou částkou z rozpočtu, konkrétně 1,4 milionu korun, také zřizovatel Zdravotnické záchranné služby, Plzeňský kraj. Sanitky totiž bude třeba ještě dovybavit lékařskými přístroji.

     „Podobně velký počet vozů jsme obdrželi naposled v roce 2015. Naše vozy najedou v ostrém režimu značný počet kilometrů, takže se je snažíme obměňovat ideálně po pěti letech. V příštím roce obdržíme dalších deset nových sanitek,“ uvedl ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička a poděkoval představitelům kraje za silnou finanční podporu zdravotnické záchranné služby.

    Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ocenil nejen variabilitu vozidel, ale i jejich design. „Nové sanitky jsou rychlé, prostorné, bezpečné a dobře vypadají. Doufám, že budou záchranářům dobře sloužit,“ uvedl hejtman R. Špoták.

Text: Vítězslav Sladký

Autosalon Dajbych

Plzeňský specialista na terénní vozy a jejich úpravy. Značky Toyota, INEOS Grenadier a Isuzu. Prodej off-road příslušenství ARB. Náš tým má největší zkušenosti v ČR, terénním vozům rozumíme a umíme je upravit přímo na míru pro nadšence, firmy i složky IZS. Jsme profesionálové ve 4x4.