Foto Video

Osud čivav z množírny zaujal i senátora Chaloupka

„Snažíme se prosadit návrh zákona, který by zamezil provozování množíren psů i dalších zvířat“, říká senátor

24. září 2018 19:42 , aktualizace úterý 25. září 12:32

Zvířata


     Od července informujeme o množírně psů Ivy W., kterou provozovala v bytě v Plzni na Vinicích a v domě v Sedlci.
     K případu jsme se naposledy vrátili v tomto týdnu, kdy Iva W. v Sedlci napadla svou sousedku, kterou obvinila, že jí ukradla psa.
     V souvislosti s tímto otřesným případem byla do plzeňského Útulku pro zvířata v nouzi umístěna téměř stovka zubožených a zanedbaných psů, převážně čivav. Jejich osud zaujal nejen mnoho z Vás čtenářů, ale například i senátora Mgr. Václava Chaloupka, který se na zachráněné čivavy do útulku přijel opakovaně podívat. Při této příležitosti nám představil návrh zákonného řešení problému množíren zvířat, který se snaží prosadit.

Senátor Mgr. Václav Chaloupek

     Mgr. Václav Chaloupek je český režisér, scenárista, televizní redaktor a publicista, který je zároveň členem hnutí Občané patrioti. Od roku 2014 je zastupitelem města Plzně i městského obvodu Plzeň 3, od roku 2016 pak senátorem za obvod č. 7 – Plzeň-město. V roce 2016 byl krátce i zastupitelem Plzeňského kraje. 
     Mgr. Václav Chaloupek je  milovník a ochránce přírody, který se dlouhodobě zabývá natáčením televizních pořadů pro děti, ve kterých zachycuje osudy zvířat. Pracoval i v Plzeňské zoologické zahradě a o zvířatech publikoval několik knih.

Prosazuji nový zákon, zamezí množírnám

     Senátor Chaloupek nám vysvětlil, že současný zákon v souvislosti s povinností čipování nestanovuje povinnost registrace označených psů, ta není vůbec řešena a čipování bez jednotné centralizované evidence je tedy neefektivní.  V současnosti není registrace zájmových zvířat státem vůbec kontrolována, existuje pouze centrální / národní registr hospodářských zvířat. Majitel zájmového zvířete (pes, kočka, fretka atd.) nyní může své zvíře registrovat v některém z několika soukromoprávních registrů, situace je však zcela nepřehledná. 
      Povinnou registrací v centrální evidenci psů a později i dalších zájmových zvířat by byl řešen nejen výše uvedený problém, ale i problematika tzv. nekontrolovaného množení zvířat bez průkazu původu, „množíren“, a aktuální nepřehledná situace, kdy si majitelé zájmových zvířat evidují svá zvířata v několika soukromých registrech, které jsou technicky zastaralé, nesplňují standardy bezpečné práce s daty a primárně přinášejí prospěch spíše výrobcům mikročipů, nikoliv majitelům zvířat a už vůbec ne státu či místní samosprávě. Kromě monitorignu chovu psů a později i dalších zájmových zvířat v ČR by centrální evidence měla jednoznačný přínos pro místní samosprávu, ať již v případech nálezu bezprizorných či majitelem opuštěných zvířat, u nichž by byla snazší identifikace zvířete a dohledatelnost majitele. 
     Přínosem pro místní samosprávu by byl také monitoring chovu psů v katastru obce a její spádové oblasti, kontrola registrace psů v místních registrech poplatníků za psa a vymahatelnost úhrady poplatků za psa. 
     Ve spolupráci Nadace na ochranu zvířat s ICZ a.s. a Novit s.r.o. byl vyvinut profesionální registr zájmových zvířat „PET FAMILY – centrální registr zvířat“, který je od dubna 2018 v provozu. Za vývojem, programováním a testováním registru stojí dvouletá intenzivní práce odborníků Nadace na ochranu zvířat s odborníky v oblasti IT.
     „Myslím si, že tato evidence by v budoucnu zamezila především provozování těchto množíren zvířat. Případ, jako je ten, ze kterého pocházejí tyto čivavy, považuji za naprostou hanebnost,“ řekl nám senátor Chaloupek. 

Lidí pracujících v útulku si nesmírně vážím

     Slova Václava Chaloupka se v závěru videa možná zdánlivě rozcházejí s ostrou kritikou OPATu k provozování útulku Městskou policií. 
     Na to jsme se zeptali zástupců politického hnutí Občané Patrioti, kteří nám vysvětlili: "Rozhodně není a nebyla předmětem kritiky OPATu práce Městské policie v psím útulku a už vůbec ne Ligy na ochranu zvířat, která se léta vzorně starala o pejsky v plzeňském útulku. 
     Zásadní výhrady máme však proti postupu, který radnice zvolila při výběrovém řízení a nakonec tím poškodila i Ligu na ochranu zvířat.  
     Nejlepším dokladem zmatků a podivného chování radnice je fakt, že např. Rada města Plzně v jeden den dvakrát revokovala svoje usnesení o rušení zrušeného výběrového řízení a zrušení předchozího zrušeného usnesení, aby nakonec přijala první zrušené rozhodnutí. To není o pejskovi a kočičce a míchání slavného dortu. To je o realitě a vážném jednání plzeňských konšelů. A to je také předmětem kritiky Občanů a patriotů.   
     Samozřejmě si této nelehké práce, ať už městských strážníků či členů ligy, nesmírně Vážíme," uvedl nám JUDr. Ludvík Rösch, předseda klubu zastupitelů OPAT.