Foto Video

Opilý řidič sanitky havaroval a pacientka zemřela

Řidič od soudu odešel pouze s roční podmínkou

středa 15. května 14:59 , aktualizace 15:24

Alkohol Smrt

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V pondělí v Plzni proběhl soud s řidičem sanitky, který loni v květnu boural u Kralovic. Sanitka měla ženu transportovat na dialýzu do plzeňské fakultní nemocnice. Cestou však došlo k havárii a nepřipoutaná pacientka ve voze zemřela.
     Policisté jednačtyřicetiletého muže, kterému bylo prokázáno, že řídil opilý, obvinili ze smrti ženy a hrozilo mu až osm let vězení. Řidič se u soudu hájil tím, že vina byla na 68leté pacientce, která se dle něj měla sama v zadní části sanitky odpoutat a vyjádřil nad celou věcí hlubokou lítost.
     Soud mužovo verzi uvěřil a řidič sanitky tedy od soudu odešel jen s roční podmínkou a dvouletým zákazem řízení za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Původní článek

     Před pátou hodinou ranní došlo u Kralovic k tragické dopravní nehodě, během které zemřela starší žena. Šílené na této nehodě je, že žena zemřela dle všeho vinou opilého řidiče převozní sanitky ze Žihle, který ji měl transportovat na dialýzu. 
     Řidič ráno nabral ženu do své soukromé sanitky Volkswagen Transporter, kde jí posadil do zadní části sanitky a dle našich informací ji nepřipoutal, což je samozřejmě před započetím transportu řidičova povinnost.
     Se sanitkou pak jel po silnici I/27 ve směru od Kralovic na Plzeň. Dle řidičovy výpovědi mu náhle vyskočila z pravého silničního příkopu do jízdní dráhy srna a on na ni reagoval dupnutím na brzdu, ale neuvědomil si, co prudké brzdění udělá s nepřipoutanou starou paní v zadní části vozu, která samozřejmě nemohla prudké brzdění očekávat. Volně letící tělo ženy v zadní části vozu utrpělo rozsáhlá zranění, kdy nejvážnější měla být zranění hlavy.

     To, co dál řidič učinil se vymyká zdravému rozumu, ale i všem předpisům, které řidič sanitky má. "Řidič samozřejmě prošel školením první pomoci DRNR a tedy dobře věděl, že s ženou v tomto stavu nesmí dál jet, ale jednal naprosto opačně. Nezavolal ani policii, ani záchranáře a dokonce své pacientce ani neposkytl první pomoc. Místo toho s umírající ženou odjel na výjezdové stanoviště záchranné služby do Kralovic a požádal tam lékaře o pomoc. 
     Pro mě, jako pro řidiče sanitky a záchranáře, je
 to absolutně nepochopitelné. Měl si záchranku zavolat na místo a zatím zahájit resuscitaci ženy. Myslím, že to udělal kvůli tomu, že byl opilý a doufal, že když ji předá záchranářům, nepřijde se na to," sdělil nám jeden z řidičů plzeňské převozní sanitky.

     Podle mluvčího záchranné služby byla žena v kritickém stavu. „K sanitnímu vozu přispěchala naše lékařka a tým záchranářů. Když zjistili, že pacientka je v bezvědomí a bez dechu, okamžitě zahájili neodkladnou resuscitaci”, popsal situaci v Kralovicích tiskový mluvčí záchranářů.
      Proč řidič jednal tak jak jednal brzy objasnili policisté: "S řidičem byla provedená dechová zkouška s pozitivním výsledkem 1 promile alkoholu v dechu a byl vyzván k provedení lékařského vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu," uvedla tenkrát mluvčí policie.

Foto, video: FTV Prima

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.