Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Záchrana srnky v Plzni na Borech

Záchranná akce zvířete v podání Městské policie Plzeň a DESOP

5. října 2023 09:31 , aktualizace 09:45

Městská policie Zvířata


     V úterý po poledni vyjížděli strážníci z Odchytové skupiny městské policie Plzeň do areálu stavebnin PRO-DOMA v Domažlické ulici, odkud byla hlášena uvízlá srna. Na pomoc byl povolán i Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni, aby se zajistila co nejšetrnější záchrana zvířete.

     Strážníci společně s Karlem natáhli odchytovou síť k plotu, u kterého se srna schovávala. Po šetrném vyplašení z úkrytu zvíře vyběhlo, naštěstí očekávaným směrem, a během několika vteřin srnu jeden ze strážníků městské policie zpacifikoval a odchytil.

     Poté bylo zvíře zajištěno pomocí pásky a zakrytí očí, načež bylo opatrně přeneseno do vozu.

   "Odchyt spárkaté zvěře má svá přísná pravidla. Jednak se jedná o poměrně nebezpečné a silné zvíře, které může vás i sebe při neodborné manipulaci ošklivě poranit anebo dokonce i šoknout.
     Spárkatá zvěř je navíc velice citlivá i na přímý kontakt s člověkem, přehřátí a stres. Proto při odchytu hraje zásadní roli hlavně čas, délka zásahu, ale i správná manipulace a převoz zvířete zpět do volné přírody. 
     Například srnu nikdy nesmíte přetočit přes hřbet. Běhy se musí vždy řádně fixovat, a to zalehnutím těla zvířete a fixací zadních i předních následně k sobě. Převoz musí být opět břichem dolů tak, aby se zvíře nepřetočilo. Při vypouštění se povolují nejdříve přední nohy, pak zadní a naposledy se sundává clona očí," uvedl nám Karel Makoň a zmínil, že i v tomto případě předvedli strážníci Městské policie Plzeň perfektní výkon i operativní a profesionální přístup, který této srně zachránil život.

   Srna byla vypuštěna do lesa u Nové Hospody. 

Foto Desop

 
RK Salzmann

Rodinná firma s realitním zaměřením v plzeňském regionu.