Foto Video

Na zmrzačení štěněte odvahu měl, chodit k soudu již ne

Dnes padl u plzeňského soudu průlomový rozsudek - tyran bude platit kompletní léčbu i výdaje!

26. února 2020 16:28 , aktualizace 16:40

Právo Zvířata

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…

     Dnes měl před Okresním soudem Plzeň-město znovu stanout jednatřicetiletý Petr Papež, který byl již před dvěma lety odsouzen ve velmi sledovaném případu týrání štěněte Amy.

Týrané štěně Amy

     Jak jsme informovali v roce 2017, tehdy devětadvacetiletý Papež bydlící na Slovanech si pořídil malé, sotva měsíční roztomilé štěně, ale bohužel ho v krátké době začal týrat. Svému spolubydlícímu špatný zdravotní stav zvířete vysvětloval nemocemi či pády, ale svědci uváděli, že štěně několikrát kopl a vše vyvrcholilo, když muž fenku vzal a hodil s ní o zeď. Zvíře se následně přestalo pohybovat. Když toto spolubydlící zjistil, týranou fenku z bytu odnesl a předal pracovnici ze sdružení na ochranu zvířat Pes nejvěrnější přítel z.s.
     Dívka s pejskem vyrazila na veterinu, kde vyšetření prokázalo vysoký stupeň týrání a zanedbání péče. Štěně si z krátkého pobytu u muže odneslo několik těžkých zranění. Přední pravá packa byla zlomená v předloktí a rozdrcený loket, zadní pravá měla zlomenou stehenní kost. Dále mělo zvíře hematomy po celém těle, veliký otok jednoho oka a podezření na vnitřní zranění. Amy, jak to zvířata dělají, se připravovala na smrt a byla zcela apatická. 

Obvinění tyrana

     Věcí se proto začala zabývat policie, která Petra Papeže obvinila z týrání zvířat. "Obviněnému je kladeno za vinu, že týral měsíční štěně, a to zvlášť trýznivým a surovým způsobem. Mladý muž štěněti způsobil mnohačetné zlomeniny. Tohoto jednání se měl muž dopustit v Plzni na Slovanech v bytovém domě v době od ledna do března tohoto roku. Po provedeném veterinárním vyšetření štěněte, bylo zjištěno, že fenka utrpěla zlomeninu pravé hrudní končetiny a pravé pánevní končetiny, která byla staršího data," uvedla tehdy mluvčí policie.

Boj o záchranu Amy


      Zatímco policie vyšetřovala, organizace Pes nejvěrnější přítel z.s. zahájila obrovský boj o záchranu života fenečky. Amy podstoupila operace nožiček, kdy jí do pacek musely být umístěny implantáty a pak následovala dlouhá doba, kdy kosti srůstaly.
     Následovaly další operace, kdy byly implantáty vyoperovány, pak klidový režim a nakonec dlouhá rehabilitace. 
     Týrání od majitele, který měl štěně pouhé tři měsíce, na Amy zanechalo takové následky, že ještě nyní, po několika letech, musí dostávat léky na zvýšení imunity i proti bolesti, čeká jí další operace a bude zřejmě potřebovat péči veterinářů do konce života. V souvislosti s týráním si fenečka nese také psychické následky, nesnáší muže a strachy se pomočuje. 
     Amy je momentálně umístěna v dočasné péči. 

Za týrání podmínka a náhrada škody

     Papežovi za týrání Amy hrozil až tříletý trest odnětí svobody, bohužel soud mu před dvěma lety vyměřil pouze dvouletou podmínku a povinnost uhradit škodu ve výši 18 000 korun.
     Spolek Pes nejvěrnější přítel z.s. se proto přes svého právního zástupce obrátil na soud s žalobou o náhradu tzv. nezbytných a vhodných nákladů za léčbu, rehabilitace a další péči o Amy. 

Dnes padl průlomový rozsudek

     Soud dnes rozhodl ve prospěch spolku Pes nejvěrnější přítel z.s., kterému přiznal nárok na 73 200 korun. Obě strany mají 15 dní na odvolání, poté bude částka po Papežovi vymáhána exekučně.
     Protože Petr Papež dosud za léčbu Amy nezaplatil ani korunu, k soudu se nedostavuje a o zdravotní stav Amy, nepočítá spolek ani jeho advokáti s tím, že by Papež nějaké peníze hodlal uhradit. Rozsudek je ale podle nich revoluční, protože se jedná o první případ, kdy soud přiznal spolku pečujícímu o týrané zvíře peníze vynaložené na jeho léčbu.
     Podle znalce a podle práva by to ještě před šesti lety, tedy před účinností nového občanského zákoníku, možné nebylo. Zvíře bylo do roku 2014 pouhou věcí a představa, že by někdo hradil náklady účelně vynaložené na péči převyšující často i několikanásobně hodnotu psa, byla nemyslitelná.

Video zdroj: Pes nejvěrnější přítel z.s. a Prima FTV

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…