Foto

Psí  „zabiják“ z Lochotína je na lidi mazel

Vinu za roztrhaného a zraněného psa i pokousané lidi nese člověk, ne pes

6. listopadu 2017 13:37 , aktualizace středa 6. prosince 21:18

Městská policie Napadení Smrt Zvířata

     Včera jsme informovali o případu, kdy v dopoledních hodinách v Plzni došlo k několika napadením lidí i psů dvěma volně pobíhajícími agresivními psy.

     K prvnímu útoku došlo v Karlovarské ulici, kde dvojice psů napadla psa, venčeného mladým párem. Jeden z nich, světlý kříženec Staforda, se dle slov majitelky okamžitě na jejich psíka vrhl a zakousl se mu do krku.
     „Ten pes naší fenku nechtěl vůbec pustit, nereagoval na bití, na nic. Musela jsem mu narvat ruku do tlamy aby jí konečně pustil. Oba dva jsme s přítelem pokousaní a naše Bublinka má ošklivou ránu na krku. Policie pak na veterinu přivezla fotku, na které jsme psa poznali,“ napsala majitelka prvního napadeného psa.

     Bohužel tento útok nebyl jediný, majitelé napadené Bublinky se ještě v čekárně setkali se starší paní, jejíhož psíka dvojice agresivních psů napadla jen o chvíli později v Komenského ulici. Zde do útoku zasáhla policistka městské policie, která křik o pomoc a štěkot slyšela z okna.
     „Podívala jsem se z okna a viděla světle hnědého psa jak drží psíka v tlamě a trhá ho na kusy. Vyběhla jsem ven s prvním co mi přišlo pod ruku, ocelovým obouvákem na boty, a dvakrát ho přetáhla přes záda. Psíka pustil a i s tím druhým psem utekli. Ten napadený psík byl ve strašném stavu a jeho majitelka v šoku plakala,“ popsala nám policistka.
     Podle našich informací tento druhý napadený psík následky utrpěných zranění bohužel nepřežil. Agresivnějšího z psů se poté podařilo odchytit Skupině pro odchyt zvířat Městské policie Plzeň a ti ho převezli do útulku.
     „V neděli ráno obdržela městská policie oznámení o pohybu agresivních psů v okolí obchodního centra Atom v Sokolovské ulici. Tito psi měli údajně zardousit jiného psa a poranit několik osob. Na místo vyrazila hlídka strážníků ze skupiny odchytů, která po příjezdu na místo uviděla skupinku osob a opodál ležícího psa. Hlídce bylo sděleno, že pes zde leží již nějakou dobu. Jelikož bylo podezření, že by se mohlo jednat o jednoho z agresivních psů, přistupovali k němu strážníci se zvýšenou opatrností a psa odchytli pomocí vodítka. Krátce na to dorazila na místo hlídka PČR, která uvedla, že odchycený kříženec je jeden z agresivních psů. Pes putoval do útulku a celá věc je v šetření PČR,“ řekla nám k případu tisková mluvčí městské policie.

     „Dnes po půl deváté ráno jsme přijali oznámení o napadení psem v Karlovarské ulici v Plzni. Oznamovatel hlídce na místě sdělil, že dvojice psů agresivně napadla psa, kterého na místě s přítelkyní venčil. Jeden ze psů nejprve pokousal jejich psa a potom jeho, jeho přítelkyni i dalšího člověka, který jim přispěchal na pomoc. Později bylo zjištěno, že stejný pes dnes napadl ještě dalšího psa starší paní, který na následky utržených zranění zemřel. Agresivnější pes byl později odchycen městskou policií a oběma majiteli napadených psů poznán na fotografii. Po majiteli agresivního psa pátráme,“ uvedla k případu tisková mluvčí policie včera a dnes doplnila: „V případě vypátrání majitele psa mu hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun. Případem se dále zabýváme.“

Jak se bránit?

     Zeptali jsme se bývalého cvičitele krajských psovodů, jaká je možnost obrany vlastního psa před napadením agresivním, volně pobíhajícím psem.
     „V případě že k zákusu ještě nedošlo, je vhodnou variantou obrany odlákání útočícího psa na předmět, např batoh nebo bundu a vyzdvihnutí svého psa, samozřejmě pokud ho uneseme, na vyšší místo, například na střechu auta. Vhodné je také použití pepřového spreje.
     V případě jako byl tento, kdy už pes držel druhého ve skusu a odmítal ho pustit, je variant několik, například je-li možnost tak tzv. vyškrcení psa vodítkem či jeho vlastním obojkem, který bez přívodu vzduchu velmi rychle stisk povolí. Další možností je chycení za slabiny nebo zvednutí psa za zadní nohy, v obou těchto případech je ale třeba počítat s možností, že se pes ožene a dojde k vašemu zranění.“

     Na odchyceného psa jsme se dnes byli v útulku podívat a v žádném případě se nejedná o psa agresivního od přírody. Pes je k lidem velmi vstřícný a kamarádský. Jeho problémem je nenávist k ostatním psům a ta mu zřejmě byla vštípena člověkem. Opět se tedy potvrzuje, že ve většině případů agresivních psů se nejedná o chybu psa, ale majitele.

Foto: KP a čtenář