Foto Video

Začíná v Plzni válka taxikářů?

Taxikář na dalšího vytáhl pistoli, padají další obvinění a soud jednu společnost již zakázal

11. září 2018 18:15 , aktualizace středa 12. září 10:58

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     V Plzni se začíná schylovat k válce taxikářů stejně jako v Praze. Vše začalo vstupem společnosti Taxify na plzeňský trh.   
     „Nemají prakticky nic z toho, co zákon ukládá, nemají taxametr, natož zaplombovaný. Nejsou registrovaní v evidenci taxislužby Odboru dopravy magistrátu a nemají zkoušky z místopisu. Víme, že několik jejich aut tu dokonce jezdí bez technické. Přihlásit se k nim jako řidič trvá asi deset minut a stačí na to scan dokladů, který následně ani nikdo neověřuje,“ sdělili nám plzeňští taxikáři a vysvětlili, že tak zákazník není nijak chráněn. „Skutečný taxikář je pod drobnohledem úřadů i policie a dává si sakramentský pozor, aby něco nezvoral a nepřišel o licenci. Naopak řidičům Taxify, kteří nic nemají nic nehrozí, zákazník s nimi sice ušetří, ale kdyby se něco stalo, nic si na nich pak nevezme, protože pro přepravu osob nemají připojištění,“ dokončili ještě naštvaní taxikáři.

Již se tahaly i pistole

     Do sporu se již musela několikrát vložit i policie nebo strážníci. Zatím nejvážnější případ se stal již počátkem srpna v brzkých ranních hodinách, kdy jeden řidič běžné plzeňské taxislužby přijel k vozidlu Taxify. Dle mluvčí policie řidiče této přepravní společnosti nejprve verbálně atakoval, pak ale přitvrdil a měl vyhrožovat i střelnou zbraní, i když, jak jsme se dozvěděli, zbraň se nikdy nenašla.
      „Kriminalisté se věcí začali intenzivně zabývat, prověřovat zjištěné skutečnosti a sedmého srpna byl podezřelý muž zadržen. Policisté zahájili trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání zločinu vydírání,“ uvedla k případu ještě mluvčí policie.

Chycen při možné krádeži

      Taxíkáři pro změnu zase chytli řidiče Taxify při možné krádeži. Nespokojený zákazník Taxify se ptal na dispečinku taxislužby, zda je účtovaná cena i chování řidiče v pořádku. Dispečink vysvětlil, že nejde o jejich vozidlo, ale o přepravní společnost, což není pravý taxík. Mezitím se na místo sjeli taxikáři, kteří přivolali Městskou policii a zbytek můžete vidět sami na videu.

Soud Taxify v Plzni zakázal

     S tvrzením taxikářů se ztotožnil i soud a vydal usnesení zakazující této společnosti další provozování nebo zprostředkovávání v Plzni. Citujeme z originálu usnesení:


Soud nařizuje toto předběžné opatření:


1. Žalovaná je povinna zdržet se provozování taxi služby na území statutárního města Plzeň pomocí osob, které neprokázaly znalosti místopisu, znalosti právních předpisů upravujících taxi službu a ochranu spotřebitelů a znalosti obsluhy taxametru řidiči taxi služby ve smyslu obecně závazné vyhlášky statutárního města Plzeň č. 13/2013, o prokazování znalosti místopisu, obsluhy taxametru, právních předpisů upravujících provozování taxislužbu a ochranu spotřebitele.

2. Žalovaná je povinna zdržet se zprostředkování taxi služby na území statutárního města Plzeň osobám, které neprokázaly znalosti místopisu, znalosti právních předpisů upravujících taxi službu a ochranu spotřebitele a znalosti obsluhy taxametru řidiči taxislužby ve smyslu obecně závazné vyhlášky statutárního města Plzeň č. 13/2013, o prokazování znalosti místopisu, obsluhy taxametru, právních předpisů upravujících provozování taxislužbu a ochrany spotřebitele, nebo ji provádějí pomocí osob, které neprokázaly znalosti místopisu, znalosti právních předpisů upravujících taxi službu a znalosti obsluhy taxametru, řidiči taxi služby ve smyslu obecně závazné vyhlášky statutárního města Plzeň č. 13/2013, o zkouškách řidičů taxi služby.

     Společnost Taxify ale usnesení soudu ignoruje a služby nabízí dál. Jejich zástupce tvrdí, že skutečným předmětem činnosti společnosti Taxify je provozování softwarové platformy a ne provozování nebo zprostředkování taxislužby na území města Plzně.Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.