Vychovatel ve věznici okrádal vězně

Pokračování článku GIBS zatýkala ve Věznici Plzeň

10. října 2018 09:40 , aktualizace 10:11

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V úterý 25. září jsme informovali, že dopoledne do Věznice Plzeň dorazili příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů a zadrželi jednoho zaměstnance. Psali jsme také, že dle našich informací se nemá jednat o příslušníka Vězeňské služby, ale o civilního zaměstnance pracujícího ve funkci vychovatel. Příslušníci GIBS měli vychovatele zadržet přímo ve věznici a odvézt si ho v poutech. Dle našeho zdroje po zadržení tohoto zaměstnance následovaly mimořádné transporty několika vězňů do jiných věznic.
     K tomuto případu se nám podařilo další informace získat až včera a ukázalo se, že šlo skutečně o vychovatele, který měl okrádat vězně. Mluvčí GIBSu včera uvedl, že ve věci stále probíhá vyšetřování.
     Zadržený civilní pracovník věznice byl již obviněn z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby v jednočinném souběhu s podvodem. Podvodu se dle GIBS měl dopustit ve spolupachatelství se dvěma odsouzenými, kterým bylo také sděleno obvinění. 
     Vychovatel byl dále byl obviněn z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a mluvčí GIBSu ještě na náš dotaz uvedl, že trestní stíhání obviněného muže probíhá na svobodě.
     Dle našich informací nezákonnou činnost vychovatele odhalila sama věznice, respektive její vnitřní kontrolní mechanizmus. K tomuto mluvčí GIBSu uvedl, že může potvrdit, že realizace případu proběhla ve spolupráci s vedením věznice.

Kdo je to vychovatel?

     Vychovatel je zaměstnanec věznice, který je s vězni v každodenním kontaktu. Jeho prací je se starat o potřeby vězňů, zajišťovat výchovnou a vzdělávací činnost a přispívat k jejich resocializaci. Právě na vychovatele se odsouzený obrací se svými žádostmi. Vychovatel také může navrhovat přerušení výkonu trestu, volný pohyb mimo věznici nebo dočasné opuštění věznice.

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.