Foto Video

Na Plzeň teď hledí velká část světa

WPA Nanomasky předčily mnohé masky světových výrobců, ale mají i další rekordy

úterý 14. dubna 19:19 , aktualizace 19:19

Koronavirus

     Jak jsme již informovali, v Plzni se začaly vyrábět jedny ze světově nejúčinnějších ochranných masek, které jsou v dnešní době tak potřebné a žádané.
     Plzeňská firma WPA, která je dodavatelem leteckých součástek pro firmy Boeing či Airbus, ve spolupráci s odborníky začala již v únoru vyvíjet ochrannou masku, která by splňovala nejen veškeré požadavky na ochranné pomůcky poptávané dnes po celém světě, ale dokonce je předčila. Mimo jedinečné účinnosti proti průniku veškerých částic včetně virů či bakterií vyniká také
 nízkou pořizovací cenou, dlouhou životností a také modularitou pro úpravu na jiné specifické použití. 

     Ohled byl při konstrukci brán i na současnou situaci a filtr na výdechovém ventilu zajišťuje i bezpečí okolí v případě, že by byl nakažen sám uživatel. Vzhledem k použití filtrů z nanomateriálů je pro tuto masku výstižnější název nanomaska.

Výroba této speciální nanomasky je rekordní v mnoha ohledech

     Dnes z nově zřízené výrobní linky vyjela první série několika set kusů nanomasek, což je neuvěřitelný kus dobré práce všech. Projekt nanomasky vznikl v polovině února a dnes, tedy v polovině dubna již stroje chrlí hotové masky. WPA tedy vše stihli za pouhé dva měsíce, což je z pohledu odborníka doslova neskutečný výkon, běžně totiž jen výroba formy pro tlakové vstřikování trvá i půl roku.

Hasiči, zdravotní sestřičky, strážní i popeláři

     Výrobci WPA nanomasky právě teď testují i uživatelský komfort. "Počítáme s nutností mít na sobě masku například v práci i po dobu několika hodin v kuse. Je samozřejmě důležité, aby maska optimálně uživateli seděla a nezpůsobovala jakékoli nepohodlí.
     Právě proto jsme masky poskytli lidem, kteří se v práci s rizikem nákazy mohou setkat a zároveň se při plnění pracovních povinností musí ve zvýšené míře pohybovat. Pohodlnost masek tak nyní testují hasiči, popeláři, zdravotní sestřičky nebo třeba strážní. Tito lidé budou masky několik dní používat a jejich připomínky budou zohledněny v doladění masky před spuštěním velkovýroby,"
uvedl nám konstruktér nanomasky Jan Saibert.

Udělali kus skvělé práce, proto jim rádi vyjdeme vstříc

     Výroba masek probíhá v Plzni a částečně také v Tachově. "V plném provozu počítáme s výrobou až 34 tisíc kompletních masek denně, takže jsme rozšířili provoz o celou novou halu. Kompletace masek z komponentů pak bude probíhat ve věznici Plzeň, která s naší firmou dlouhodobě spolupracuje," řekl nám Jiří Heckel, majitel Workpress Aviation. 
     Ředitel věznice plukovník Mgr. Petr Vlk nám uvedl, že výrobci této masky bezesporu udělali kus skvělé práce, a proto jim ráda vyjde vstříc i Věznice Plzeň. "Pro účely výroby těchto masek proběhne navýšení počtu vězňů pracujících pro WPA o sedmdesát," upřesnil ředitel věznice.

Co je to "WPA Nanomask"?

     Odborníci obdivují nadšence, kteří se vrhli svépomocí do výroby masek na 3D tiskárnách, právě díky nim zde byly tolik potřebné první masky. Je ale samozřejmé, že metodou 3D tiskáren cesta profesionální velkovýroby nevede.
     "Naše polomaska je vyráběna metodou vstřikolisování, filtry vyrábíme na speciálních strojích, které jsme si sami dovezli ze Švýcarska a pak následuje robotická linka, kde jsou filtry zatěsňovány. Mimochodem o filtrech se zmíním samostatně, svou účinností stonásobně předčí respirátory třídy FFP3. 
     Maska je z pružného antialergenního materiálu se zdravotnickou certifikací a je samozřejmě omyvatelná, ale nevadí jí ani desinfekce běžnými prostředky na bázi alkoholu. Důraz je kladen nejen na bezpečnost nositele, ale i na jeho okolí, nanomaska je vybavena dvěma vdechovými a jedním výdechovým filtrem. 
     Další výhodou tohoto nového typu masek je jejich životnost, se kterou je u korpusu počítáno na deset let a u výměnných filtrů v řádu měsíců používání."

Mohu si tuto masku pořídit?

     Téměř okamžitě po zveřejnění informace o výrobě masek této úrovně potvrdil objednávku prvních dvou tisíc kusů Plzeňský kraj. Následovaly objednávky od stovek firem jak od nás tak i ze zahraničí. Firma WPA je také rozhodnuta poskytnout na kritická místa část produkce zdarma a ačkoli již v tuto chvíli je o masku veliký zájem i v zahraničí, přednostně bude zásobována Česká republika.
      Samozřejmě naše čtenáře asi nejvíc zajímá, jak si mohou masku pořídit oni sami. Firma WPA již spustila internetové stránky, na kterých si sami můžete masku zarezervovat. Pořizovací cena nanomasky se sadou filtrů by se měla pohybovat kolem tisíce korun a sada náhradních filtrů v řádu stokorun.