Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Záchrana promrzlého muže

S lokalizací strážníkům pomohl Portál bezpečí

29. listopadu 2023 14:58

Městská policie Záchranáři

Partner článku – Express servis


     Na strážníky se včera před desátou hodinou dopoledne obrátil oznamovatel s tím, že poblíž jednoho z bezdomoveckých stanových městeček se nachází muž trpící značnými zdravotními komplikacemi.
     Protože se nejprve nedařilo z popisu oznamovatele přesné místo lokalizovat, spojil se s ním operační strážník pomocí funkce videohovoru nedávno spuštěného Portálu bezpečí a získané informace obratem předával hlídce v terénu.

     Strážníkům se pak již v krátké době podařilo muže najít a na první pohled jim bylo zřejmé, že bude potřebovat zdravotní pomoc. 
     "Muž jevil známky silného podchlazení a stěžoval si, že nemůže chodit. Aby dotyčný více neprochladl, posadili ho strážníci na izolační podložku a zabalili do izotermické fólie. Do příjezdu zdravotníků pak hlídka monitorovala jeho životní funkce," popsala tisková mluvčí městské policie.

    Záchranáři si podchlazeného muže převzali do péče a transportovali ho do nemocničního zařízení.

Co je Portál bezpečí a jak strážníkům pomáhá například v lokalizaci osob v nouzi jsme vysvětlili v článku:

Plzeňští strážníci mají novinku, s volajícím nouzi mohou navázat videopřenos

     Bezpečnostní dispečink Městské policie Plzeň získal novou funkci. Strážníci díky takzvanému portálu Bezpečí mohou ke standardnímu telefonickému hovoru uskutečněnému z chytrého mobilního zařízení na linku 156 připojit video, chat s jazykovým překladem a lokalizaci volajícího. V případě potřeby mu zašlou SMS zprávu s odkazem pro navázání spojení a hovor se bez přerušení přepne na on-line videopřenos z místa události.

     Plzeň touto novinkou patří mezi první česká města, kde portál Bezpečí strážníci již využívají v praxi. Jeho fungování zajistila Správa informačních technologií města Plzně, která skrze moderní technologie pracuje na lepším životě obyvatel v západočeské metropoli.

     "Při záchraně života nebo majetku jde často o vteřiny a s touto novou komunikací se doba zásahu výrazně zrychluje. Díky on-line videopřenosu má operátor oči přímo na místě události ještě před příjezdem první posádky, může proto rychleji a efektivněji jednat. Přitom stačí, aby měl volající chytrý telefon s připojením na internet a klikl na odkaz v SMS zprávě z dispečinku strážníků," zdůraznil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

     "Díky moderním technologiím se snažíme být vždy o krok napřed. Bezpečnost našich občanů je na prvním místě, chceme, aby se v Plzni cítili komfortně. Strážníci mohou nyní díky tomuto novému nástroji velmi rychle zareagovat na krizovou událost. Těší mě, že se Plzeň s touto novinkou zařadila mezi první města v republice," uvedl radní města pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer.

     O modernizaci bezpečnostních systémů plzeňských strážníků se stará Správa informačních technologií města Plzně. Tím, že letos na jaře spustila u městské policie nový bezpečnostní dispečink, připravila prostor pro implementaci nových nástrojů, které pomohou v práci jak strážníkům, tak usnadní komunikaci volajícímu.
     "Portál Bezpečí je takovým příkladem. Do telefonu se neinstaluje žádná mobilní aplikace, vše funguje pouze na potvrzení odkazu ze SMS. Technologie dokáže lokalizovat volajícího a zaznamenat jeho pohyb, kromě videopřenosu může volající sdílet snímky z fotoaparátu i z galerie, textový chat funguje s automatickým jazykovým překladem v případě, že strážníci komunikují s cizincem. Nově může pracovník operačního oddělení sdílet videopřenos se svými kolegy v terénu, kteří vyrazili k zásahu. Portál Bezpečí umožňuje také díky připojení na aplikaci Záchranka předávat datové zprávy mezi strážníky a zdravotnickou záchrannou službou, čímž se zjednoduší koordinace těchto dvou složek. Během podzimu se spustí další nové funkce, například možnost ukládání videí nebo export dat z události, což bude užitečné pro další práci strážníků," vysvětlil Libor Červený, ředitel Úseku infrastruktury Správy informačních technologií města Plzně.

      Portál Bezpečí vytvořil tým aplikace Záchranka, který nadále pracuje na rozvoji nových funkcí. Kromě Plzně ho využívají také v Karlových Varech, Brně a Zlíně. Původně byl vytvořen pro zdravotnickou záchrannou službu, dnes funguje na všech jejích 14 centrálách a také v Rakousku a Maďarsku. Používá ho horská a vodní záchranná služba.

Foto MP

Express servis

Specializujeme se na prodej, servis a opravy mobilních telefonů, servis tabletů a počítačů všech značek. Také poskytujeme servis elektrokoloběžek, upgrade a opravy herních konzolí. V naší nabídce také naleznete širokou škálu chytrého příslušenství pro iPhone, iPad a MacBook.