Foto Video

Z oslav rovnou k srdeční zástavě i ke zraněnému motorkáři

Dnešní oslavy třiceti let Letecké záchranné služby na letišti v Líních přerušily dva ostré vzlety

čtvrtek 28. dubna 19:13 , aktualizace neděle 1. května 23:14

Záchranáři

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Letecká záchranná služba dnes oslavila třicet let odsloužených na letišti v Líních. Akce byla určena pro všechny současné i bývalé zaměstnance, kteří se od roku 1991 až do současné doby na provozu LZS podíleli či s LZS spolupracovali a další významné hosty.

Doktor Ždichynec - legenda záchranné služby

     Akce se zúčastnily desítky vzácných hostů, politiků, generálů či zástupců ministerstev, ale bezesporu největší hvězdou oslav byl téměř osmdesátiletý MUDr. František Ždichynec, který je doslova legendou záchranné služby.
     Doktor František Ždichynec totiž mimo jiné zastával funkci ředitele pražské záchranné služby a stál u spousty změn v záchranářské práci, například uvedl do provozu leteckou záchrannou službu nebo zavedl systém rendez-vous, který záchranáři používají dodnes.
     Pro každého, kdo má se záchranáři cokoli společného, je pak setkání s doktorem Ždichyncem nezapomenutelné a určitě i velkou ctí.


Pozdrav z nebe

     Dnešní oslavu zahájil přelet dvojice letounů JAS-39 Gripen naší armády, jejichž piloti tak svým kolegům z letecké záchranné služky přiletěli vzdát čest. Všechny hosty pak přivítal Náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník generálního štábu MUDr. Zdeněk Pašek.
     Mezi hosty jsme rádi viděli i několik našich přátel, z nichž dva jsme vám již v našich článcích představili. Jednalo se o "Andělíčka" Ivana Žáka, o kterém jsme psali v článku Ivane, děkujeme Ti za záchranu stovek životů! a Petera Smika, jehož službu jsme popsali v článku Z Afghánského nebe až nad Plzeň.

Připraveni čtyřiadvacet hodin denně

     I v tento slavnostní den letečtí záchranáři samozřejmě drželi službu a samotné oslavy byly přerušeny dvěma ostrými vzlety. Nejprve před druhou hodinou odpoledne k pacientovi se srdeční zástavou do obce na severním Plzeňsku a po čtvrté hodině pak k nehodě motocyklisty u Třemošné.

Něco málo z historie

      Letecká záchranka vznikla rozkazem ministra obrany Luboše Dobrovského už 1. května 1991 v rámci „Letky velení a průzkumu 1. armády“. Za dobu svého fungování krom let 1997 a 1998, kdy byl její provoz přerušen, do začátku tohoto roku vzlétly jen z letiště v Líních její vrtulníky k více než šestnácti a půl tisícům zásahů a jejich posádky se podílely na záchraně více než dvaceti a půl tisíce životů.

     Když armádní letecká záchranka v Líních začínala, tvořili její personál dva lékaři, tři zdravotní sestry, šest pilotů a čtyři palubní technici. Nejprve se létalo na vrtulnících Mi-2, později Mi-17. Od roku 1998 byly nasazeny vrtulníky W-3A Sokol, které do konce roku 2021 absolvovaly 12 938 zásahů, přepravily 13 095 pacientů a ve vzduchu strávily při zásazích přes 10 700 hodin.


 
Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.