Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Video

Pojďte se podívat, jak z pohledu řidiče vypadá střet s "neviditelným" chodcem

Policisté vydali varování a výzvu k opatrnosti i dodržování pravidel silničního provozu týkající se především chodců

13. prosince 2023 18:12 , aktualizace 20:03

Doprava Nehody


     Vzhledem k stoupajícímu počtu dopravních nehod, při kterých došlo ke střetu vozidel s chodci, policisté vydali varování a výzvu k opatrnosti a dodržování pravidel silničního provozu týkající se především chodců, ale i ostatních účastníků silničního provozu právě vůči chodcům.

     Jen za včerejší den víme o šesti takových nehodách, přičemž jeden člověk při střetu s autem zemřel.

     Chodci se vzhledem k brzkému soumraku, počasím snížené viditelnosti a zvláště v kombinaci s nevhodným oblečením stávají pro řidiče doslova neviditelnými do poslední chvíle, kdy již nemá řidič šanci zabránit střetu.  
     Jako velmi dobrý příklad výše uvedeného policie zveřejnila video z nehody v Karviné, kterým varuje chodce i řidiče před „neviditelností“. Na videu vidíte devětašedesátiletou chodkyni, která náhle vstoupila před auto. Šestadvacetiletá řidička neměla šanci reagovat včas a srazila ji. Seniorka nehodu naštěstí přežila.Policisté chodce upozorňují:


Přecházení:

     Chodec nemá na přechodu pro chodce absolutní přednost! Žádné takové pravidlo neexistuje! Řidiči vozidel sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec NESMÍ vstupovat do vozovky „bezprostředně" před jedoucí vozidlo.

Viditelnost:
    Pamatujte na pravidlo "Vidět a být viděn".  Za snížené viditelnosti toto pravidlo platí dvojnásob. Snížená viditelnost vás může překvapit i ve dne, kdy jasnou oblohu může během několika minut vystřídat sněžení, hustý déšť popřípadě mlha.

    Přestože zákon hovoří o tom, že chodec musí být označen reflexními prvky při chůzi po komunikaci za snížené viditelnosti mimo obec, doporučujeme nošení reflexních prvků při chůzi na komunikaci za zhoršených světelných podmínek i v obcích.
    Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má chodec pohybující se „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením“ povinnost „mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“. Použití reflexního prvku na oblečení zvyšuje viditelnost chodce ve tmě až na dvě stě metrů. Reflexní předměty je vhodné umístit nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.
     Aby chodci byli ostatním účastníkům dobře viditelní, mohou svoji viditelnost zvýšit také vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních materiálů. Bílé oblečení je vidět až na 55 metrů, žluté na 37 metrů, červené na 24 metrů a tmavé oblečení pouze na 18 metrů.

O některých včerejších nehodách, při kterých byli sraženi chodci, jsme informovali v článcích:

Dvanáctiletého chlapce srazil nákladní vůz, staršího muže pak osobní auto

Dvanáctiletého chlapce srazil nákladní vůz, staršího muže pak osobní auto

12. 12. 2023, 16:33, aktualizace 12. 12. 2023, 17:46

Během necelých čtyřiceti minut došlo ke dvěma střetům aut s chodci, na místo musel i vrtulník LZS


Tragická nehoda na Rokycanské, chodec nepřežil

Tragická nehoda na Rokycanské, chodec nepřežil

12. 12. 2023, 17:04, aktualizace 12. 12. 2023, 18:24

Lékaře a záchranáře musel vystřídat koroner, tragickou nehodu nyní šetří kriminalisté

Spa & Wellness Hotel Čajkovskij****

Spa & Wellness Hotel **** Vám přináší komplexní lázeňské a wellness služby - jsme certifikovaný lázeňský hotel s originální vřídelní vodou. Nabízíme komfortní ubytování v pokojích a apartmánech s veškerým luxusem. Můžete u nás zakoupit výhodné wellness balíčky či vouchery jako dárek pro Vaše blízké