Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Záchranáři o víkendu řešili další případy předávkování HHC

Tři ze sedmi předávkovaných skončili na jednotce intenzivní péče, k problematice se již vyjádřilo i policejní prezidium

Autor: lr pondělí 5. února 16:56 , aktualizace 17:52

Drogy Policie Záchranáři

Partner článku – Toyota Dolák


     Již minulý týden jsme zveřejnili varování lékařů i záchranářů před užíváním výrobků s obsahem HHC, jako jsou různé cukrovinky a podobně, kdy zvláště u dětí hrozí předávkování. Mezi příznaky popsané lékaři patří poruchy vědomí, dezorientace, agresivita nebo naopak spavost, zvracení, silné bušení srdce a křeče.

     Bohužel, jen za tento víkend záchranáři Karlovarského kraje vyjížděli dokonce k sedmi takovým případům, konkrétně na Boží Dar, do Sokolova, Karlových Varů, Žlutic a Ostrova. Všechny případy si byly podobné a pacienti uvedli, že si vzali jen několik bonbonů s obsahem HHC.
     "Během tohoto víkendu evidujeme sedm výjezdu k pacientům s intoxikaci HHC. Jednalo se o mladé lidi narozené v letech 2003 až 2005! Dvě osoby mohly být ponechány na místě v péči rodinných příslušníků, ostatní byly transportováni s poruchou vědomí nebo nevolností do zdravotnického zařízení," uvedl tiskový mluvčí karlovarských záchranářů s tím, že tři pacienti skončili dokonce na jednotce intenzivní péče.

Plzeňský kraj

     Stejně tristní je i situace v Plzeňském kraji. "Fakultní nemocnice Plzeň za uplynulé tři měsíce přijala jedenáct mladistvých, kteří se předávkovali HHC,“ uvedla nám mluvčí nemocnice s tím, že několik pacientů, u kterých se potvrdila dokonce kombinace několika návykových látek skončilo na psychiatrické klinice.

     S akutním předávkováním HHC se setkali již i v nemocnici v Domažlicích, kde v poslední době ošetřili dvě dívky ve věku 14 a 16 let, které uvedly, že požily bonbóny s obsahem HHC, a šestnáctiletého hocha po inhalaci HHC z elektronické cigarety.

Situací se již zabývá i Policejní prezídium

     V souvislosti s množstvím případů předávkování HHC Policejní prezidium České republiky vydalo přehledné info zpracované Národní protidrogovou centrálou, které celé a v nezměněné podobě připojujeme: 

     Problematiku návykových látek, jako jsou např. HHC, THC-P či kratom, nelze vnímat pouze z hlediska jejich zařazení či nezařazení mezi omamné nebo psychotropní látky, které jsou uvedené v přílohách nařízení vlády č. 463/2013 Sb. o seznamech návykových látek.
     Toto hledisko je důležité pouze pro trestní postih nedovoleného nakládání s nimi, které je upraveno v trestním zákoníku, konkrétně v ustanoveních § 283 až 286 tr. z. 

     Pojem návyková látka je z pohledu trestního zákoníku ovšem vykládán daleko šířeji, kdy se podle ustanovení § 130 trestního zákoníku návykovou látkou rozumí alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování.

     U návykových látek nezařazených na seznamy nařízení vlády č. 463/2013 Sb. existuje různě velká míra vědeckého poznání o jejich účincích na lidský organismus. Nesporná je však schopnost těchto látek ovlivnit psychiku člověka, jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti a chování.
     Proto je nutné upozornit na skutečnost, že pokud bude konkrétní trestně právně odpovědná osoba pod vlivem těchto látek vykonávat činnosti, u nichž platná legislativa vyžaduje naopak nebýt pod vlivem návykových látek (např. výkon zaměstnání, řízení vozidel, obsluha pracovních strojů a zařízení) vystavuje se tato osoba hrozbě trestního postihu pro trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 274 tr. z., případně opilství podle § 360 tr. z.

     Mimo trestněprávní oblast hrozí osobám pod vlivem návykových látek možný postih za přestupky v blokovém nebo správním řízení (např. za přestupek podle § 125c odst. 1 písm. c) zákona č. 361/2000Sb . o provozu na pozemních komunikacích) a v neposlední řadě muže mít jednání osob pod vlivem návykových látek negativní dopad na řešení různých pojistných událostí (odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla, obecná odpovědnost za škodu, zdravotní pojištění atd.)

     Fyzické a právnické osoby, které tyto návykové látky volně prodávají a mohou tak jiným osobám přivodit poškození jejich zdraví se vystavují nebezpečí trestního postihu pro trestné činy ublížení na zdraví z nedbalosti podle § 148 tr. z., ublížení na zdraví podle § 146 tr. z. nebo šíření toxikománie podle § 287 tr. z.


O nebezpečnosti HHC jsme informovali již minulý týden, kdy varování poprvé vydala Krajská nemocnice Karlovy Vary:

Pět dětí skončilo s předávkováním v nemocnici

     Zcela volně prodejné cukrovinky způsobily pořádné pozdvižení, když krajská nemocnice Karlovy Vary varovala veřejnost, že od začátku roku zde bylo s předávkováním látkou HHC hospitalizováno již pět dětí a bezpočet mladistvých či dospělých.

     HHC, tedy hexahydrokanabinol, je přírodním kanabinoidem vyskytujícím se v konopí jako jedna z mnoha látek, včetně psychoaktivního THC, které je zakázanou látkou. Látka může být návyková, ale dosud nebyla zařazena na seznam zakázaných, tedy je v České republice legální.

     Účinky HHC jsou velmi podobné, jako účinky THC, tedy změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky.

     Produkty s obsahem HHC se na trhu se vyskytují v různých formách, například jako cukrovinky v podobě gumových bonbónů, a prodávají se nejen v konopných automatech, ale také ve večerkách či online na e-shopech, tudíž si je může koupit kdokoliv jakéhokoliv věku.
     Je však třeba upozornit, že kvůli své vysoké potenci může HHC mít i silnější nežádoucí účinky a může být zvláště nebezpečný, pokud se použije nevhodně nebo v nadměrném množství. To je vzhledem k relativně dlouhému "nástupu" účinků bohužel velmi časté, protože účinky se mohou plně projevit až po třech hodinách a uživatel si tak často veme další cukrovinku, protože nic necítí.

     "U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 - 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak, záleží na podaném množství a formě užití. V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace. Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je  legálně volně zakoupit v automatech či na internetu, dovolujeme si jako zdravotnické zařízení touto cestou apelovat na veřejnost a rodiče školáků a studentů, aby se nákupu těchto přípravků vyvarovali," uvedli lékaři karlovarské nemocnice.

     "Zdravotnické záchranné služby se již s intoxikací touto látkou opakovaně setkaly a některé děti skončily dokonce i v intenzivní péči. Bohužel nejde předem říct, jaká bude reakce organizmu a nevíme nic o dlouhodobých účincích," přidali se s varováním záchranáři z Plzeňska.

     "Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje," doplnil ještě vedoucí lékař výjezdové oblasti Západ ZZS Pk. 

     Celá situace již došla tak daleko, že se zabývá i policie. "Zatím evidujeme případ, kdy bylo několik žáků základní školy v intoxikováno neznámou látkou. Následným šetřením bylo zjištěno, že se žáci předávkovali želé bonbóny s obsahem látky HHC. Věc je v současné době ve fázi prověřování a zabývají se jí policisté," sdělil nám tiskový mluvčí policie s tím, že i přesto, že je tato látka v České republice dosud legální, doporučují policisté rodičům, aby své děti poučily o nebezpečnosti této látky.

Foto: Ilustrační


Toyota Dolák

V současné době je společnost TOYOTA Dolák jediným autorizovaným partnerem značky TOYOTA v jihočeském a plzeňském kraji a také od Příbrami až po Prahu. Naším cílem je mít spokojené zákazníky, kteří k nám cítí důvěru a vědí, za jaké služby u nás platí. Jsme rádi, že se nám tento cíl daří naplňovat.