Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

"Mobilní operátor" muže připravil téměř o milion

Policie varuje před novým druhem podvodu, při kterém podvodník zcela převezme kontrolu nad vaším telefonem

6. června 2023 08:48 , aktualizace 08:49

Podvodníci


     Kriminalisté specializující se na kybernetickou kriminalitu zaznamenali nový typ podvodu, při kterém může oběť přijít doslova o veškeré úspory. Varují proto občany, aby sami nenaletěli.

     "Kriminalisté přijali oznámení muže, kterého kontaktoval falešný pracovník jednoho z mobilních operátorů a v rámci digitalizace mu nabízel přechod z klasické SIM karty na eSIM. Do SMS zprávy muži poté přišel kód, který „operátorovi“ nadiktoval.
     Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun,"
popsala tisková mluvčí policie. 

     "V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení," varuje mluvčí policie.   

     Nikdy nesdělujte kódy, které vám přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. Tyto kódy primárně slouží k změnám prováděným klienty přímo, například prostřednictvím aplikací či internetu. Je také třeba si číst celý text předmětné zprávy a věnovat mu zvýšenou pozornost.
     Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát.

Další pravidla, jež je nutné dodržovat, abyste se nestali obětí podvodníka:

  • Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích. Policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
  • Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.
  • Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.

Foto ilustrační

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.