Na námořníka z Nigérie skočila, na piráty už ne

Vdavekchtivá dáma měla relativně štěstí, mladou ženu ale vyšel prodej hrnce draho

středa 19. ledna 17:10 , aktualizace 17:13

Podvodníci

Partner článku – T2 Reality

     Policisté i média neustále opakují varování před podvodníky, kteří pod záminkou navázání vztahu kontaktují důvěřivé oběti a zneužívají jejich jednoduchosti či zoufalosti k získání finančních prostředků. Podvodníci při tom často vystupují jako zástupci atraktivních či exotických profesí v dalekém zahraničí, čímž zvyšují svou přitažlivost pro naivky s romantickou filmovou produkcí naprosto zastřeným smyslem pro realitu.

     Dalším takovým případem se od minulého týdne zabývají policisté, na něž se obrátila šestašedesátiletá žena z Rokycan, kterou podvodník připravil peníze. V tomto případě může žena mluvit v podstatě o štěstí, podvodníkovi poslala pouhých sedmnáct tisíc, zatímco v jiných případech jsou naivní lidé vysněným protějškům schopni zaslat i stovky tisíc až miliony korun.

     Žena se s neznámým „mužem“ seznámila v listopadu loňského roku prostřednictvím jedné ze sociálních sítí, kde ji kontaktoval. Po dvouměsíční komunikaci neznámý muž požádal ženu, aby mu zaslala peníze na úhradu letenek, aby za ní mohl do České republiky přiletět. "V té chvíli stále důvěřivá žena peníze odeslala prostřednictvím společnosti zabývající se finančními transakcemi do Nigérie. Poté ještě nějakou dobu komunikace mezi ní a neznámým mužem probíhala, a ten ji za platbu poděkoval s tím, že teď mu byl vrácen pas a muže přiletět," popsala tisková mluvčí policie. To bylo ale bylo podmíněno další platbou, protože loď, kde údajně nápadník pracuje, měli přepadnout piráti.

     Další prostředky už žena naštěstí odmítla poslat a vše oznámila na policii. "V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za který pachateli, v případě jeho zjištění, hrozí trest odnětí svobody až na pět let," popsala tisková mluvčí policie.

Další obdobné případy:

Přečtěte si, jaké všemožné variace podvodníci vymýšlejí, i kolik jsou jim lidé schopni naposílat:

O krasavci z Kalifornie pracujícím na ropné plošině

Podvodník ženu z Plzně finančně zcela zlikvidoval

Podvodník ženu z Plzně finančně zcela zlikvidoval

14. 09. 2021, 15:16, aktualizace 14. 09. 2021, 15:24

Je to krasavec, bydlí v Kalifornii, dělá v Texasu na ropné plošině a v kapse má mega, neznáte ho?

Nechyběl ani pilot vrtulníku, kterému došlo palivo

Jsem pilot a miluji vás! Půjčíte mi na palivo?

Jsem pilot a miluji vás! Půjčíte mi na palivo?

04. 03. 2021, 14:41, aktualizace 04. 03. 2021, 14:56

Další podvodník "oškubal kavku", legendu měl v tomto případě vskutku originální

O peníze žádal i lékař či kapitán lodi

Ach, kapitáne lodi v Malajsii a och, ty statečný lékaři OSN!

Ach, kapitáne lodi v Malajsii a och, ty statečný lékaři OSN!

20. 08. 2021, 13:29, aktualizace 20. 08. 2021, 14:30

Když ho miluješ, není co řešit, prodej dům, napůjčuj si miliony a rychle mu vše pošli!

Další naivní žena pro změnu poslala peníze chudému generálu Chandlerovi do Afghanistánu

Žena poslala chudému generálovi víc než půl milionu

Žena poslala chudému generálovi víc než půl milionu

07. 01. 2020, 13:36, aktualizace 07. 01. 2020, 13:39

V bance si půjčila málo, peníze na účtu americké armády nestačí, takže hrozí válka

Varování policie

     Policisté opětovně varují před seznamováním se prostřednictvím internetu. Myslete na to, že v tomto prostředí je nutné být obzvláště opatrný a ostražitý. Právě anonymita internetu nahrává pachatelům, kteří bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu dokáží od oběti poměrně rychle vylákat peníze.

     Pamatujte na základní pravidla a nedávejte pachatelům příležitost vás okrást:

  • rozmyslete si, zda na internetu přijmete nabízené přátelství od neznámé osoby
  • nedůvěřujte příslibům vážného vztahu, pokud jste se nikdy osobně nesetkali
  • pachatelé dokáží velice citlivě působit zejména na osamělé osoby, které zahlcují vlídnými slovy, lichotkami a komplimenty, aby se dostali do jejich přízně, zpravidla se vydávají za vzdělaného člověka např. lékaře, vojáka….
  • jejich komunikační schopnosti jsou velice dobré
  • vaši přízeň získávají, když předstírají zájem o vaše soukromí a říkají přesně to, co chcete slyšet
  • když po relativně krátké době získají důvěru oběti, následují jejich finanční požadavky 

     Nikdy neposílejte peníze nikomu, koho znáte jen z virtuálního prostředí! Podvodníci vystupují pod falešnými profily a jediným jejich cílem je připravit vás o vaše úspory. Také pamatujte, že nemáte sdílet s nikým vaše intimní fotky, které by v rukou podvodníka mohly sloužit k vydírání.

Prozrazení údajů k platební kartě

      Dalším oblíbeným podvodem jsou případy lidí, kteří nedbají varování a při prodeji věcí údajnému kupujícímu prozradí údaje ke své platební kartě či bankovnímu účtu. 

     S tímto problémem se na policisty včera obrátila dvaadvacetiletá žena z Plánska s tím, že na internetovém portále inzerovala parní hrnec. "Na její nabídku reagoval kupující, který v souvislosti s prodejem hrnce vylákal od ženy údaje k platební kartě, účtu a pin k přístupu do internetového bankovnictví. Pachatel po vytvoření dvou virtuálních platebních karet nejprve oznamovatelce zaslal na účet dvě platby, následně pak ale z jejího účtu několik plateb odeslal," popsala mluvčí policie s tím, že pachatel tak ženě způsobil škodu, která nebyla zatím přesně vyčíslena.
     Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a případem se i nadále zabývají.

Foto ilustrační


T2 Reality

Jsme plzeňská realitní kancelář zabývající se prodejem, pronájmem a správou nemovitostí. Našim klientům můžeme nabídnout širokou škálu služeb, mimo jiné třeba designerské služby nebo home staging.