Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Pro opařené miminko letěl vrtulník LZS

Dítě transportují na Kliniku popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

23. února 2022 16:51 , aktualizace 20:01

Záchranáři

     Dnes před čtvrtou hodinou odpoledne došlo ve Strašicích na Rokycansku k vážnému opaření přibližně ročního kojence. 

     "Dítě utrpělo středně těžké popáleniny," uvedli nám záchranáři s tím, že lékař na místě rozhodl o nutnosti transportovat dítě na Kliniku popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, což je v naší republice to nejlepší pracoviště specializující se na tato zranění a k malému pacientovi proto okamžitě vzlétl vrtulník Letecké záchranné služby z Líní.
     "Dítě jsme transportovali ve stabilizovaném stavu a při vědomí, ale v analgosedaci," doplnili nám informace záchranáři.
     Jak k opaření takhle malého dítěte došlo policie neuvedla.

O pouhou hodinu později došlo k pádu dítěte z okna, také pro ně musel letěl vrtulník:

Čtyřletá holčička vypadla z okna, letěl pro ni vrtulník LZS

Čtyřletá holčička vypadla z okna, letěl pro ni vrtulník LZS

23. 02. 2022, 18:56, aktualizace 23. 02. 2022, 21:18

Velice vážně zraněné dítě musel zaintubované do nemocnice transportovat vrtulník

Záchranáři opakovaně varují:


Nejčastější případy popálení či opaření dětí 

  • Miminko při manipulaci strčí do nádoby například s čajem, ze které dospělý, jež ho drží, pije 
  • Malé dítě při nejisté chůzi zavadí za šňůru od varné konvice, rozpálené žehličky nebo fritovacího hrnce a strhne je na sebe
  • Dítě na sebe stáhne ubrus a tím i horký čaj, kávu, polévku apod.
  • Dítě se natahuje ke sporáku a překlopí na sebe pánev s horkým olejem nebo hrnec s horkým jídlem
  • Dítě se batolí a ručičkami se opře o sporák, kamna nebo třeba zahradní gril

Jak tomu předejít

  • Hrnky s horkým čajem nebo kávou nedávejte na kraj stolu, malé děti mohou strhnout ubrus i s hrnkem a opařit se. Pokud máte doma batole, je nejlepší dočasně ubrusy zajistit proti strhnutí sponami či je nepoužívat. Nádoby s horkou tekutinou dávejte doprostřed stolu.
  • Hrnce nebo pánve dávejte na zadní plotýnku sporáku, rukojeť nádobí otočte směrem od okraje sporáku. K vaření vody je vhodné používat konvice s nasazovací píšťalkou, což snižuje riziko opaření při převrhnutí. Používejte ochranné mřížky na sporák, které zabrání dětem v kontaktu s horkou ploténkou. Pozor na horká dvířka trouby.
  • Varnou konvici nebo fritovací hrnec nenechávejte na okraji linky. Nenechávejte elektrickou šňůru od spotřebičů volně viset dolů.
  • Když vaříte, kontrolujte pohyb dítěte v kuchyni. Nesete-li horký hrnec na stůl, dbejte, aby se vám dítě nepletlo pod nohy.
  • Nikdy nedržte dítě na rukou, když pijete horký nápoj nebo nesete horký pokrm či vodu.
  • Dávejte pozor na příliš horkou vodu z kohoutku, zvláště když máte v domácnosti karmu, elektrický ohřívač, boiler nebo kotel. Z vodovodního potrubí by měla téct dle zákona horká voda o maximální teplotě 54°C. Také vaše domácí ohřívače nastavte na maximální teplotu 55°C. Děti by se měly naučit, že při mytí rukou nebo při koupání se vždy pouští nejprve kohoutek se studenou vodou a pak přidávají teplou. Při zavírání naopak, nejprve teplou, pak studenou. Nenechávejte dítě samotné v koupelně nebo přímo ve vaně, protože i malé dítě dovede rukou nebo nohou spustit pákovou baterii. Před koupáním dítěte ve vaně či vaničce zkontrolujte teplotu vody rukou nebo teploměrem. Teplota vody by neměla přesáhnout 39°C, neboť dětská pokožka je náchylnější k opaření než kůže dospělých.
  • Pozor na žehličky! Děti by si neměly hrát v blízkosti žehlicího prkna a přívodní šňůry.
  • Zápalky ani zapalovače nepatří do dětských rukou.
  • Rachejtle a ostatní zábavná pyrotechnika také ne.
  • V domácnosti je dobré nainstalovat detektory kouře a mít alespoň malý hasicí přístroj.
  • Dítě by mělo vědět, co dělat v případě požáru. Znát telefon 150. Znát únikové cesty. Vědět, že nemá jezdit výtahem, když hoří.
  • Umělé oblečení, záclony nebo koberec se snadno vznítí nebo připečou k pokožce. Snadno se vznítí také vlasy, proto pozor, sfoukává-li dítě třeba svíčky na narozeninovém dortu.
  • Nenechte děti pobíhat kolem krbů, kamen, sporáků či zahradních grilů.

První pomoc

     V první řadě je potřeba odstranit zdroj tepla, ve druhé co nejrychleji postižené místo začít chladit. Pokud je chlazení prováděno správným způsobem, může výrazně snížit rozsah a hloubku popálení či opaření. Používáme studenou vodu, nikoli led či sníh, tím by naopak došlo k ještě většímu poškození!
     Oděv přiškvařený ke kůži nikdy nestrhávejte, ale chlaďte přes něj. U lokálních popálenin i opařenin do několika centimetrů čtverečních chladíme poraněnou část i opakovaně, dokud to přináší úlevu.
     V případě rozsáhlých popálenin a opařenin hrozí riziko podchlazení, zejména u dětí, chladíme proto max. 5 % povrchu těla, a to pouze jeho nejcitlivější části, tedy obličej, krk, ruce a genitálie. Jde-li o popálení či opaření hrudníku břicha či zad, provádíme jen jednorázové ochlazení na několik vteřin, nejlépe pod sprchou, a poté postiženého zabalíme do čistého suchého prostěradla.

Foto: svědek

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!