Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Peklo na Pekelném rybníku

Ptáci včetně labutích mláďat trpí mezi vlasci a igelitovými sáčky

7. října 2021 16:25 , aktualizace 16:42

Zvířata

    S poněkud neobvyklou prosbou o pomoc se na nás obrátila čtenářka, kterou velmi znepokojuje chování lidí v okolí jejího bydliště ve Vejprnicích. Zde kvůli bezohlednosti některých jedinců dochází mimo jiné i k ohrožení labutích mláďat a opakovaně zde museli již zasahovat i pracovníci Záchranné stanice živočichů Plzeň.
    Co se ve Vejprnicích vlastně děje, si můžete přečíst v dopise, který nám čtenářka zaslala:

Dobrý den,
     obracím se na Vás s velikou prosbou o pomoc. Znáte Pekelný rybník mezi Plzní a Vejprnicemi? V povědomí místních je také známý jako Bažina. Vlastně to ani není rybník, není pod správou žádného povodí, je to taková zamokřená plocha mezi hlavní silnicí a železniční tratí, lemovaná z jedné strany Vejprnickým potokem a ze strany druhé nedávno vybudovanou novou cyklostezkou, která vede nyní už z Tlučné do Předních Skvrňan.
     Po celý rok je to hnízdiště hojných druhů vodního ptactva a jiných drobných živočichů, kteří tam mají v uvozovkách ideální podmínky pro život. V katastru nemovitostí je tato vodní plocha vedena jako Pekelný rybník se dvěma soukromými majiteli. V poslední době bohužel dělá čest svému jménu, jelikož to co se tam děje je opravdové peklo!

     Od Jara sem docházím monitorovat a fotit labutí pár, který podle informací z kroužků zde již stabilně hnízdí několik let. Tento rok vyvedly na svět tři mladé. Díky tomu trávím v této lokalitě převážnou část svého volného času a tak jsem svědkem nejen všech přírodních zázraků, které se zde odehrávají, ale bohužel také mnoha problémů, které zde způsobují neukáznění návštěvníci.
     Myslím, že to není nijak ojedinělý případ, že tam, kde se pohybují lidé, je bohužel nepříjemná koncentrace odpadu, který po sobě zanechávají, ač je cyklostezka opatřena odpadkovými koši. Co vidím jako mnohem závažnější problém, je možnost volného nekontrolovaného rybolovu, který je zde v hojné míře rozšířen. Chytat zde může opravdu úplně každý ať rybář či nerybář, včetně malých dětí, které chytají na obyčejné klacky, pytlačky a podobně.
     Jelikož tato lokalita není pod správou obce ani pod správou povodí, ale má soukromé majitele, nelze zde ani podřídit tuto činnost žádným pravidlům. A podle toho to tady také vypadá. Nezletilí výtržníci, neukáznění rybáři i návštěvníci cyklostezky zde připravují hotové peklo pro zde žijící zvířata.

     Naštěstí toho, že jedno z labutích mláďat má závažný problém, jsem se díky každodenní návštěvě a fotografování, stačila všimnout včas. A nejinak tomu nedávno bylo i s druhým mládětem. Již několikrát zde musela zasahovat Záchranná stanice živočichů Plzeň, kdy vytahovali jednomu z labutích mláďat z krku rybářský vlasec. Zde se dalo pomoci na místě, kdy mládě odlovili a vlasec mu díky tomu, že se mu zamotal a zastavil o zobák a také díky detektoru kovu, který nepotvrdil přítomnost háčku, mohli vlasec odstranit na místě, bez nutnosti odvozu a veterinárního zákroku.
     Po této akci jsme se s partnerem rozhodli, že ve svém volném čase vyčistíme celý břeh rybníku od odpadků a hlavně jsme se zaměřili na rybářské vlasce, které se nacházely úplně všude po celém břehu i ve vodě. Dost nás šokovalo množství, které jsme během pár dnů byli schopni sebrat, nemluvě o dalších běžných odpadcích.
     Jak již jsem psala, jsem na této lokalitě velmi často i několikrát denně a proto jsem se rozhodla, že pokud zde potkám nějaké rybáře, budu je o tomto problému informovat a zároveň jsem každého jmenovitě žádala, včetně rybařících skupin nezletilých, aby si na toto dávali obzvlášť pozor a pokud se jim vlasce přetrhnou, aby je z břehu pokud možno odstraňovali. Myslím, že pokud je mohu najít a sebrat já, může to po sobě udělat i každý zde rybařící.
     Za tu dobu jsem promluvila již se stovkami lidí i co se týče odpadků ve vodě a hojného krmení vodního ptactva pečivem, který zde způsobuje také nemalý problém. Bohužel ani po rozsáhlé úklidové a osvětové akci se po několika týdnech nic nezměnilo a Záchranná stanice zde musela zasahovat znovu, tentokrát opět kvůli jednomu z labutích mláďat, které vlasec pozřelo a způsobovalo mu dva týdny nemalé obtíže, nateklý krk, znemožnění přijímání potravy a následnou apatičnost, kdy několik dní nepřijímalo potravu, nevycházelo z hnízda, přestalo létat a vypadalo to, že uhyne.
     Opět přišla na řadu Záchranná stanice, která pomocí dronu mládě v rákosu vyhledala a zjistila, že jeho stav není dobrý. Každodenním monitoringem mláděte, jsme hodnotili jeho zdravotní stav a případnou nutnost zásahu, který by byl velmi náročný, vzhledem k nedávnému podobnému zásahu u prvního mláděte.
     Druhé mládě naštěstí vyvázlo také bez újmy, zatím, nic to ovšem nemění na situaci, kdy den po dni znovu a znovu nacházíme velké smotky vlasců na břehu i ve vodě a spoustu dalších odpadků, sáčků a plastových lahví, mezi kterými plavou vodní živočichové a mohou si jimi kdykoli znovu způsobit vážná poranění či v horším případě úhyn.

Co s tím? 

     Veškerá naše snaha bohužel nestačí byť jen k nějaké nápravě. Ráda bych tento problém řešila, ale sama jako jednotlivec na to bohužel nestačím. Nechce se mi ale dál koukat na zvířata brodící se v odpadcích a požírající mikrotenové sáčky, vlasce a podobné věci. Zatím měla štěstí a vždy jim bylo pomoženo, ale jednou takové štěstí mít nemusí.
                                                           Gabriela Č.

     My jsme se na lokalitu a problémy s ní spojené zeptali Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů Plzeň, který nám situaci kolem Pekelného rybníka vysvětlil z hlediska ochránce zvířat. „Ta lokalita je z ornitologického hlediska jednou z nejzajímavějších v kraji a je opravdu hrozné, jak se tam někteří chovají. Protože nespadá pod rybářský svaz, nikdo zde nekontroluje dodržování pravidel včetně udržování pořádku. Doslova si tam chodí chytat kdo chce, co chce. Následky toho trpí volně žijící zvířata, jako například labutí mláďata u kterých jsme opravdu na popud paní Gabriely zasahovali. Igelitové sáčky a vlasce jsou v tomto ohledu nejhorší odpad, k jakému se můžou ptáci dostat. Nejen, že jim v případě pozření můžou doslova ucpat trávicí trakt, ale navíc nejsou vidět na rentgenu, takže i pro nás je záchrana takto postiženého zvířete velmi problematická.
     Lidé by si měli uvědomit, jak se chovají, a zamyslet se nad sebou. Pokud tak neučiní, jsem připraven jednat s vlastníky lokality o úplném zákazu rybaření v této lokalitě,“
řekl nám a dodal, že iniciativy paní Gabriely, která okolí rybníka s partnerem pravidelně čistí, si velmi váží.


 


Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.