Hackeři se zaměřují na nemocnice

Policie šetří další kybernetický útok, tentokrát na Nemocnici následné péče v Horažďovicích

čtvrtek 14. ledna 11:42 , aktualizace 11:44

Partner článku – Mraknet

     Kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality se v současné době zabývají dalším z útoků na zdravotnická zařízení, tentokrát na Nemocnici následné péče v Horažďovicích, tedy nemocnici specializující se na péči o dlouhodobě nemocné.
     Podobné útoky jsou v posledních měsících stále častější po celé Evropě a jejich cílem převážně je získání přístupu k síti, znepřístupnění dat a požadování zaplacení za jejich dešifrování. Tyto útoky probíhají často formou tzv. phishingu, kdy útočník z uživatelů získává citlivé informace jako přístupová hesla pomocí podvodných e-mailů.
     V průběhu minulého týdne od čtvrtka do pátku zatím neznámý pachatel zřejmě tímto způsobem získal přístup a vyřadil část informačních systémů Nemocnici následné péče v Horažďovicích, kdy naboural vnitřní síť nemocnice a část dat znepřístupnil nebo vymazal. Tím nemocnici způsobil škodu ve výši asi 150 tisíc korun.
     Útok nebyl tak rozsáhlý, jako některé v poslední době zaznamenané útoky v celé republice, podle dostupných informací nemusela nemocnice omezit péči o nemocné a v současné chvíli již funguje normálně.

     Situací se začal zabývat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jehož pracovníci s vedením řeší zabezpečení systému do budoucna.
     Policisté podle tiskové mluvčí policie ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. "Policisté z týmu specializovaného na kybernetickou kriminalitu, z oddělení hospodářské kriminality, prověřují oznámení útoku z virtuálního prostředí do počítačové infrastruktury zdravotnického zařízení na Klatovsku. Aby nebylo narušeno probíhající přípravné trestní řízení, nelze prozatím poskytovat další informace," uvedla.

Foto ilustrační


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.