Foto Video

"Vodní pily jely přímo na mě, věděla jsem, že umřu!"

Žena po hrůzném zážitku skončila na čtvrt roku na psychiatrii a bude mít doživotní následky

úterý 7. května 17:33 , aktualizace 19:27

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Opravdu hrůzný zážitek prodělala pracovnice firmy Ideal Automotive v Boru u Tachova loni v červenci.
     Ženu v průběhu směny přeřadili na jiné pracoviště, než na kterém běžně pracuje a tam jí mistr zadal práci na vodní řezačce Waterjet WJ 11 - BO, na kterou nebyla nikdy proškolena. Žena zadanou práci vykonala a poté jí mistr úseku zadal ještě vyčištění stroje.
     Podle dosud zjištěných informací však přitom mistr zcela obešel běžný bezpečnostní postup. Místo aby ženě vysvětlil, jak si má při čištění stroje počínat, zastavil stroj nestandardním způsobem a pracovnici do kabiny s řezacími roboty poslal otvorem pro pracovní stůl. Správným postupem přitom je vstoupit do kabiny bezpečnostními dveřmi, jejichž otevření činnost stroje zablokuje. Toto bylo to nejhorší, co mohl mistr udělat, stroj tedy laicky řečeno "nevěděl", že v něm je živý člověk a mohl se kdykoli rozběhnout.

"Vodní pily jely přímo na mě, věděla jsem, že umřu"

     Žena tak na mistrův příkaz stroj zevnitř začala čistit a ještě netušila jaká hrůza jí v prostoru dva na pět metrů čeká. Po návratu z pauzy totiž mistr stroj nezkontroloval a zapnul ho i s dělnicí uvnitř.
     "Ten železný otočný vstup pro materiál, kterým mě poslal dovnitř, se najednou otočil, srazil mě do rohu a uzavřel mě uvnitř. Zhmoždil mi při tom rameno, bok a koleno. Čtyři ramena robota uvnitř se náhle spustily a začaly řezat vodními paprsky, které krájí i železo. Viděla jsem jak ty vodní pily jedou přímo proti mě. Vzpomněla jsem si na případ, kdy stejný stroj na jiném úseku spustil s elektrikářem vevnitř a prořízl mu plíci. V tu chvíli jsem čekala, že umřu a jen jsem začala křičet a bušit na stěny boxu," popsala nám zážitek jako z hororu paní Monika s tím, že bezpečnostní podmínky ve firmě nejsou příliš dobré a jen ona sama byla za pět let práce ve firmě zraněna již počtvrté, kdy dvakrát se jednalo o lehčí zranění a jednou jí manipulační vozík přimáčkl ke svářečce a přerazil obě nohy.
     S přeraženýma nohama byla žena nemocná čtvrt roku a nyní se do práce vrátila před pouhým měsícem.
     Řev k smrti vyděšené ženy naštěstí mistra na jeho fatální chybu upozornil a stroj se podařilo zastavit zřejmě jen okamžik před tím, než vodní paprsky pod vysokým tlakem mohly vyděšenou dělnici zaživa rozřezat. Pro představu, jak velké nebezpečí by ženě při styku s vodním paprskem řezačky hrozilo, je třeba si uvědomit, že takovýto velmi tenký vodní proud pod vysokým tlakem se běžně používá k přesnému řezání oceli nebo kamene. 

Žena na psychiatrii a případ přebírá kriminálka

     Otřesená a zraněná žena skončila v nemocnici a případ převzala policie. Tisková mluvčí policie nám k tomuto případu uvedla, že se jím zabývali a muži narozenému v roce 1977 z Tachova sdělili obvinění ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle našich informací jde právě o mistra.
      Mluvčí policie nám také potvrdila, že k oběma ženou zmíněným případům zranění v předchozí době, tedy přimáčknutí vysokozdvižným vozíkem i případu, kdy vodní pila prořízla muže skutečně došlo a oba případy policie šetřila.
     Žena se po hrůzném zážitku nervově zhroutila a skončila na psychiatrickém oddělení, kde se s posttraumatickou poruchou léčila tři měsíce a dále se do dneška léčí ambulantně.

Ideal Automotove se k věci staví laxně, do hry vstupuje právník

     Protože firma Ideal Automotive se k otázce bezpečnosti dle všeho staví laxně a nápravu bezpečnostní situace ve výrobě příliš neřeší, obrátila se zoufalá žena na advokátní kancelář Cink a partneři, kteří se jejího případu ujali a jeho řešením se v současnosti zabývají.
     O vyjádření jsme samozřejmě požádali i vedení firmy Ideal Automotive, to se nám ale vyjádřit odmítlo.


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.