Foto

Uzavření hranic ukončeno

Pokračování - všechny ozbrojené složky právě nacvičují uzavření státních hranic

pátek 17. května 13:52 , aktualizace 15:08

     Včera jsme informovali o rozsáhlém součinnostním cvičení IZS s námětem praktické realizace rozhodnutí vlády ČR o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic, které od devíti hodin ráno začalo na hraničním přechodu Rozvadov.
     Na místě byli kromě Policie ČR i příslušníci Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR a ve vybudovaném záchranném stanovišti přímo na státní hranici byli lékaři, záchranáři a sestry Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra. Vše mimo jiné hosty dozoroval i policejní prezident brig. gen. Jan Švejdar a šéf Cizinecké policie plk. Milan Majer, který byl zároveň velitelem řídícího štábu cvičení.

Dnes aktualizujeme:

     V průběhu včerejšího dne probíhalo na území Plzeňského kraje, které má 201 km dlouhý úsek státní hranice, a kde se nachází celkem 12 míst bývalých hraničních přechodů, rozsáhlé cvičení IZS.
     Fiktivní nařízení vlády bylo doručeno na operační odbor Policejního prezidia ČR včera v 7 hodin ráno.
     Námětem cvičení, které bylo zahájeno ve včerejších ranních hodinách, a které trvalo až do dnešního dopoledne, byla praktická realizace rozhodnutí vlády ČR o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic.
     Nedílnou součástí nácviku byla také výstavba registračního místa v oblasti předpokládané migrační trasy, kdy v tomto případě šlo o prostor hraničního přechodu v Rozvadově. Mimo jiné byla procvičena i funkčnost zpracovaného operačního plánu, způsoby spolupráce, velení a spojení mezi jednotlivými bezpečnostními sbory.
     "Do cvičení se zapojilo téměř 300 příslušníků Policie ČR, více než 100 vojáků Armády ČR, 25 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, 18 příslušníků Celní správy ČR, 15 příslušníků Vězeňské služby ČR a 12 zahraničních kolegů ze Spolkové policie," uvedla tisková mluvčí Policie.
     V místě vybudovaného registračního místa, jehož samotná výstavba byla zajištěna především ze strany hasičů, zajišťovali odborné činnosti lékaři, sestry a záchranáři Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra ČR v celkovém počtu patnácti lidí.
     "Rolí figurantů představujících nelegální migranty se ujalo 200 účastníků základní odborné přípravy Policie ČR, kteří byli během šesti modelových situací odbaveni. V rámci toho prošli i bezpečnostní kontrolou, evidencí, důkladným ověřením totožnosti a nezbytnou lékařskou prohlídkou. Proběhlo i několik eskort do přijímacích zařízení," sdělil nám tiskový mluvčí Policejního prezídia ČR a dodal, že: "V rámci činnosti na hraničních přechodech hlídky zkontrolovaly více než 1000 osobních a 200 dodávkových a nákladních vozidel, více než 1500 osob a zjistily 128 přestupků. Po celou dobu se hlídky zaměřovaly nejen na úkoly související s nelegální migrací, ale také na potírání běžné kriminality."
     
Dnes po deváté ráno se význam těchto činností potvrdil, když řidič osobního auta značky BMW ujížděl přes hraniční přechod Lísková německým policistům, a tak se do jeho pronásledování zapojili i naši policisté.
     Řidič policistům ujížděl několik kilometrů a po dvou drobných dopravních nehodách havaroval na Domažlicku, a jak se ukázalo, auto BMW bylo odcizené. Policisté proto muže ihned omezili na osobní svobodě a provedli dechovou zkoušku, která byla s negativním výsledkem, stejně tak jako ovlivnění návykovými látkami.