Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Ředitel Vlk a šerif Joe Arpaio

Postrach lumpů i byrokratů, tihle chlapi se toho skutečně nebojí

21. března 2019 08:47 , aktualizace 09:28


     Věznice v ČR praskají ve švech, peníze na nové ubytovací kapacity nejsou a práce pro vězně není. Tak by se dal zjednodušeně shrnout problém současného vězeňství. 

V Plzni problémy vyřešili

     V plzeňské věznici to velmi zajímavě a hlavně funkčně řeší ředitel věznice Petr Vlk. Když si vězni v minulosti stěžovali na přeplněné cely a nedostatek práce, položil jim jasnou otázku "Chcete bydlet a něco dělat?"  a do práce poslal čtyřicítku vězňů, kteří sami vybudovali 55 nových ubytovacích míst.
     Kapacita věznice se tím zvýšila ze současných 1 152 na 1 207, tedy o 55 míst při standardním ubytování 4 metry čtvereční na osobu. Při případném ubytování 3 metry na osobu nabízí nový oddíl dokonce 77 míst.

Ředitel Borské věznice Vlk zajímavě vyřešil problém ubytovacích kapacit

Ředitel Borské věznice Vlk zajímavě vyřešil problém ubytovacích kapacit

12. 01. 2017, 10:34, aktualizace 12. 01. 2017, 15:26

Do práce poslal vězně, ať si cimry sami postaví

"Veliteli, my chceme práci!"

     Již několikrát jsme informovali o tom, že nejen v plzeňské věznici chtějí vězni pracovat. Jednak si tak vydělají na útratu v kantýně, platí si výdaje, takže na rozdíl od nepracujících nemají při výstupu dluh, dokonce se jim někdy podaří splatit i dluhy z civilního života a hlavně práce pomáhá zahnat nudu. 
     Bohužel, práce pro vězně je trvale problém, aby byli běžní vězni převáženi a na pracovišti střeženi, by totiž bylo finančně neúnosné. Vyžadovalo by to nejen náklady na trvale přesunutou jednotku Vězeňské služby, ale také nemalou investici v zabezpečení samotném podniku. 
     Takže se na práci v různých výrobních firmách vozí pouze velice pečlivě vybraní vězni s nejlehčími tresty, u kterých se nepředpokládá útěk a tito vězni pak pracují na nestřežených pracovištích. Problém je patrný na první pohled, těchto vězňů je nedostatek.

Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře

    "Když nejde vězeň převést do fabriky, musíme fabriku přivést k vězňům," řekl si zřejmě jednoho dne ředitel Vlk a zrealizoval spolupráce soukromého subjektu a státu, která dosud v ČR nemá obdoby.   
     Soukromá firma postaví výrobní halu těsně vedle věznice, přímo za její ohradní zdí, přístupná bude přímým koridorem a bude zabezpečena podle standardů věznice se všemi prvky, jako jsou detektory kovů, rentgen a podobně. Odsouzení tak budou pracovat pod veškerými bezpečnostními opatřeními. Jde o první takový projekt v Česku.
Více zde:

V Plzni se vězni flákat nebudou

V Plzni se vězni flákat nebudou

20. 12. 2018, 18:52, aktualizace 21. 12. 2018, 07:31

Revoluční projekt zvýší zaměstnanost vězňů na Borech

Do třetice to nejlepší

    Když řediteli Vlkovi vyšly dva dobré nápady, zřejmě se rozhodl jít dál a oba zkombinoval. Svým posledním nápadem jednak opět zvýšil kapacitu věznice, ale zároveň vzniklo pracoviště pro další vězně v režimu zvýšeného zabezpečení, které není možné zaměstnávat mimo areál věznice.
     Nyní se rozhodl pro rekonstrukci nepoužívaných sklepů a opět, jak je jeho dobrým zvykem, do práce nahnal odsouzené, kteří zde odpracovali 4 082 hodin. Vězni například opravili podlahy, okna, vyrobili katry, provedli elektroinstalace, zednické práce, výmalbu a úklid. Na základě této svépomoci ušetřila věznice cca 1 171 751 korun.
     "Věznice na Borech tak má dalších až 80 pracovních míst, kde zaměstná odsouzené, kteří vzhledem k závažnosti trestných činů, které spáchali, nemohou pracovat mimo věznici. Zároveň také tvrdím, že je velmi důležité, aby vězni pracovali, měli příjmy a díky tomu byli schopni platit výživné na děti, dluhy a náklady na výkon trestu. Dalším důležitým aspektem je získávání pracovních návyků, které by jim měly pomoci se opětovným začleněním do společnosti,“ řekl nám ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.
     Do výběrového řízení na pronájem a zaměstnávání se přihlásila firma, která má se zaměstnáváním vězňů letité zkušenosti. Společnost se specializuje na výrobu komponentů z různých typů materiálů pro letecký průmysl.

 Joe Arpaio a Petr Vlk

    Již několik čtenářů nás upozornilo na podobnost Petra Vlka se šerifem Joe Arpaio z arizonského okresu Maricopa County, který ve funkci vydržel téměř čtvrt století. Arpaio je bývalý agent protidrogové agentury DEA, který sloužil například v Argentině, Mexiku či Turecku a o sobě s oblibou prohlašoval, že je nejtvrdším šerifem v USA. 
     Přeplněnost místní věznice vyřešil tak, že stovky trestanců přesunul do stanového městečka. Stovky vězňů musely v armádních stanech z dob Korejské války přežít i neúprosná vedra, ve kterých se jim roztékaly podrážky. „V Iráku je 49 stupňů, vojáci tam žijí ve stanu a žádný zločin nespáchali,“ reagoval pak Arpaio na stížnosti vězňů.
     Airpaia milují zastánci tvrdé spravedlnosti a nenávidí občanskoprávní aktivisté, kteří mu nemohou zapomenout, že z důvodů snížení agresivity mezi vězni a počtu krádeží trestance oblékl do růžového a tím je údajně ponížil nebo obnovení „chain gangs“, tedy vězňů spoutaných řetězem a nasazených na těžké práce. 

Foto: Vězeňská služba, KP, Worldpress.com